3 min.
Higiena intymna – jak absolutnie nie należy tego robić? Podpowiadają edukatorki i edukatorzy seksualni z grupy Ponton

Higiena intymna – jak absolutnie nie należy tego robić? Podpowiadają edukatorki i edukatorzy seksualni z grupy Ponton / Pexels.com
Z jednej strony wydaje się, że kwestia higieny intymnej jest oczywista, z drugiej wywołuje ciągłe dyskusje. Grupa edukatorek i edukatorów seksualnych Ponton odpowiada na najczęściej zadawane pytania i rozwiewa wątpliwości na ten temat.
Spis treści
Rób to dobrze!
Wciąż nie jesteś pewna, czy właściwie myjesz okolice intymne? Przydadzą ci się wskazówki grupy Ponton, która podkreśla na swoim profilu na Instagramie, że należy myć tylko wulwę, czyli zewnętrzne narządy intymne. Dlaczego? Jak tłumaczą edukatorzy i edukatorki grupy, „pochwa produkuje swoją wydzielinę i dzięki niej się sama oczyszcza„.
Ginekolodzy odradzają używanie żelów pod prysznic ze względu na to, że wysuszają śluzówkę. Idąc za ich głosem, często wybieramy specjalnie płyny przeznaczone właśnie do higieny tych okolic. Słusznie? Według Pontonu – niekoniecznie.
„Okolice intymne mają takie samo pH jak reszta naszego ciała, dlatego też nie musimy wybierać specjalnego produktu do okolic intymnych. (…) W trakcie kąpieli namydlamy całe ciało i to właśnie tą samą pianą możemy umyć wulwę i jej okolice” – podkreśla.
Ponton zachęca, nie tylko ze względu na okolice intymne, do wybierania produktów bez silnych detergentów, czy intensywnego zapachu, które mogą powodować podrażnienia.
„W sytuacji, gdy tylko się podmywamy, sama woda wystarczy, a jeśli decydujemy się na użycie jakiegoś produktu, wystarczy jego odrobina. Warto mieć na uwadze, że płyny w pojemnikach z pompką dozują zazwyczaj zbyt dużą pojedynczą porcję” – czytamy w poście na profilu Pontonu.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Grupa Ponton – czym jest?
Ponton działa od 2002 roku na rzecz rzetelnej edukacji seksualnej młodzieży. To nieformalna grupa wolontariuszek i wolontariuszy działającą przy Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.
Edukatorki i edukatorzy Pontonu prowadzą warsztaty w szkołach, występują w mediach, publikują artykuły, raporty i recenzje. Udzielają też wsparcia online poprzez forum internetowe, media społecznościowe i telefon zaufania.
„Wierzymy, że każdy człowiek ma prawo do funkcjonowania w akceptującym i różnorodnym środowisku, gdzie seksualność jest integralną i równoważną częścią życia” – czytamy na stronie grupy.
Zobacz także
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go koleżance!
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023