17.09.2019
3 min.
Zawał serca to zjawisko atakujące najczęściej mężczyzn w wieku 60 – 75 lat. Bardzo charakterystycznym objawem zawału serca jest przenikliwy ból w klatce piersiowej. Ważna jest pierwsza pomoc i szybka interwencja w przypadku ataku serca.
Dokładna nazwa to zawał mięśnia sercowego. Zawał serca (infarctus myocardi), atak serca to efekt niedokrwienia mięśnia sercowego, w wyniku którego dochodzi do jego martwicy. Dochodzi do zamknięcia tętnicy wieńcowej odpowiedzialnej za doprowadzenie krwi do serca.
Jest to choroba niedokrwienna serca, która może spowodować śmierć człowieka. Na zawał serca każdego roku umiera dwa razy więcej osób niż z powodu chorób nowotworowych.
Atak serca o wiele częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Do grupy wysokiego ryzyka należą:
Osoby, które już wcześniej miały zawał serca znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka.
Do zawału serca dochodzi w momencie pęknięcia lub krwotoku do blaszki miażdżycowej. Również narastanie zakrzepu na blaszce może doprowadzić do zawału serca. W niedrożnej części tętnicy wieńcowej tworzą się złogi przekształcające się z czasem w zakrzep zwężające tętnice. Przez to przepustowość tętnicy wieńcowej jest zaburzona. Serce nie otrzymuje odpowiedniej ilości krwi, ulega niedokrwieniu, niedotlenieniu i obumiera.
Wielkość zawału mięśnia sercowego zależy od wielkości światła naczynia w miejscu powstania przeszkody dla dalszego przepływu krwi.
Przerwanie przepływu krwi może być efektem:
Zwężenie światła gałęzi okalającej lewej tętnicy wieńcowej powoduje:
Zwężenie światła gałęzi międzykomorowej przedniej powoduje:
Zwężenie światła powyżej 2/3 średnicy prawej tętnicy wieńcowej powoduje:
Zawał mięśnia sercowego można podzielić na:
Zawał pełnościenny niepowikłany przebiega w 4 okresach:
Do najbardziej klasycznych objawów zawału należą:
Do objawów zawału serca należy zaliczyć również zgon, który jest pierwszym i ostatnim objawem choroby. 50% zejść śmiertelnych występuje w ciągu maksymalnie 2 godzin od wystąpienia objawów zawału.
Jeżeli rozpoznamy u siebie lub u swoich bliskich zawał serca, to jak najszybciej musimy wezwać karetkę. Do tej pory osobę z podejrzeniem zawału musimy ułożyć w pozycji półsiedzącej, jeżeli jest przytomna. Osobę nieprzytomną układamy w pozycji bocznej ustalonej. Do momentu przyjazdu fachowej opieki medycznej należy również kontrolować tętno i oddech.
O dalszej pomocy zdecyduje obsługa medyczna karetki.