Przejdź do treści

Dobry płyn do higieny intymnej – czyli jaki?

Dobry płyn do higieny intymnej
Dobry płyn do higieny intymnej – czyli jaki?/ Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Szeroka oferta preparatów różniących się między sobą składami sprawia, że niełatwo się na któryś zdecydować. Jaki produkt do mycia miejsc intymnych będzie najlepszy?

Higiena narządów płciowych – dlaczego jest tak ważna?

Właściwa higiena narządów płciowych jest podstawą utrzymania prawidłowych funkcji układu rozrodczego. Jest niezbędna do zachowania zdrowia, a brak prawidłowej pielęgnacji sprzyja namnażaniu się szkodliwych bakterii i grzybów. Niewystarczające zabiegi higieniczne czy uszkodzenia błony śluzowej pochwy przyczyniają się do powstania stanów zapalnych i sprzyjają infekcjom.

Jednocześnie należy mieć na uwadze, że zbyt przesadne mycie i używanie nadmiernej ilości różnorodnych preparatów nie jest zalecane – może pozbawić pochwę dobrych bakterii Lactobacillus i stwarza ryzyko zakażenia. Może zniszczyc bowiem naturalną mikroflorę bakteryjną, która – zapewniając kwaśny odczyn pH pochwy – zapobiega rozwojowi bakterii i ogranicza zdolność ich przenikania. Naruszenie bariery ochronnej może wynikać z używania nieodpowiednich specyfików do higieny intymnej.

Płyn do higieny intymnej – jakie warunki spełnia dobry?

Niezależnie od tego, jaką formułę preparatu wybierzemy (żel, płyn, piankę, emulsję), środek powinien spełniać kilka podstawowych warunków:

  • skład jak najbardziej neutralny i naturalny – bez SLS, SLES i substancji alergizujących,
  • wartość pH taka sama jak środowiska pochwy,
  • przywracanie kwasowości miejsc intymnych, bez niszczenia płaszcza lipidowego i wysuszania,
  • działanie antybakteryjne, łagodzące świąd i podrażnienia,
  • ochrona naturalnej flory bakteryjnej,
  • delikatne działanie,
  • zapewnianie odpowiedniej wilgotności, natłuszczenie skóry i śluzówki.

Pożądane składniki preparatu do higieny intymnej

Receptura dobrych preparatów do higieny intymnej powinna być oparta na bazie delikatnych składników myjących, łagodzących podrażnienia i posiadających działanie przeciwbakteryjne. Producenci bardzo chętnie wykorzystują w ich składach środki takie jak saponiny i betainy.

Saponiny są grupą związków szeroko rozpowszechnionych w środowisku naturalnym – w królestwie roślin można je znaleźć w ponad 500 gatunkach. Dobrze rozpuszczają się w wodzie, mają kwaśny odczyn i posiadają właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Do naturalnych i łagodnych detergentów zaliczymy również układy syntetyzowane oparte na cukrach – zarówno prostych (glukoza i fruktoza) i dwucukrach (maltoza, sacharoza, laktoza).

W składzie większości dobrych  produktów do higieny intymnej znajdziemy alantoinę – pochodną mocznika- wykazującą właściwości łagodzące i kojące. Alantoina przyspiesza odnowę, ułatwia regenerację i gojenie uszkodzonego naskórka.

Nie sposób pominąć kwasu mlekowego (lactic acid), który posiada działanie zakwaszające. Wzmacnia naturalną florę bakteryjną, przywraca fizjologiczne pH, działa przeciwbakteryjnie, grzybobójczo, a tym samym zmniejsza ryzyko infekcji.

W recepturach kosmetyków, które należycie spełniają swoje zadania, pojawiają się też substancje o działaniu przeciwdrobnoustrojowym takie jak – triklosan, octan chloroheksydyny, czy odpowiednio dobrane aminy czwartorzędowe. Zapobiegają nadmiernemu rozwojowi bakterii, nieprzyjemnemu zapachowi i zmniejszają ryzyko infekcji. Na uwagę zasługuje również climbazol, czyli substancja o działaniu przeciwgrzybicznym, pozwalająca na utrzymanie naturalnej bariery ochronnej.

W składzie preparatu do higieny intymnej może pojawić się olejek z drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia), który wyróżnia się silnym działaniem antyseptycznym i przeciwzapalnym. Podobne działanie do wspomnianego olejku wykazują olejki kanuka i manuka.

Częstym składnikiem dobrych kosmetyków do pielęgnacji miejsc intymnych są garbniki, czyli substancje o właściwościach ściągających. To naturalne związki będące czynnymi składnikami surowców roślinnych: liści orzecha włoskiego, kory dębu, liści maliny i jeżyny, czy kłącza pięciornika. Część produktów zawiera śluzy roślinne – wielkocząsteczkowe połączenia, w skład których wchodzą cukry proste i kwasy uronowe. Śluzy pełnię rolę ochronną, przeciwzapalną i zmiękczającą. W płynach do higieny intymnej powinny znaleźć się składniki o działaniu natłuszczającym i nawilżającym – gliceryna, kwas hialuronowy czy ekstrakty roślinne. Niezwykle ważnym surowcem jest aloes, który pomaga w utrzymaniu prawidłowej równowagi kwasowej, wykazuje działanie oczyszczające, bakteriobójcze i nawilżające.

Niepożądane składniki preparatu do higieny intymnej

Dobry preparat do higieny intymnej nie powinien zwierać w swoim składzie zawierać substancji:

  • zapachowych,
  • koloryzujących,
  • nabłyszczających.

Alkohol etylowy także nie jest pożądany w składzie.


Bibliografia:

K. Gruchała „Preparaty do higieny intymnej” , Lek w Polsce 5/2014

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.