Przejdź do treści

Wydaje ci się, że oddajesz mocz częściej niż koleżanki? Sprawdź, czy to nie syndrom nadreaktywnego pęcherza

Częste oddawanie moczu / istock
Częste oddawanie moczu jest problemem wielu kobiet / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Syndrom nadreaktywnego pęcherza może spotkać każdą z nas, ponieważ przyczyn tej dolegliwości jest mnóstwo. Na pracę pęcherza mogą wpłynąć nawet nasze nawyki żywieniowe. Co warto wiedzieć o tej dolegliwości? I jakich produktów powinnaś się wystrzegać, jeśli częściej niż inni oddajesz mocz? Mgr Monika Grzegorzewicz z „Fizjoterapii kobiecej” ma kilka wskazówek. 

Fizjoterapia Kobieca

Mgr Monika Grzegorzewicz jest fizjoterapeutką uroginekologiczną i studentką osteopatii. Prowadzi także bloga „Fizjoterapia Kobieca” i jest aktywna w mediach społecznościowych. Posty publikowane przez specjalistkę w prosty sposób wyjaśniają medyczne (często trudne) tematy. Tak jest i tym razem. Mgr Grzegorzewicz właśnie opublikowała post opisujący dolegliwość zwaną pęcherzem nadreaktywnym.

Pęcherz nadreaktywny

„Pęcherz nadreaktywny (OAB) to syndrom, który charakteryzuje się występowaniem parć naglących zarówno w ciągu dnia, jak i nocy, zmuszających do częstych wizyt w toalecie. Parciom może towarzyszyć nietrzymanie moczu, ale nie musi.

Doszukuje się wielu możliwych przyczyn tej dolegliwości. Jedną z nich może być czynnościowe zaburzenie pracy mięśnia wypieracza pęcherza i zbyt wrażliwej odpowiedzi na bodźce. Inną przyczyną mogą być zaburzenia w unerwieniu pęcherza. Uważa się również, że stan mięśni dna miednicy wpływa na funkcję pęcherza. Zarówno nadmierne, jak i zmniejszone napięcie tych struktur, może zaburzać pracę pęcherza” – wyjaśnia mgr Monika Grzegorzewicz.

Na szczęście istnieje wiele wskazówek, których stosowanie może znacząco poprawić jakość życia osób z OAB.

Praca pęcherza a nawyki żywieniowe

Nawyki żywieniowe mogą wpłynąć na pracę pęcherza. Czego się wystrzegać?

Kofeiny

„Muszę zasmucić wszystkich smakoszy kawusi…Wiele badań potwierdza, że spożycie kofeiny wpływa na potrzebę szybszego oddania moczu, jak i większą częstotliwość mikcji (W TYM NOCNYCH) przez obniżenie progu czucia w fazie napełniania pęcherza. Osoby z objawami dolnych dróg moczowych powinny unikać lub zachować ostrożność podczas spożywania produktów spożywczych zawierających kofeinę” – wyjaśnia ekspertka.

Napojów gazowanych

„Dowody z badania Leicester MRC wykazały, że nawet niskie stężenia sztucznych substancji słodzących (acesulfam potasu, aspartam, sacharyna sodowa) zwiększają skurcz mięśnia wypieracza. Napoje gazowane zawierają także środki konserwujące i przeciwutleniacze, w tym kwas askorbinowy i kwas cytrynowy, które zwiększają skurcz mięśni pęcherza moczowego poprzez zwiększenie napływu jonów Ca2 +. Kwas askorbinowy zwiększa też presynaptyczne uwalnianie neuroprzekaźników. W związku z tym, spożywanie napojów gazowanych może być związane z rozwojem lub nasileniem objawów OAB” – wymienia mgr Grzegorzewicz.

Soku z żurawiny

„Jest znany jako wspomagacz w leczeniu infekcji układu moczowego. Owoce żurawiny, ze względu na swoją kwasowość, podrażniają pęcherz, co prowadzi do częstej potrzeby oddania moczu i wypłukania pęcherza i cewki moczowej. Dlatego może to nasilić dolegliwości związane z pęcherzem nadreaktywnym” – dodaje fizjoterapeutka.

Alkoholu

„Alkohol jest diuretykiem, dlatego po jego spożyciu częściej korzystamy z toalety. Dlatego też nie powinny go nadużywać osoby z OAB” – pisze specjalistka.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Unikaj tego, gdy cierpisz na… Pęcherz nadreaktywny (OAB) to syndrom, który charakteryzuje się występowaniem parć naglących zarówno w ciągu dnia, jak i nocy, zmuszających do częstych wizyt w toalecie. Parciom może towarzyszyć nietrzymanie moczu, ale nie musi. Doszukuje się wielu możliwych przyczyn tej dolegliwości. Jedną z nich może być czynnościowe zaburzenie pracy mięśnia wypieracza pęcherza i zbyt wrażliwej odpowiedzi na bodźce. Inną przyczyną mogą być zaburzenia w unerwieniu pęcherza. Uważa się również, że stan mięśni dna miednicy wpływa na funkcję pęcherza. Zarówno nadmierne, jak i zmniejszone napięcie tych struktur może zaburzać pracę pęcherza. Istnieje wiele wskazówek, których stosowanie może znacząco poprawić jakość życia osób z OAB. Czy wiesz, że Twoje nawyki żywieniowe mogą wpłynąć na pracę pęcherza? KOFEINA Muszę zasmucić wszystkich smakoszy kawusi…Wiele badań potwierdza, że spożycie kofeiny wpływa na potrzebę szybszego oddania moczu, jak i większą częstotliwość mikcji (W TYM NOCNYCH) przez obniżenie progu czucia w fazie napełniania pęcherza. Osoby z objawami dolnych dróg moczowych powinny unikać lub zachować ostrożność podczas spożywania produktów spożywczych zawierających kofeinę. NAPOJE GAZOWANE Dowody z badania Leicester MRC wykazały, że nawet niskie stężenia sztucznych substancji słodzących (acesulfam potasu, aspartam, sacharyna sodowa) zwiększaja skurcz mięśnia wypieracza. Napoje gazowane zawierają także środki konserwujące i przeciwutleniacze, w tym kwas askorbinowy i kwas cytrynowy, które zwiększają skurcz mięśni pęcherza moczowego poprzez zwiększenie napływu jonów Ca2 +. Kwas askorbinowy zwiększa też presynaptyczne uwalnianie neuroprzekaźników. W związku z tym, spożywanie napojów gazowanych może być związane z rozwojem lub nasileniem objawów OAB. SOK Z ŻURAWINY jest znany, jako wspomagacz w leczeniu infekcji układu moczowego. Owoce żurawiny, ze względu na swoją kwasowość, podrażniają pęcherz, co prowadzi do częstej potrzeby oddania moczu i wypłukania pęcherza i cewki moczowej. Dlatego może to nasilić dolegliwości związane z pęcherzem nadreaktywnym. Cd w komentarzu.#instamatki #kobieta #zdrowie #kobietapotrzydziestce #fizjoterapia

Post udostępniony przez Monika Grzegorzewicz (@fizjoterapiakobieca)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.