4 min.
Żółty katar – objaw infekcji, którą trzeba leczyć. Jak pomóc dziecku a jak dorosłemu?

Fot. Subbotina Anna / stock.adobe.com
Katar to męcząca dolegliwość, która towarzyszy infekcjom różnego rodzaju. Bywa objawem alergii, infekcji wirusowej, ale również zakażenia bakteryjnego, które należy leczyć. Może doprowadzić do zapalenia zatok, uszu, a także oskrzeli. Katar żółty jest oznaką infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Gdy się pojawia, należy zacząć go leczyć.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz
Wbrew obiegowej opinii żółty katar u dziecka nie musi oznaczać infekcji bakteryjnej. Żółte bądź zielonkawe zabarwienie wydzieliny z nosa świadczy o przebiegu infekcji wirusowej bądź bakteryjnej. Żółty katar z nosa to wydzielina składająca się z martwych komórek, drobnoustrojów i uszkodzonych tkanek. Dodatkowo przy infekcji bakteryjnej może pojawić się nieprzyjemny zapach wydzieliny. Katar o żółtym lub zielonym kolorze to dowód, że w organizmie toczy się walka z zakażeniem.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
O czym świadczy żółta wydzielina z nosa?
Katar to stan zapalny śluzówki nosa, inaczej zwany nieżytem nosa. Katar jest najczęściej jednym z objawów przeziębienia, a towarzyszy mu także ogólne złe samopoczucie, drapanie w gardle czy ból głowy. Często za katar odpowiadają wirusy, a infekcja mija po mniej więcej tygodniu. Początkowo katar jest wodnisty i intensywny, a następnie przechodzi w bardziej gęstą wydzielinę. Biała, przezroczysta jest najczęściej oznaką infekcji wirusowej, kiedy jednak zmienia się w żółty, gęsty katar, któremu dodatkowo towarzyszy ból głowy, można już myśleć o infekcji bakteryjnej, zapaleniu zatok.
Żółta wydzielina z nosa o nieprzyjemnym, ropnym zapachu powstaje zawsze w wyniku zakażeń bakteryjnych, choć początkiem infekcji może być tzw. wirusówka. Żółty, gęsty katar utrudnia oddychanie i jest wyjątkowo uciążliwy, zwłaszcza w przypadku małych dzieci, które nie potrafią jeszcze samodzielnie oczyścić nosa. Żółtozielony katar może więc świadczyć o infekcji zatok.
Żółty katar u dziecka
Żółty katar może się pojawić u dziecka w różnym wieku, również u noworodka i niemowlaka. Im mniejsze dziecko, tym większy powód do niepokoju i bardziej męcząca infekcja. Żółty katar u dziecka może być objawem zapalenia zatok przynosowych lub konsekwencją wcześniejszej infekcji wirusowej. Często się zdarza, że pierwotna „wirusówka” ulega nadkażeniu i wymaga leczenia antybiotykami.
Żółty katar u niemowlaka powinien być leczony jak najszybciej, ponieważ może przyczynić się do rozszerzenia infekcji na dolne drogi oddechowe. Niemowlęta nie potrafią czyścić nosa ani odkaszlnąć spływającej wydzieliny. Poza tym dzieci do pierwszego roku życia oddychają wyłącznie przez nos, a ich kanały nosowe są bardzo wąskie. Dlatego też tak ważne jest oczyszczanie dziecięcego nosa. Można to zrobić, używając specjalnego aspiratora lub gumowej gruszki. Takie działania zapobiegają spływaniu wydzieliny do gardła i szerzeniu się infekcji. Katar gęstniejący w miarę upływu czasu uniemożliwia swobodne oddychanie dziecka, dlatego oprócz czyszczenia dobrze jest stosować preparaty do nosa. Najbezpieczniejsze są spraye z wodą morską. Woda rozpuszcza zaschniętą wydzielinę i nawilża śluzówkę. Można wypróbować również sól fizjologiczną, która zadziała podobnie.
W leczeniu żółtego kataru u dziecka pomogą inhalacje i nawilżanie powietrza. Należy zadbać, aby podczas snu główka dziecka leżała wyżej, co pomoże udrożnić nos, natomiast kiedy dziecko nie śpi, dobrze jest układać je na brzuchu. Zdarza się, że pediatra włączy również inne preparaty, które pomogą uporać się z gęstym, żółtym katarem: krople do nosa, syropy wspomagające walkę z infekcją czy maści z substancją lotną do smarowania pleców. Gdy lekarz stwierdzi nadkażenie bakteryjne, najczęściej włącza odpowiedni antybiotyk.
Zobacz także
Kiedy gęsty żółty katar u dziecka świadczy o infekcji bakteryjnej?
Wielu rodziców uważa, że pojawienie się żółtej i gęstej wydzieliny z nosa świadczy o infekcji bakteryjnej i wymaga zastosowania antybiotykoterapii. Sam katar, choć ma żółte bądź zielonkawe zabarwienie, wcale nie oznacza, że organizm został zaatakowany przez bakterie i konieczne jest podanie antybiotyku. Dopiero współistnienie kilku objawów może sugerować poważniejszą infekcję. Faktem jest jednak, że żółta flegma z nosa u dzieci w wieku przedszkolnym zwykle łączy się z zapalenie gardła, uszu, a nawet oskrzeli czy płuc. Katar towarzyszący infekcji bakteryjnej często ma nieprzyjemny, ropny zapach, jest bardzo gęsty, trudno go usunąć. Dodatkowo pojawiają się inne dolegliwości, jak ból głowy; przy zapaleniu zatok najsilniejsze dolegliwości występują np. podczas pochylania głowy do przodu czy ucisku zatok. Bakteryjnej infekcji mogą towarzyszyć wysoka gorączka, zaczerwienienie gardła, ból, nalot na migdałkach i wiele innych. Dopiero w takiej sytuacji zielonożółty katar może wymagać podania antybiotyku. O takiej kuracji zawsze decyduje lekarz po zbadaniu i zebraniu wywiadu od pacjenta. Należy pamiętać jednak, że żółty kolor kataru to nie zawsze infekcja bakteryjna, a podanie antybiotyku to ostateczność.
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023
„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

17.03.2023