3 min.
Leki a alkohol. Przedstawiamy 5 leków, których nie powinno się z nim łączyć

zdjęcie: unsplash.com
13.08.2022
Kąpiel z dreszczykiem, czyli co na nas czeka na publicznych kąpieliskach?
12.08.2022
Masz problemy z jelitami? Wypróbuj „Metodę 5R”, czyli plan naprawczy polecany przez dietetyka
12.08.2022
5 razy TAK dla wakacyjnego seksu
12.08.2022
„Treść, która ma trafić do polskich szkół, krzywdzi, szkaluje i poniża”. Małgorzata Rozenek-Majdan o nowym podręczniku HiT
12.08.2022
Łódzcy lekarze uratowali bliźniaki z syndromem podkradania. Ich matka uciekła przed wojną
Leki – czy możemy łączyć je z alkoholem? Czy aspirynę można popić winem? Czy można podczas przyjęcia wziąć tabletkę przeciwbólową, pijąc wcześniej drinka? Na temat łączenia leków z alkoholem zastanawia się większość z nas. Starajmy się tego unikać. W szczególności jest to niebezpieczne w przypadku antybiotyków, paracetamolu, furaginy, antydepresantów, kodeiny.
Większości leków nie można łączyć z alkoholem. Stosując jakiekolwiek leki, warto odstawić napoje z procentami. Alkohol obciąża i osłabia reakcje obronne organizmu.
Antybiotyki
Antybiotyki to substancje chemiczne o zdolności niszczenia bakterii lub hamowania ich wzrostu. Efekt działania zależy od tego, w jaki sposób będziemy je przyjmować. Wypicie alkoholu podczas kuracji może wywołać tzw. reakcję disulfiramową, która prowadzi do powstania aldehydu octowego. Wiele antybiotyków w połączeniu z alkoholem może spowodować między innymi bóle głowy, nadmierną potliwość, wymioty czy drgawki.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Paracetamol
Paracetamol jest składnikiem wielu leków dostępnych bez recepty, po które sięgamy, gdy dokucza ból głowy, zębów czy bóle menstruacyjne. W połączeniu z alkoholem jest szczególnie niebezpieczny dla wątroby oraz wywiera bardzo szkodliwe działanie na organizm. Alkohol również osłabia działanie przeciwbólowe leku.
Furagina
Furagina, czyli furazydyna, jest substancją czynną leków, która ma działanie antybakteryjne. Jest stosowana często przy zakażeniach dróg moczowych. W połączeniu z alkoholem może wywołać wymioty, nadmierną potliwość, zaczerwienie twarzy. Furagina blokuje produkowany w wątrobie enzym (dehydrogenaza aldehydowa), który odpowiedzialny jest za rozkład aldehydu octowego.
Antydepresanty
Antydepresanty to grupa leków psychotropowych, które są stosowane w leczeniu zaburzeń psychicznych. Zarówno alkohol, jak i antydepresanty mają wpływ na ośrodkowy układ nerwowy człowieka, dlatego połączenie obu tych substancji może być niebezpieczne dla zdrowia. Lek może zwiększać toksyczne działanie alkoholu na organizm, a alkohol może zaburzyć profil działania leku, a w konsekwencji zwiększyć jego działanie uboczne. Połączenie tych substancji może również poważnie obciążyć wątrobę.
Czy zdarza ci się łączyć leki z alkoholem?
TAK
NIGDY
Zobacz wyniki ankiety
Kodeina
Kodeina to to organiczny związek chemiczny należący do grupy alkaloidów fenantrenowych. Substancja ma silny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Powoduje uczucie błogości, euforii, otępienia. Jest środkiem wielu syropów i tabletek na kaszel. Kodeina połączona z alkoholem jest bardzo niebezpieczna, w skrajnych przypadkach może powodować śmierć poprzez uduszenie się. Do skutków ubocznych zalicza się otępienie, depresję oddechową czy nadmierną senność.
Warto pamiętać o tym, aby zachować abstynencję od alkoholu, stosując jakiekolwiek leki. Picie alkoholu podczas kuracji może wywołać to niepożądane efekty oraz nasilić skutki uboczne leku. W pewnych dawkach może być to zagrożenie życia.
Zobacz także

„Co piąta kobieta okazyjnie spożywa napoje alkoholowe przez cały okres ciąży”. Co się dzieje wtedy z twoim organizmem?

Pijesz za dużo alkoholu? Oto 11 sygnałów, które świadczą o tym, że powinnaś przystopować

„Jesteście państwo chorzy i to smutne. Ale to można leczyć. Trzeba tylko mieć odwagę dokonać zmiany…” Borys Szyc odważnie o swoim alkoholizmie
Udostępnij przyjaciółce
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

12.08.2022
Katarina Hellstrom: „Obecnie modne jest posiadanie twardego, wciągniętego i płaskiego brzucha. Przepraszam za mocne słowa, ale to powolne samobójstwo”

11.08.2022
„Jeśli kobieta opowiada koleżankom, że jej partner dochodzi wyłącznie, kiedy się masturbuje, zwykle nie kojarzy tego z przemocą. A powinna” – mówi Anna Jastrzębska

10.08.2022
Miażdżące wyniki monitoringu gabinetów ginekologicznych. „W Polsce lekarze zdają się mieć bardzo dużą władzę nad kobietami” – alarmuje Aleksandra Magryta z Fundacji FEDERA

09.08.2022