Przejdź do treści

5 roślin, dzięki którym pokonasz ból. Podpowiada lek. Anna Kociszewska-Bald

5 roślin, dzięki którym pokonasz ból. Podpowiada lek. Anna Kociszewska-Bald
5 roślin, dzięki którym pokonasz ból. Podpowiada lek. Anna Kociszewska-Bald / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nie możesz przyjmować środków przeciwbólowych i szukasz naturalnych sposobów na ból? Wypróbuj tych pięciu „leków” polecanych na Instagramie przez lek. Annę Kociszewska-Bald, które masz w swojej kuchni. Obiecujemy – nie pożałujesz!

Naturalne leki przeciwbólowe

Nie zawsze musisz stawiać na leki przeciwbólowe z apteki, czasem warto wypróbować te z… kuchni. Sprawdź 5 roślin, których działanie może cię zaskoczyć. Poleca je na swoim profilu na Instagramie Anna Kociszewska-Bald, specjalistka anestezjologii i intensywnej terapii z ponad 10-letnim doświadczeniem w znieczulaniu pacjentów.

Kurkuma

Kurkumę pozyskuje się z kłącza ostryżu długiego. To ceniona przyprawa. Zwraca uwagę zapachem, smakiem i kolorem. Jest to bardzo silny barwnik, który może pozostawiać ślady. Pamiętaj o tym, gdy zaczniesz korzystać z dobrodziejstw kurkumy.

Kurkuma święci triumfy w kuchni azjatyckiej, szczególnie indyjskiej i chińskiej. To ważny składnik medycyny ajurwedyjskiej. Jest też coraz bardziej popularna w Europie. Dodawana jest do posiłków nie tylko dla poprawy smaku potraw, ale i dla zdrowia.

Substancja aktywna kurkumy, kurkumina, stanowi ok. 2-5 proc. całości. Nie powinno się przekraczać spożycia 3 mg/kg masy ciała na dobę. Wynika to ze słabego wchłaniania jej z układu pokarmowego.

Jak wyjaśnia lek. Anna Kociszewska-Bald w swoim poście na Instagramie, kurkuma pomaga na:

Tymianek

Wykorzystywany jest w różnych strefach życia człowieka, nie tylko w kuchni. Tymianek znalazł zastosowanie m.in. w kosmetyce, czy medycynie naturalnej. Od wielu lat stosowany w leczeniu górnych i dolnych dróg oddechowych.

Dzięki tymiankowi możesz pokonać:

Róża dzika i śpioszyn lekarski

Dzika róża to dziś nieco zapomniana roślina, którą kojarzymy głównie z herbatami. Tymczasem jej owoce i płatki możemy wykorzystać na co najmniej kilka innych sposobów.

Śpioszyn lekarski natomiast to inna nazwa Ashwagandhy. To niewielki krzew o wydłużonych liściach oraz pomarańczowo-czerwonych owocach, rosnący w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Zioła Ashwagandha cenione są za swoje liczne właściwości prozdrowotne, które od tysięcy lat znane były rodowitym mieszkańcom Indii i Chin, a teraz znalazły potwierdzenie w badaniach klinicznych. Obecnie Ashwagandha stosowana jest jako suplement diety wspomagający adaptację organizmu do warunków przeciążenia fizycznego czy psychicznego (stąd nazwa – adaptogen).

Jak wyjaśnia specjalistka w swoim poście na Instagramie, dzięki dzikiej róży i śpioszynowi lekarskiemu  uporasz się z bólem stawów.

Dzięgiel chiński

Dzięgiel chiński, obok niepokalanka, jest zalecany w celu naturalnego zwiększenia poziomu progesteronu. Jak wyjaśnia lek. Kociszewska-Bald,  jest świetny na bóle menstruacyjne. Jeśli się z nimi zmagasz, to wypróbuj koniecznie!

Anna Kociszewska-Bald

Anna Kociszewska-Bald jest lekarzem, specjalistą anestezjologii i intensywnej terapii z ponad 10-letnim doświadczeniem w znieczulaniu pacjentów.

Prowadzi poradnię leczenia bólu oraz stronę internetową, która służy edukacji pacjentów w zakresie bezpiecznego i skutecznego leczenia dolegliwości bólowych. Jej profil na Instagramie @pogotowiebolowe to miejsce w sieci, gdzie znajdziesz mnóstwo praktycznych, przydatnych informacji odnośnie zdrowia i różnych medykamentów. Na Hello Zdrowie możesz przeczytać wywiad z Anną Kociszewską-Bald. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.