Przejdź do treści

Białaczka limfoblastyczna u dzieci – jakie daje objawy? Jak leczyć białaczkę u dziecka?

Dziewczynka chora na białaczkę leży w szpitalu
Fot. Photographee.eu / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
istockphoto.com
Jesteś w ciąży, a urlop jeszcze przed tobą? Dermatolożki tłumaczą, dlaczego lepiej nie wystawiać się na słońce
istockphoto.com
7 czynników pogarszających objawy alergii
minipizze z żurawiną
Minipizze z żurawiną i camembertem. Domownicy będą prosili o dokładkę
Przeklinanie ma swoje korzyści. Nie wierzysz? Sprawdź
Czego nie robić podczas infekcji intymnej?

Białaczka jest jedną z częściej występujących chorób nowotworowych u dzieci. Dzieci chore na białaczkę mogą mieć do czynienia z kilkoma formami tego schorzenia, wszystkie jednak obejmują nowotwory krwi w obrębie układu białokrwinkowego. Białaczka rozwija się poprzez namnażanie się niedojrzałych komórek układu białokrwinkowego – blastów, które z czasem zabierają miejsce zdrowym komórkom.

Białaczka może wystąpić w czterech różnych postaciach: ostrej białaczki szpikowej, przewlekłej białaczki szpikowej, ostrej białaczki limfoblastycznej oraz przewlekłej białaczki limfoblastycznej. Białaczka u dzieci nigdy nie przyjmuje formy przewlekłej białaczki limfoblastycznej, zdarzają się jednak, choć rzadko, przypadki przewlekłej białaczki szpikowej. Przyczyny występowania ostrej białaczki limfoblastycznej lub białaczki szpikowej u dzieci nie są jasne. Wskazuje się często na uwarunkowania genetyczne, a także na pewien związek z długotrwałym przyjmowaniem cytostatyków.

Dziewczynka z misiem w łóżku szpitalnym

Objawy białaczki u dzieci – na co zwrócić uwagę?

Pierwsze objawy białaczki u dzieci są ściśle powiązane z usuwaniem dobrych linii komórkowych z obrębu szpiku. Powinno się zwrócić uwagę na zauważalną bladość skóry, senność, a także wyraźny spadek energii w ciągu dnia i niechęć do jedzenia, ponieważ każdy z tych czynników może wskazywać na pierwsze objawy białaczki. Przy małopłytkowości z kolei pojawiają się częste krwawienia z nosa i błon śluzowych, a także rozmaite wybroczyny i siniaki (skóra dziecka bardzo łatwo ulega zasinieniu nawet pod wpływem lekkiego nacisku).

Białaczka u dziecka wiąże się z nagłym spadkiem odporności oraz dużą podatnością na rozmaite infekcje. Ból nóg u dziecka a białaczka mają ze sobą silny związek. Łączy się to z dolegliwościami kostnymi i prowadzi często do utykania na jedną z kończyn. Szczególną uwagę powinny zwrócić dolegliwości występujące w nocy, w wyniku nagrzania kończyn, gdy dziecko nie doświadczyło żadnego urazu. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy mogą się okazać przerzuty nowotworowe do kości.

Dzieci chore na białaczkę mają powiększone węzły chłonne, a podczas badania lekarz może również stwierdzić powiększenie śledziony oraz wątroby. Niekiedy występuje także szmer pod sercem związany z niedokrwistością oraz objawy skórne białaczki np. białawy nalot o podłożu grzybiczym pojawiający się wewnątrz jamy ustnej.

Zobacz także

Jak rozpoznać białaczkę u dziecka – wyniki krwi przy białaczce u dziecka

Objawy białaczki u dzieci, jakie pokazuje morfologia krwi z rozmazem, będąca podstawowym badaniem w przypadku diagnostyki tej choroby, to chociażby małopłytkowość. Można również wymienić szereg nieprawidłowości związanych z niedokrwistością. Wówczas obserwuje się obniżone stężenie erytrocytów, obniżoną wartość hemoglobiny oraz hematokrytu. W rozmazie widoczne są także znaczne ilości blastów. Często dochodzi do nieprawidłowości w obrębie ilości białych krwinek. Obserwuje się zarówno leukocytozę (podwyższone stężenie), jak i leukopenię (obniżone stężenie). Zdarza się jednak, że ilość białych krwinek mieści się w przewidzianej normie.

Lekarz zlecający badanie krwi na pewno zwróci uwagę na wskaźniki stanu zapalnego. Białaczka u dzieci może bowiem wpływać na podwyższenie takich parametrów, jak stężenie białka C-reaktywnego (CRP) i odczyn Biernackiego (OB).

Jeśli wystąpi podejrzenie białaczki u dziecka, lekarz zleca biopsję szpiku kostnego. Pozyskany materiał ocenia specjalista pod mikroskopem – wtedy może zobaczyć, czy znajdują się w nim duże ilości blastów (ich odsetek musi przekroczyć 25% komórek jądrowych znajdujących się w preparacie). Kiedy u dziecka zostanie stwierdzona białaczka, można przeprowadzić również punkcję lędźwiową, by przekonać się, czy komórki nowotworowe nie występują w płynie mózgowo-rdzeniowym.

Leczenie białaczki u dzieci – na czym polega i jakie są rokowania?

Leczenie białaczki u dzieci trwa długo (niekiedy około 2 lat) i składa się z kilku etapów. Metodą, którą wykorzystuje się najczęściej, jest chemioterapia. Na początek następuje indukcja remisji, w trakcie której stosuje się chemioterapię, dążąc do uzyskania całkowitej remisji polegającej na wykluczeniu komórek blastycznych z krwi pacjenta. Ten etap leczenia trwa zwykle  4–6 tygodni. Później następuje konsolidacja remisji, kiedy poprzez chemioterapię podejmuje się działania mające na celu pozbycie się choroby resztkowej (komórek nowotworowych, które pozostały jeszcze w organizmie). Później natomiast następuje leczenie pokonsolidacyjne, gdy specjaliści starają się utrzymać remisję i nie dopuścić do nawrotów choroby.

Leczenie białaczki u dzieci może polegać na przeszczepie szpiku kostnego. Metodę tę stosuje się jednak przede wszystkim w grupie wysokiego ryzyka, gdzie choroba jest bardzo zaawansowana. Zwykle wykorzystuje się ją wówczas, gdy leczenie podstawowe nie przynosi pożądanych rezultatów. Bierze się ją pod uwagę także wtedy, gdy u dziecka dojdzie do wznowienia choroby.

Rokowania w przypadku białaczki u dzieci są zawsze ostrożne, jednak najmłodsi bardzo często wychodzą z choroby i wracają do pełnego zdrowia. Najczęstsza białaczka u dzieci, czyli ostra białaczka limfoblastyczna, jest uleczalna w ponad 80% przypadków. Nieco mniej pomyślne rokowania są w przypadku białaczki szpikowej, ponieważ tam uleczalność kształtuje się na poziomie 60% wszystkich przypadków.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Nie podejmując decyzji o refundacji leku, odbiera Pan mnie i tysiącom Polek, matek, córek, żon, partnerek, szansę na życie!”. Anna Puślecka apeluje do Ministra Zdrowia

kobieta przed komputerem

„Im bardziej napinasz szyję, tym mocniej „ciągniesz” również za nerwy, które przechodzą przez nadgarstek”. Fizjoterapeuta o syndromie biurowego nadgarstka

istockphoto.com

5 codziennych zagrożeń dla kręgosłupa

klimatyzacja

Klimatyzacja – poznaj jej plusy i minusy

usg

6 badań, dzięki którym diagnozujemy nowotwory

swędząca skóra

Dlaczego skóra swędzi? Sprawdź, jaka może być przyczyna problemu

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

Pamiętacie hit „Bal wszystkich świętych”? Romuald Lipko z Budki Suflera walczy z nowotworem

kobieta ucząca się reanimacji

Reanimacja a resuscytacja. Jaka jest różnica? Jak je przeprowadzić?

gettyimages.com

Rozwój czerniaka, jednego z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u młodych dziewczyn, zależy też od ciebie! Dlaczego? Wyjaśnia lek. Agnieszka Kobyłka-Dziki

Migrena na talerzu. Czego nie jeść, by uniknąć bólu głowy?

„W pierwszej kolejności pobiera się serce, następnie płuca, wątrobę, trzustkę i na końcu nerki”. Panna Chirurg, czyli dziewczyna przy stole operacyjnym, opowiada jak wygląda procedura przeszczepiania

kobieta na wakacjach

5 chorób, które możesz przywieźć z wakacji

Zdrowe pary na talerzu. Zobacz, co korzystnie jest łączyć w swoim menu

kobieta w stanie lękowym

Stany lękowe – jak i dlaczego powstają? Pokonywanie lęku

Jak pomóc, gdy ktoś się zadławi?

Biegacz ze zdjętymi butami sportowymi i skręconą kostką siedzi na ziemi

Objawy i sposoby leczenia skręconej kostki

Spocona kobieta siedzi na kanapie

Brzydki zapach potu to duży problem. Podpowiadamy, jak sobie z nim poradzić

kobieta na ćwiczeniach

Tiki nerwowe – jakie są przyczyny, rodzaje i objawy powtarzalnych ruchów mięśni?

Dziewczyna z długimi włosami, uśmiecha się i pokazuje język

Co można wyczytać z języka? Kolor, nalot i faktura mówią dużo o twoim stanie zdrowia

ilustracja przedstawiająca neuroprzekaźniki

Rola neuroprzekaźników w poprawnym funkcjonowaniu organizmu

ilustracja ukazująca leukocyty

Co to są leukocyty? Funkcje białych krwinek oraz przyczyny ich nieprawidłowych wyników

kobieta cierpiąca na leukoplakię otwiera usta

Leukoplakia – jakie czynniki predysponują do jej powstania? Czym jest stan przedrakowy?

lekarz przeprowadzający badania genetyczne

Jak przebiegają badania genetyczne i jakie choroby pozwalają wykryć?