Przejdź do treści

Zarostowe zapalenie oskrzelików – przyczyny i leczenie

Zarostowe zapalenie oskrzelików – przyczyny i leczenie Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zarostowe zapalenie oskrzelików jest chorobą dróg oddechowych, która polega na zwężaniu się światła oskrzelików. Może to powodować kaszel i duszności. Schorzenie rozwija się m.in. na skutek infekcji lub inhalacji toksycznych gazów. Zarostowe zapalenie oskrzelików jest również częstym powikłaniem po przeszczepie płuc. Jak rozpoznaje się i leczy tę chorobę?

Co to jest zarostowe zapalenie oskrzelików?

Zarostowe zapalenie oskrzelików to schorzenie dróg oddechowych wynikające z występowania stanu zapalnego w obrębie płuc. Toczący się proces zapalny skutkuje zwłóknieniem i pogrubieniem ścian oskrzelików oraz zwężeniem się ich światła (w niektórych przypadkach nawet całkowitym zamknięciem). W wyniku tych zmian dochodzi do częściowego blokowania dopływu powietrza do pęcherzyków płucnych. U pacjentów pojawiają się wtedy objawy w postaci kaszlu oraz duszności.

Przyczyny zarostowego zapalenia oskrzelików

Kilka różnych czynników może stanowić przyczynę rozwoju zarostowego zapalenia oskrzelików. Najczęściej do zachorowania dochodzi na skutek:

  • inhalacji toksycznych gazów,
  • komplikacji po przeszczepieniu płuc (zarostowe zapalenie oskrzelików o zróżnicowanym nasileniu pojawia się u ponad 50 proc. osób po transplantacji płuc w ciągu pięciu lat po otrzymaniu narządu),
  • powikłań po przeszczepieniu krwiotwórczych komórek macierzystych,
  • procesów zapalnych w przebiegu chorób reumatologicznych, najczęściej reumatoidalnego zapalenia stawów i tocznia rumieniowatego układowego,
  • powikłań po infekcjach wirusowych dróg oddechowych (najczęściej u dzieci) lub innych zakażeniach,
  • przyjmowania niektórych leków.
Dziewczynka kaszle podczas badania lekarskiego.

Objawy zarostowego zapalenie oskrzelików

Do głównych objawów zarostowego zapalenia oskrzelików zaliczamy suchy kaszel, duszność oraz świszczący oddech. Pacjenci mogą również odczuwać przewlekłe zmęczenie. W przypadku wystąpienia schorzenia na skutek infekcji lub inhalacji toksycznych gazów, symptomy zwykle rozwijają się od dwóch do ośmiu tygodni po ekspozycji. Objawy zarostowego zapalenia oskrzelików zwykle nasilają się powoli w okresie tygodni i miesięcy po ich pojawieniu się.

Diagnostyka zarostowego zapalenia oskrzelików

Objawy, których doświadczają pacjenci z zarostowym zapaleniem oskrzelików są niespecyficzne, a ich występowanie może wskazywać na obecność szeregu innych, częstszych chorób układu oddechowego. Lekarz ustala rozpoznanie na podstawie dokładnie przeprowadzonego wywiadu medycznego oraz badań, takich jak:

  • RTG płuc lub tomografia komputerowa,
  • badanie czynności płuc (spirometria),
  • biopsja płuca – pobrania wycinka płuca do badania (przeprowadzenie tego inwazyjnego testu jest konieczne do postawienia diagnozy tylko w niektórych przypadkach).

Leczenie zarostowego zapalenia oskrzelików

Leczenie zarostowego zapalenia oskrzelików ma na celu przeciwdziałanie postępowi choroby i zredukowanie nasilenia odczuwanych objawów. Terapia polega zwykle na przyjmowaniu kortykosteroidów i leków immunosupresyjnych, które ograniczają stan zapalny. W niektórych przypadkach zasadne jest również zażywanie antybiotyków.

U pacjentów po przeszczepieniu płuc skuteczne może okazać się zwiększenie dawek przyjmowanych leków immunosupresyjnych lub podawanie dodatkowo także innych rodzajów tych środków.

W leczeniu nasilonych objawów zarostowego zapalenia oskrzelików można wykorzystać leki przeciwkaszlowe oraz tlenoterapię.

Bardzo ważnym elementem leczenia w przypadku pacjentów, u których choroba rozwinęła się na skutek inhalacji szkodliwych gazów, jest zapobieganie ponownej ekspozycji pacjenta na toksyczne substancje.

Rokowania u pacjentów z zarostowym zapaleniem oskrzelików

W ciągu tygodni i miesięcy od wystąpienia dolegliwości u większości pacjentów obserwuje się zwiększenie nasilenia procesu chorobowego i pogorszenie w kontekście odczuwanych objawów. Ostateczny stopień zaawansowania zmian w dużej mierze zależy od przyczyny wystąpienia zarostowego zapalenia oskrzelików.

Większość pacjentów przez całe życie pozostaje pod opieką lekarza, który regularnie ocenia pracę płuc. U części chorych progresja zmian skutkuje koniecznością wykonania przeszczepienia płuca.

 

Bibliografia:

  1. Krishna R., Anjum F., Oliver T. I. (2020) Bronchiolitis Obliterans, StatPearls.
  2. National Institutes of Health (2016) Bronchiolitis obliterans.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.