Przejdź do treści

Żółty katar – czy kolor kataru naprawdę ma znaczenie?

przeziębiona kobieta
Fot. Subbotina Anna / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Katar to częsta dolegliwość okresu jesienno-zimowego, tak u dzieci, jak i dorosłych. Czy warto dokładnie mu się przyglądać? Kolor, gęstość, a także zapach wydzieliny oraz towarzyszące jej inne objawy mogą wiele powiedzieć nam o przyczynach dolegliwości. Przez wiele lat dominowało przekonanie, że żółty katar jest oznaką infekcji bakteryjnej. Czy jednak zawsze świadczy on o zakażeniu? Co jest źródłem żółtego kataru i jak z nim walczyć?

Nieżyt nosa, czyli jak powstaje żółty katar i nie tylko 

Katar to potoczne określenie na ostry nieżyt nosa, czyli zakażenie górnych dróg oddechowych. Rozwija się w następstwie stanu zapalnego błon śluzowych nosa lub zatok przynosowych, w którego wyniku dochodzi do nadmiernej produkcji wydzieliny śluzowej. Ta wypływa następnie przez nozdrza na zewnątrz lub spływa po tylnej ścianie gardła, powodując dodatkowe objawy w postaci kaszlu.  

Warto pamiętać, że błona śluzowa nosa produkuje wydzielinę śluzową cały czas, a zatem nie tylko w czasie stanu zapalnego. To właśnie dzięki niej jama pozostaje nawilżona i wyłapuje zanieczyszczenia z powietrza, uniemożliwiając im przedostanie się do wnętrza organizmu. Jeżeli jednak pojawi się stan zapalny, wydzieliny robi się zbyt dużo i to właśnie wtedy masz do czynienia z katarem. 

Rodzaje kataru 

Ze względu na czynnik, który wywołuje ostry nieżyt nosa, wyróżnić możemy: 

Katar wirusowy to ten, który wywołany jest przez jeden z ponad 200 typów wirusów, do których zalicza się m.in. rhinowirusy, koronawirusy i adenowirusy. Od kataru bakteryjnego różni go przede wszystkim charakter wydzieliny. W przypadku kataru wirusowego jest ona bowiem początkowo wodnisto-śluzowa, a kiedy cierpisz na katar o podłożu bakteryjnym – śluzowo-ropna. Warto jednak podkreślić, że żółtemu gęstemu katarowi bakteryjnemu towarzyszą także inne objawy. Najbardziej charakterystycznym i odróżniającym go od kataru wirusowego jest zaś nieprzyjemny zapach wydzieliny.

Profilaktyka / istock

Czy żółty kolor kataru zawsze oznacza infekcję bakteryjną? 

Choć powszechnie często jeszcze powtarza się, że żółty lub żółto-zielony katar oznacza infekcję bakteryjną, to należy podkreślić, że nie jest to całkowicie trafne stwierdzenie. Jeżeli bowiem wydzielina początkowo miała wodnisty charakter i była przezroczysta, a z czasem stała się żółta lub zielona i znacznie bardziej gęsta, świadczy to o większej liczbie białych krwinek, czyli komórek odpornościowych. Jest to więc znak, że organizm radzi sobie z infekcją. 

Należy podkreślić jednocześnie, że nawet wirusowy nieżyt nosa może przerodzić się w katar bakteryjny. W takim wypadku również przybierze on żółtą barwę, jednak pojawią się także inne objawy, w tym wysoka gorączka, uporczywy kaszel, obrzęk powiek czy ropienie oczu. Właśnie dlatego katar, nawet ten z pozoru niegroźny, nie powinien być bagatelizowany.

Urazy, infekcja i wiele schorzeń mogą zmienić kolor śluzu w nosie. Znajomość znaczenia tych zmian koloru może pomóc w zidentyfikowaniu przyczyny. (...) Osoby cierpiące na katar sienny mogą mieć przeźroczysty śluz. Przeziębienie zwykle powoduje zielony lub żółty kolor. Jeśli Twój śluz jest innego koloru, na przykład czerwonego, brązowego lub czarnego, może to być spowodowane urazem, paleniem papierosów lub innym problemem.

check by dr Nicole Leigh Aaronson, helathline, https://www.healthline.com/health/snot-color
kobieta cierpiąca na nieżyt nosa

Jak leczyć żółty katar? 

Czy żółty katar u dzieci zawsze trzeba leczyć? Przede wszystkim należy podkreślić, że katar leczy się zawsze – ważne jedynie, aby działania dostosować do rodzaju wydzieliny. To jest bardzo istotne, gdy dotyczy najmłodszych, omawiany objaw może bowiem powodować zapalenie ucha, gardła lub oskrzeli, a ignorowany – doprowadzić do nadkażenia bakteryjnego.  

Należy zatem pamiętać o odpowiednim czyszczeniu nosa, co szczególnego znaczenia nabiera przy niemowlętach i młodszych dzieciach, które nie potrafią samodzielnie wydmuchiwać wydzieliny, a także o wietrzeniu pomieszczeń. Doskonale sprawdza się nawilżanie powietrza 

Jeżeli katar jest żółty, gęsty lub towarzyszy mu gorączka i kaszel, należy skonsultować się ze specjalistą. W przypadku infekcji o podłożu bakteryjnym konieczne może okazać się bowiem wdrożenie antybiotykoterapii. Warto ponadto pamiętać, że jeśli mamy wątpliwości co do etiologii kataru, wizyta u specjalisty zawsze pomoże nam je rozwiać. 

 

Bibliografia: 

  1. https://newsnetwork.mayoclinic.org/discussion/mayo-clinic-q-and-a-nasal-mucus-color-what-does-it-mean/ [dostęp 22.09.2023].
  2. Sadowska D., Katar jesienny czy alergia? Jak nie przeoczyć pierwszych objawów, Lekarz POZ 2020, 4. 
  3. Szamborski R., Katar – etiologia i skuteczne leczenie, Farmacja Polska 2009, tom 65, nr 10.  

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.