Przejdź do treści

Zmarła 31-letnia polska siatkarka, która zachorowała w ciąży na raka piersi. „Ten mecz był nierówny”

Zmarła 31-letnia polska siatkarka. „Rozegrała wiele ciężkich meczów, jednak nie sądziła, że będzie musiała stawić czoła swojemu największemu przeciwnikowi"
Zmarła 31-letnia polska siatkarka. „Rozegrała wiele ciężkich meczów, jednak nie sądziła, że będzie musiała stawić czoła swojemu największemu przeciwnikowi" / fot. zrzutka.pl
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Odeszła polska siatkarka Angelika Wołynko, która chorowała na raka piersi z przerzutami. diagnozie dowiedziała się, gdy była w ciąży. „Rozegrała wiele ciężkich meczów, jednak nie sądziła, że będzie musiała stawić czoła swojemu największemu przeciwnikowi” – czytamy w opisie zbiórki na leczenie siatkarki.

„Świat runął w jednej chwili”

„Angelika rozegrała na boisku wiele ciężkich meczów, jednak nigdy nie przypuszczała, że będzie musiała stawić czoła swojemu największemu przeciwnikowi. Diagnoza – rak. Świat runął jej w jednej chwili, a wyczekiwania i radość z narodzin dziecka przysłonił jej i jej rodzinie smutek, stres i niepewność jutra” – czytamy w opisie zbiórki, którą założyła jej rodzina, żeby zebrać pieniądze na leczenie Angeliki.

Koszt leczenia oszacowano na 1,5 mln, udało zebrać się 200 tys. zł. Bliscy lekarki mieli nadzieję, że innowacyjny lek (jedna jego dawka to koszt 20 tys. zł) uratuje jej życie. Niestety nie udało jej się nawet rozpocząć terapii. Kondolencje dla rodziny zmarłej Angeliki spływają z całego kraju, m.in. od jej przyjaciół i nauczycieli z liceum, do którego chodziła.

„Angeliko, wszyscy pamiętamy cię jako cichą, skromną dziewczynę. Swoim niepowtarzalnym, delikatnym uśmiechem na ustach roztaczałaś wokół siebie niezwykłą aurę pogody i spokoju. Już na zawsze pozostaniesz właśnie taka w naszych sercach…” – tak wspomina Angelikę jej wychowawca Tomasz Gadaj.

Pracownicy liceum podkreślali, że siatkarka „walczyła dzielnie do końca, była w pełni świadoma swojego stanu i tego, co się z nią dzieje„.

„Ale tak jak i my wszyscy wierzyła, że jeszcze jest nadzieja. Niestety przegrała walkę z rakiem. Ten mecz był nierówny” – napisali we wpisie na Facebooku.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Profilaktyka raka piersi

Rak piersi to nowotwór złośliwy, na który co roku zapada na świecie ponad dwa miliony kobiet. Przez długi czas może nie dawać typowych, łatwo zauważalnych objawów. Żeby wcześnie go wykryć, bardzo ważne jest regularne, comiesięczne samobadanie piersi oraz wykonywanie co roku USG piersi albo mammografii (po 40. roku życia). 

Objawy sugerujące możliwość rozwoju raka sutka to:

  • punktowe uwypuklenie lub wgłębienie skóry piersi,
  • wielopunktowe wgłębienie skóry ujawniające się przy uniesieniu rąk do góry,
  • zaczerwienienie i wielomiejscowe wgłębienie skóry przypominające skórkę pomarańczy,
  • wyciek z brodawki i jej wciągnięcie,
  • zgrubienia pod pachą,
  • obrzęk zapalny całej piersi.

Czasami można zauważyć zmianę kształtu całej piersi, asymetrię, może pojawić się świąd skóry.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

KIORP, czyli Krótka Obsługa Raka Piersi

Temat raka jest nam bardzo bliski. Każda z nas ma kogoś w swoim otoczeniu, kto chorował bądź właśnie walczy z nowotworem. Najczęściej padającą diagnozą jest właśnie rak piersi.

Czy wiesz, czym jest KIORP? Redakcja Hello Zdrowie długo pracowała nad Krótką Instrukcją Obsługi Raka Piersi, czyli darmowym e-bookiem zawierającym praktyczne wskazówki dla chorych, ich bliskich i znajomych, a także pracodawców.

Krótka Instrukcji Obsługi Raka Piersi to podręczny darmowy przewodnik, który poradzi i podpowie, jak można ułatwić sobie życie, kiedy naszą rzeczywistością jest rak piersi. W instrukcji znajdują się m.in. porady, jak przygotować się do wizyty lekarskiej, jak zorganizować swoją codzienność w trakcie leczenia choroby oraz gdzie szukać sprawdzonej wiedzy.

Bliscy i współpracownicy dowiedzą się z kolei o potrzebach osób chorych i tym, w jaki sposób rozmawiać z nimi tak, aby faktycznie je wspierać.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.