Przejdź do treści

„Wyprzedzamy nowotwór”. Kampania zwracająca uwagę na wczesne objawy raka u dzieci, które łatwo pomylić

Dzieci z nowotworem siedzą przy stoliku na krzesełkach i czytają książki, uśmiechają się
Nowotwory u dzieci/ Facebook @FPDzChN
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pomyślałaś kiedyś, że twoje dziecko może mieć nowotwór? Wiesz, na co zwrócić uwagę? Większość z nas nie przypuszcza, że dziecko może mieć nowotwór, przez co symptomy choroby są mylone lub pomijane. Kampania „Wyprzedzamy nowotwór” zwraca uwagę, że wczesne wykrycie nowotworu u najmłodszych daje większe szanse na wyleczenie.

80 proc. nowotworów u dzieci ma szansę na wyleczenie, jeśli wcześnie zostanie postawiona diagnoza. Niestety wielu rodziców nie potrafi rozpoznać pierwszych objawów. Uwagę na to zwraca kampania „Wyprzedzamy nowotwór” stworzona przez Fundację Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową.

Cała akcja ma za zadanie promować wczesną diagnostykę i uświadomić, że choroba może dotknąć dziecko niezależnie czy ma rok, dwa czy dziewięć lat. Fundacja skierowana jest także do lekarzy, pediatrów i stomatologów, zachęcając ich do skorzystania z bezpłatnych szkoleń umieszczonych na Medycznej Platformie Edukacyjnej.

Nowotwory u dzieci – które występują najczęściej?

Do najczęstszych nowotworów występujących u dzieci zalicza się białaczkę, chłoniaki, nowotwory ośrodkowego układu nerwowego (guzy mózgu), nerwiak zarodkowy współczulny (neuroblastoma), siatkówczak zarodkowy, Guz Wilmsa (nerczak zarodkowy), nowotwory kości, mięsaki tkanek miękkich, nowotwory z pierwotnych komórek rozrodczych (nowotwory zarodkowe). Wszystkie z nich można wyleczyć, jeśli tylko wcześnie zostanie postawiona diagnoza. Wykryte w późniejszych stadiach zaawansowania choroby sprawiają, że proces leczenia znacznie się wydłuża oraz może powodować, że mimo pozytywnych diagnoz, dziecko przez chorobę zostanie dotknięte niepełnosprawnością.

Screen z animacji kampanii Wciąż jestem tym, kim byłem

Objawy chorób nowotworowych u dzieci

Objawy chorób nowotworowych u dzieci są bardzo często bagatelizowane lub mylone z innymi schorzeniami. Kampania stara się zwrócić uwagę na problem, wymieniając sygnały, na które należy w szczególności zwrócić uwagę. Wszystkie zostały przedstawione na grafice, stworzonej przez Klinikę Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży w Instytucie Matki i Dziecka

Wrzesień Miesiącem Świadomości Nowotworów u DzieciChoroby nowotworowe u dzieci mają niespecyficzne objawy i przez to…

Gepostet von Fundacja Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową am Donnerstag, 26. September 2019

 

Jak zaznaczają organizatorzy kampanii, na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim sytuacje, w których objawy, mimo leczenia, nie ustępują. Należy wtedy natychmiast udać się  z dzieckiem do lekarza.

„Wyprzedzamy nowotwór” a rajdy samochodowe

Kampanię wspiera także Polski Związek Motorowy, automobilkluby i zawodnicy Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. W ten sposób starają się pokazać, że przy nowotworze jest podobnie, jak w przypadku wyścigu. W rajdzie załoga, która pierwsza dotrze do mety musi być dobrze wyszkolona i podejmować szybkie decyzje. W walce o zdrowie czas reakcji i zgrany zespół to podstawa.

Honorowy patronat nad kampanią „Wyprzedzamy nowotwór” objął Instytutu Matki i Dziecka.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.