3 min.
5 roślin, dzięki którym pokonasz ból. Podpowiada lek. Anna Kociszewska-Bald

5 roślin, dzięki którym pokonasz ból. Podpowiada lek. Anna Kociszewska-Bald / iStock
22.05.2022
Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę
21.05.2022
8 kobiecych chorób, których objawem jest bolesny seks
21.05.2022
Choroby, leki, a także hormony. Co jeszcze niszczy twoje życie seksualne?
21.05.2022
Zastanawiasz się nad założeniem aparatu ortodontycznego? Opowiem ci, jak to jest
21.05.2022
Opalanie natryskowe – czy jest bezpieczną alternatywą dla promieni UV?
Nie możesz przyjmować środków przeciwbólowych i szukasz naturalnych sposobów na ból? Wypróbuj tych pięciu „leków” polecanych na Instagramie przez lek. Annę Kociszewska-Bald, które masz w swojej kuchni. Obiecujemy – nie pożałujesz!
Naturalne leki przeciwbólowe
Nie zawsze musisz stawiać na leki przeciwbólowe z apteki, czasem warto wypróbować te z… kuchni. Sprawdź 5 roślin, których działanie może cię zaskoczyć. Poleca je na swoim profilu na Instagramie Anna Kociszewska-Bald, specjalistka anestezjologii i intensywnej terapii z ponad 10-letnim doświadczeniem w znieczulaniu pacjentów.
Kurkuma
Kurkumę pozyskuje się z kłącza ostryżu długiego. To ceniona przyprawa. Zwraca uwagę zapachem, smakiem i kolorem. Jest to bardzo silny barwnik, który może pozostawiać ślady. Pamiętaj o tym, gdy zaczniesz korzystać z dobrodziejstw kurkumy.
Kurkuma święci triumfy w kuchni azjatyckiej, szczególnie indyjskiej i chińskiej. To ważny składnik medycyny ajurwedyjskiej. Jest też coraz bardziej popularna w Europie. Dodawana jest do posiłków nie tylko dla poprawy smaku potraw, ale i dla zdrowia.
Substancja aktywna kurkumy, kurkumina, stanowi ok. 2-5 proc. całości. Nie powinno się przekraczać spożycia 3 mg/kg masy ciała na dobę. Wynika to ze słabego wchłaniania jej z układu pokarmowego.
Jak wyjaśnia lek. Anna Kociszewska-Bald w swoim poście na Instagramie, kurkuma pomaga na:
- ból mięśni i stawów,
- bol jamy ustnej,
- bolesne rany.
Tymianek
Wykorzystywany jest w różnych strefach życia człowieka, nie tylko w kuchni. Tymianek znalazł zastosowanie m.in. w kosmetyce, czy medycynie naturalnej. Od wielu lat stosowany w leczeniu górnych i dolnych dróg oddechowych.
Dzięki tymiankowi możesz pokonać:
- ból gardła,
- ból jamy ustnej,
- ból brzucha,
- ból mięśni.
Róża dzika i śpioszyn lekarski
Dzika róża to dziś nieco zapomniana roślina, którą kojarzymy głównie z herbatami. Tymczasem jej owoce i płatki możemy wykorzystać na co najmniej kilka innych sposobów.
Śpioszyn lekarski natomiast to inna nazwa Ashwagandhy. To niewielki krzew o wydłużonych liściach oraz pomarańczowo-czerwonych owocach, rosnący w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Zioła Ashwagandha cenione są za swoje liczne właściwości prozdrowotne, które od tysięcy lat znane były rodowitym mieszkańcom Indii i Chin, a teraz znalazły potwierdzenie w badaniach klinicznych. Obecnie Ashwagandha stosowana jest jako suplement diety wspomagający adaptację organizmu do warunków przeciążenia fizycznego czy psychicznego (stąd nazwa – adaptogen).
Jak wyjaśnia specjalistka w swoim poście na Instagramie, dzięki dzikiej róży i śpioszynowi lekarskiemu uporasz się z bólem stawów.
Dzięgiel chiński
Dzięgiel chiński, obok niepokalanka, jest zalecany w celu naturalnego zwiększenia poziomu progesteronu. Jak wyjaśnia lek. Kociszewska-Bald, jest świetny na bóle menstruacyjne. Jeśli się z nimi zmagasz, to wypróbuj koniecznie!
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Anna Kociszewska-Bald
Anna Kociszewska-Bald jest lekarzem, specjalistą anestezjologii i intensywnej terapii z ponad 10-letnim doświadczeniem w znieczulaniu pacjentów.
Prowadzi poradnię leczenia bólu oraz stronę internetową, która służy edukacji pacjentów w zakresie bezpiecznego i skutecznego leczenia dolegliwości bólowych. Jej profil na Instagramie @pogotowiebolowe to miejsce w sieci, gdzie znajdziesz mnóstwo praktycznych, przydatnych informacji odnośnie zdrowia i różnych medykamentów. Na Hello Zdrowie możesz przeczytać wywiad z Anną Kociszewską-Bald.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Zobacz także

„Boli mnie gardło, powoli tracę głos”. Pierwsza pomoc w bólu gardła

„Ból można zmniejszyć w każdym przypadku. Nie ma sytuacji beznadziejnych” – mówi Anna Kociszewska-Bald, anestezjolog

„Dziewczyny trafiają do szpitala z bólami brzucha, nie wiedząc, że są w ciąży”. Pediatra o krytycznym stanie edukacji seksualnej w Polsce
Spodobał ci się artykuł? Poleć go przyjaciółce
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.05.2022
„U chorych, każdy dzień niedostatecznego jedzenia to zaciąganie potężnego długu względem swojego organizmu”. O leczeniu żywieniowym mówi dr n. med. Paweł Kabata

18.05.2022
„To, co dzieje się wewnątrz nas, wyznacza jakość naszej pracy. Hormony sterują całym naszym organizmem” – mówi Milena Nosek, dietetyczka

17.05.2022
„Ludzie wstają zaskoczeni, bo czują irracjonalne zadowolenie, i to w całym ciele”. O tajnikach masażu twarzy, który ma zastąpić medycynę estetyczną, mówi mistrzyni Kobido

15.05.2022