Przejdź do treści

Współczesne metody leczenia żylaków i poszerzonych naczyń nóg. Które są najskuteczniejsze?

Współczesne metody leczenia żylaków i poszerzonych naczyń nóg. Które są najskuteczniejsze? Pietra Schwarzler/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Osobowość unikająca (APVD) – objawy, przyczyny, leczenie
Gaz pieprzowy a karmienie piersią. Mgr farmacji Karolina Morze radzi, co kobieta karmiąca powinna zrobić, jeśli zostanie nim zaatakowana
Gaz pieprzowy a karmienie piersią. Ekspertka radzi, co kobieta karmiąca powinna zrobić, jeśli zostanie nim zaatakowana
Seks i rutyna – to normalne! Dlaczego nuda w łóżku pcha nas w kierunku przygód?
Kontempluj każdy kęs! Jaki ma związek jedzenie z medytacją?
Ser kozi wycofany ze sprzedaży. GIS ostrzega: „Nie można wykluczyć obecności bakterii Listeria monocytogenes”
Ser kozi wycofany ze sprzedaży. GIS ostrzega: nie można wykluczyć obecności bakterii Listeria monocytogenes

Żylaki nóg to nie tylko defekt estetyczny – zaniedbanie leczenia może prowadzić do poważnych powikłań, włączając w to owrzodzenia czy zapalenie żył zagrażające zdrowiu i życiu. O najskuteczniejszych obecnie metodach leczenia żylaków i rozszerzonych naczynek Hello Zdrowie rozmawia ze specjalistą medycyny estetycznej dr. Markiem Wasilukiem.

Ewa Podsiadły-Natorska: Panie doktorze, co to są żylaki?

Dr Marek Wasiluk: Żylaki do patologicznie poszerzone duże naczynia żylne. Taki stan może być spowodowany różnymi chorobami, ale zawsze wiąże się z utrudnionym przepływem krwi. Dotyka najczęściej osób starszych, choć czynnikiem ryzyka mogą być np. współwystępujące choroby zakrzepowe krwi. Żylak to poszerzona żyła, która rozciągnęła się jak balonik. Nie da się jej już naprawić. Jednak to, co wiele osób uważa za żylaki, to tak naprawdę poszerzone naczynka. Żylaki najczęściej dotyczą naczyń głębiej położonych.

Od czego zaczyna się leczenie żylaków?

Zawsze od diagnostyki, bo stopień nasilenia choroby jest różny. Musimy zrozumieć, że jeśli chodzi o sieć naczyń w nogach, szczególnie gdy mówimy o łydce, gdzie żylaki tworzą się najczęściej, to występują tam naczynia powierzchowne oraz głębokie. Naczynia powierzchowne mają mniejszą średnicę i rzadko tworzą się w nich żylaki; im głębiej w środku nogi, tym średnica naczynek większa. Jakakolwiek metoda lecznicza będzie rozpoczynała się od zrobienia USG Dopplera. Wykonuje się je, żeby dokonać oceny efektywności przepływu krwi w naczyniach głębokich.

stopy kobiety

Dostajemy diagnozę: żylaki. W jaki sposób możemy się ich pozbyć?

Jeśli mówimy o żylakach, to metodami nieinwazyjnymi, bez ingerencji bezpośrednio wewnątrz naczynia, w zasadzie nie da się ich usunąć. Dla żylaków przeznaczone są więc metody zabiegowe polegające na usunięciu zmienionej chorobowo żyły. Kiedyś wykonywało się klasyczne operacje: rozcinało skórę i usuwało żyłę. Wciąż jest to stosowane, bo to metoda najtańsza, ale jednak ma dużo wad, m.in. znaczną inwazyjność i długi okres rekonwalescencji. Drugą dawniejszą metodą było wymrażanie, które polegało na tym, że nacinało się skórę, wkładało do żyły sondę, którą to w żyle się zamrażało i po zmrożeniu sonda była wyciągana z żyłą. To dużo lepsza metoda od poprzedniej, bo po 2–3 godzinach pacjent wychodził do domu. W międzyczasie jednak pojawiły się jeszcze inne lepsze metody.

Jakie?

W tej chwili, jeśli mówimy o skuteczności, bezpieczeństwie i efektywności, to w leczeniu żylaków rekomendowane są dwie metody. Pierwsza to laserowe śródnaczyniowe usuwanie żylaków. Podczas zabiegu nacinamy skórę, robimy w żyle dziurkę, wkładamy w nią długą sondę, na końcu której znajduje się laser i wycofując się od punktu końcowego do brzegu, wypalamy naczynko, koagulujemy krew, uszkadzamy ściankę. Żyła znika, ale pozostałości po niej muszą się jeszcze wchłonąć, co zajmuje czasem nawet kilka miesięcy. W przypadku kilku żylaków trzeba jedynie zrobić parę nacięć, jednak są to nacięcia nieduże, rzędu centymetra. Obecnie jest to metoda najpopularniejsza i najbezpieczniejsza leczenia żylaków. Zabieg trwa godzinę i pacjent od razu wychodzi do domu, może normalnie funkcjonować. Nie ma okresu rekonwalescencji.

A druga metoda?

Druga metoda stosowana współcześnie w leczeniu żylaków to modyfikacja metody poprzedniej, z tą różnicą, że żylak zamiast laserem usuwany jest za pomocą pary wodnej. Tę metodę uważa się za jeszcze bezpieczniejszą z prostego powodu – para wodna nigdy nie będzie miała więcej niż 100 stopni. Nie dojdzie więc do nadmiernego poparzenia. Przy laserze uzyskana temperatura zależy od czasu nagrzewania, istnieje więc pewne ryzyko, że dojdzie do zbyt mocnego podgrzania przy nieumiejętnie wykonywanym zabiegu.

Czy dieta ketogeniczna jest dla wszystkich?

Żylaków nie da się leczyć nieinwazyjnymi metodami?

Nie. Żylaki to zbyt duży problem, który leczy się inwazyjnie. Natomiast jest mnóstwo poszerzonych naczynek, które nie kwalifikują się do inwazyjnych zabiegów. Takie naczynka występują znacznie częściej niż żylaki. Poszerzone naczynka mogą występować pojedynczo czy w postaci siateczki nazywanej „pajączkami”. Mają zwykle do średnicę kilku milimetrów i długość kilku centymetrów. Usuwamy je metodami nieinwazyjnymi lub małoinwazyjnymi. Stosujemy skleroterapię bądź zabiegi laserowe, ale z zewnątrz przez skórę.

Czy można ocenić, który zabieg jest lepszy, a który gorszy?

To wszystko jest bardzo indywidualne i zależy od problemu, jaki chcemy rozwiązać, niemniej jednak na pajączki i drobniejsze zmiany zdecydowanie lepsza jest laseroterapia, natomiast na żyły większe, o średnicy ok. 4+ mm, częściej stosujemy skleroterapię. Podczas skleroterapii do światła naczynka, za pomocą igły, wprowadzamy preparat, który powoduje jego uszkodzenie. Najczęściej są to preparaty powierzchniowo czynne albo działające osmotycznie. Podczas zabiegu wkłuwamy igłę, wpuszczamy preparat, który rozchodzi się w naczynku i powoduje jego zapadnięcie, czyli uszkodzenie.

A jak działa laser?

Naświetlamy nim skórę z zewnątrz, przez którą przechodzi światło, dociera do naczynka i kumuluje się w nim, podgrzewając krew. Powstaje skrzep, dochodzi do uszkodzenia ściany naczynka i też mamy to naczynko zamknięte. Laseroterapia z założenia jest bezpieczniejsza, bo jeśli wstrzykujemy coś do światła naczynia – jak w przypadku skleroterapii – to istnieje ryzyko, że preparat zostanie wstrzyknięty obok i powstanie martwica skóry. Skleroterapia jest więc nieco bardziej niebezpieczną metodą, ale przy większej średnicy naczyń jest skuteczniejsza, natomiast przy małej średnicy naczynek, gdy skleroterapię trudniej zastosować, stosujemy laser. Najczęściej jest to laser neodymowo-yagowy.

Ogólnie im bliżej kostki, tym trudniej zamyka się naczynka. Łatwiej wykonywać zabiegi na udach niż pod kolanami, łatwiej pod kolanami niż na łydkach, a najtrudniej w okolicach kostek. To wynika z praw fizyki – im niższej, tym większe ciśnienie krwi w naczynkach i tym trudniej poddają się one zabiegom.

Kobieta siedzi

Jak wiele zabiegów należy powtórzyć, żeby pozbyć się żylaków czy pajączków?

W przypadku żylaków wystarczy jednorazowy zabieg inwazyjny. Jeśli natomiast chodzi o metody nieinwazyjne, to są one krótkie, jeden zabieg trwa średnio 10–20 minut, ale najczęściej trzeba je powtarzać, np. trzykrotnie w odstępach kilkumiesięcznych. Gdy usuwamy żylak laserem czy parą wodną, pozbywamy się chorej żyły, może natomiast wytworzyć się skrzep, który będzie wchłaniał się kilka tygodni czy nawet miesięcy. Czasem skrzepy usuwa się metodą strippingu. Skrzep może się też wytworzyć po usunięciu drobniejszych poszerzonych naczynek.

Czy rozszerzone naczynka to zawsze początek żylaków?

Nie. Generalnie jak ktoś ma żylaki, to na pewno też ma drobne poszerzone naczynka, ale jak ma poszerzone naczynka, to nie znaczy, że będzie miał żylaki. Poszerzone naczynka mogą zwiastować początek żylaków, ale nie muszą. Żylaki to zwykle problem osób powyżej 50. roku życia. A poszerzone naczynka na nogach pojawiają się często już u 30-latek. Dla pewności zawsze warto przeprowadzić diagnostykę, zwłaszcza u osób w wieku 50+, gdy poszerzone naczynka rozsiane są na całych nogach.

Dr Marek Wasiluk – Master of Science Aesthetic Medicine, specjalista medycyny estetycznej, ekspert w dziedzinie laseroterapii. Pomysłodawca i założyciel kliniki Triclinium. Ukończył prestiżowe studia MSc in Aesthetic Medicine w szkole Barts and The London School of Medicine and Dentistry na elitarnym uniwersytecie Queen Mary University of  London (rocznik 2017). Absolwent podyplomowych studiów z medycyny estetycznej na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym oraz Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, którego jest członkiem. Jako pierwszy lekarz w Polsce wprowadził m.in. terapię leczenia laserem bromkowo-miedziowym, a także frakcyjną radiofrekwencję mikroigłową.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

kobieta nad morzem

Żylaki kończyn dolnych – przyczyny, objawy, leczenie, operacja

podróż samochodem a zakrzepica

Długa jazda samochodem jest torturą dla nóg. Jak podróżować, by ustrzec się zakrzepicy?

Pękające naczynka na udach i łydkach – jak się ich pozbyć

dłonie

Bolące żyły na rękach – zakrzepica czy nadciśnienie?

Żylaki / rawpixel

Masz żylaki po przyśrodkowej stronie uda i na łydce? Flebolog wyjaśnia, jakie mogą być tego przyczyny i jak je leczyć

Kobieta trzyma się za nogi - żylaki kończyn dolnych

Żylaki kończyn dolnych – objawy, przyczyny, leczenie

Pończochy uciskowe — czym są i jak prawidłowo ich używać?

Pończochy uciskowe – do czego służą, wskazania

Jak dbać o nogi w podróży?

8 błędów, które popełniamy tylko w ciągu jednej godziny

Kobietę w bardzo wysokich szpilkach bolą nogi

Flebolog – jakimi chorobami zajmuje się specjalista od flebologii?

Kobieta siedząca przy biurku

„Ile razy w ciągu tygodnia zakładasz szpilki lub obcisłe spodnie? To może być odpowiedź na to, dlaczego masz rozstępy, cellulit lub żylaki”. Rozmawiamy z dermatologiem o żylakach

Graficzne przedstawienie żylaków przełyku

Żylaki przełyku ‒ przyczyny, objawy i leczenie

Kobieta dostaje zastrzyk na żylaki nóg

Żylaki na nogach – objawy, przyczyny, leczenie. Co na żylaki nóg?

Graficzne przedstawienie żylaków powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego – leczenie, objawy i przyczyny

Nowe wytyczne rządu. Przez trzy najbliższe dni będą zamknięte cmentarze, od poniedziałku nakaz pracy zdalnej dla pracowników biurowych

„Uznałem, że tradycja jest mniej ważna niż życie”. Premier ogłosił, co z cmentarzami w Dzień Wszystkich Świętych, są też nowe wytyczne odnośnie pracy biurowej

Tabletki

Chory na COVID-19 lekarz Dawid Ciemięga radzi, jak wspomagać swoje leczenie w domu

kwarantanna

Poluzowanie zasad kwarantanny. Kto jest z niej zwolniony?

Koronawirus. WHO alarmuje o dramatycznych danych w Europie

Sekretyna – co to jest, funkcje, badanie. Sekretyna a autyzm

Jerzy Owsiak

„Wszystkie ręce na pokład”. Owsiak deklaruje, że WOŚP kupi nowe łóżka dla oddziałów „covidowych”

Lekarz z Przemyśla promuje metodę leczenia COVID-19, która inaktywuje wirusa w ciągu 48 godzin. Mamy komentarz specjalistki chorób zakaźnych

Lekarz z Przemyśla promuje metodę leczenia COVID-19, która ma inaktywować wirusa w 48 godzin. Mamy komentarz specjalistki chorób zakaźnych

Ewa Pągowska

Ewa Pągowska o polskiej psychiatrii: Ta dziedzina medycyny sobie „nagrabiła”. Długo była bezradna wobec cierpienia człowieka

Hemoglobina glikowana (HbA1c) – normy, badanie i wyniki

Kalcytonina – norma, badanie i działanie w organizmie

Najpopularniejsze

Czym jest aborcja eugeniczna? Czy jest legalna w Polsce? Dlaczego budzi kontrowersje?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.