3 min.
Zmarła 31-letnia polska siatkarka, która zachorowała w ciąży na raka piersi. „Ten mecz był nierówny”

Zmarła 31-letnia polska siatkarka. „Rozegrała wiele ciężkich meczów, jednak nie sądziła, że będzie musiała stawić czoła swojemu największemu przeciwnikowi" / fot. zrzutka.pl
16.05.2022
W Poznaniu wykryto przypadki ostrego zapalenia wątroby u dzieci. Nie wiadomo, co wywołuje groźną chorobę
16.05.2022
Prof. Piotr Kuna: „Trafiło do mnie wielu pacjentów w fatalnym stanie”. Powodem nie jest ani COVID-19, ani grypa
16.05.2022
„Nigdy nie wiemy co nas czeka, ja w wieku 27 lat dostałam udaru” – pisze Weronika, partnerka ReZigiusza, jednego z najpopularniejszych youtuberów w Polsce
16.05.2022
Britney Spears wyznała, że straciła wyczekiwaną ciążę. „To druzgocący czas dla każdego rodzica”
15.05.2022
Poranna suchość w ustach – co to oznacza?
Odeszła polska siatkarka Angelika Wołynko, która chorowała na raka piersi z przerzutami. diagnozie dowiedziała się, gdy była w ciąży. „Rozegrała wiele ciężkich meczów, jednak nie sądziła, że będzie musiała stawić czoła swojemu największemu przeciwnikowi” – czytamy w opisie zbiórki na leczenie siatkarki.
Spis treści
„Świat runął w jednej chwili”
„Angelika rozegrała na boisku wiele ciężkich meczów, jednak nigdy nie przypuszczała, że będzie musiała stawić czoła swojemu największemu przeciwnikowi. Diagnoza – rak. Świat runął jej w jednej chwili, a wyczekiwania i radość z narodzin dziecka przysłonił jej i jej rodzinie smutek, stres i niepewność jutra” – czytamy w opisie zbiórki, którą założyła jej rodzina, żeby zebrać pieniądze na leczenie Angeliki.
Koszt leczenia oszacowano na 1,5 mln, udało zebrać się 200 tys. zł. Bliscy lekarki mieli nadzieję, że innowacyjny lek (jedna jego dawka to koszt 20 tys. zł) uratuje jej życie. Niestety nie udało jej się nawet rozpocząć terapii. Kondolencje dla rodziny zmarłej Angeliki spływają z całego kraju, m.in. od jej przyjaciół i nauczycieli z liceum, do którego chodziła.
„Angeliko, wszyscy pamiętamy cię jako cichą, skromną dziewczynę. Swoim niepowtarzalnym, delikatnym uśmiechem na ustach roztaczałaś wokół siebie niezwykłą aurę pogody i spokoju. Już na zawsze pozostaniesz właśnie taka w naszych sercach…” – tak wspomina Angelikę jej wychowawca Tomasz Gadaj.
Pracownicy liceum podkreślali, że siatkarka „walczyła dzielnie do końca, była w pełni świadoma swojego stanu i tego, co się z nią dzieje„.
„Ale tak jak i my wszyscy wierzyła, że jeszcze jest nadzieja. Niestety przegrała walkę z rakiem. Ten mecz był nierówny” – napisali we wpisie na Facebooku.
Profilaktyka raka piersi
Rak piersi to nowotwór złośliwy, na który co roku zapada na świecie ponad dwa miliony kobiet. Przez długi czas może nie dawać typowych, łatwo zauważalnych objawów. Żeby wcześnie go wykryć, bardzo ważne jest regularne, comiesięczne samobadanie piersi oraz wykonywanie co roku USG piersi albo mammografii (po 40. roku życia).
Objawy sugerujące możliwość rozwoju raka sutka to:
- punktowe uwypuklenie lub wgłębienie skóry piersi,
- wielopunktowe wgłębienie skóry ujawniające się przy uniesieniu rąk do góry,
- zaczerwienienie i wielomiejscowe wgłębienie skóry przypominające skórkę pomarańczy,
- wyciek z brodawki i jej wciągnięcie,
- zgrubienia pod pachą,
- obrzęk zapalny całej piersi.
Czasami można zauważyć zmianę kształtu całej piersi, asymetrię, może pojawić się świąd skóry.
KIORP, czyli Krótka Obsługa Raka Piersi
Temat raka jest nam bardzo bliski. Każda z nas ma kogoś w swoim otoczeniu, kto chorował bądź właśnie walczy z nowotworem. Najczęściej padającą diagnozą jest właśnie rak piersi.
Czy wiesz, czym jest KIORP? Redakcja Hello Zdrowie długo pracowała nad Krótką Instrukcją Obsługi Raka Piersi, czyli darmowym e-bookiem zawierającym praktyczne wskazówki dla chorych, ich bliskich i znajomych, a także pracodawców.
Krótka Instrukcji Obsługi Raka Piersi to podręczny darmowy przewodnik, który poradzi i podpowie, jak można ułatwić sobie życie, kiedy naszą rzeczywistością jest rak piersi. W instrukcji znajdują się m.in. porady, jak przygotować się do wizyty lekarskiej, jak zorganizować swoją codzienność w trakcie leczenia choroby oraz gdzie szukać sprawdzonej wiedzy.
Bliscy i współpracownicy dowiedzą się z kolei o potrzebach osób chorych i tym, w jaki sposób rozmawiać z nimi tak, aby faktycznie je wspierać.
Zobacz także

„Rak to nie wyrok. Ale ignorowanie go i czekanie, aż da rozsiew, redukuje szansę przeżycia do zera”- apeluje Tomasz Rezydent

Coraz mniej Polek przed 50. rokiem życia wykonuje mammografię. Konsekwencje będą tragiczne w skutkach, alarmują eksperci

Dorota Gardias ma nowotwór piersi. „Nie ignorujcie żadnych niepokojących symptomów, bo mamy dla kogo żyć”
Poleć artykuł znajomym
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

15.05.2022
„Przez całe życie była toksyczną osobą, w każdej roli: pracownika, koleżanki, siostry, córki. I toksyczną mamą” – opowiada 35-letnia Ada o swojej matce

15.05.2022
„Wstawiłeś zmywarkę?”, „powinnaś schudnąć” albo „ostatnio robiłaś to lepiej”. Są zwroty, których nie powinniśmy używać w łóżku!

14.05.2022
„Tyle razy słyszałam, że go zdradzam. Żałuję, że tego nie zrobiłam”. Z Joanną Godecką rozmawiamy o patologicznej zazdrości w związku

13.05.2022