Przejdź do treści

Higiena intymna – jak absolutnie nie należy tego robić? Podpowiadają edukatorki i edukatorzy seksualni z grupy Ponton

Kobieta w wannie - higiena intymna
Higiena intymna – jak absolutnie nie należy tego robić? Podpowiadają edukatorki i edukatorzy seksualni z grupy Ponton / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Z jednej strony wydaje się, że kwestia higieny intymnej jest oczywista, z drugiej wywołuje ciągłe dyskusje. Grupa edukatorek i edukatorów seksualnych Ponton odpowiada na najczęściej zadawane pytania i rozwiewa wątpliwości na ten temat. 

Rób to dobrze!

Wciąż nie jesteś pewna, czy właściwie myjesz okolice intymne? Przydadzą ci się wskazówki grupy Ponton, która podkreśla na swoim profilu na Instagramie, że należy myć tylko wulwę, czyli zewnętrzne narządy intymne. Dlaczego? Jak tłumaczą edukatorzy i edukatorki grupy, „pochwa produkuje swoją wydzielinę i dzięki niej się sama oczyszcza„.

Ginekolodzy odradzają używanie żelów pod prysznic ze względu na to, że wysuszają śluzówkę. Idąc za ich głosem, często wybieramy specjalnie płyny przeznaczone właśnie do higieny tych okolic. Słusznie? Według Pontonu – niekoniecznie.

„Okolice intymne mają takie samo pH jak reszta naszego ciała, dlatego też nie musimy wybierać specjalnego produktu do okolic intymnych. (…) W trakcie kąpieli namydlamy całe ciało i to właśnie tą samą pianą możemy umyć wulwę i jej okolice” – podkreśla.

Ponton zachęca, nie tylko ze względu na okolice intymne, do wybierania produktów bez silnych detergentów, czy intensywnego zapachu, które mogą powodować podrażnienia.

„W sytuacji, gdy tylko się podmywamy, sama woda wystarczy, a jeśli decydujemy się na użycie jakiegoś produktu, wystarczy jego odrobina. Warto mieć na uwadze, że płyny w pojemnikach z pompką dozują zazwyczaj zbyt dużą pojedynczą porcję” – czytamy w poście na profilu Pontonu.

Grupa Ponton – czym jest?

Ponton działa od 2002 roku na rzecz rzetelnej edukacji seksualnej młodzieży. To nieformalna grupa wolontariuszek i wolontariuszy działającą przy Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Edukatorki i edukatorzy Pontonu prowadzą warsztaty w szkołach, występują w mediach, publikują artykuły, raporty i recenzje. Udzielają też wsparcia online poprzez forum internetowe, media społecznościowe i telefon zaufania.

„Wierzymy, że każdy człowiek ma prawo do funkcjonowania w akceptującym i różnorodnym środowisku, gdzie seksualność jest integralną i równoważną częścią życia” – czytamy na stronie grupy.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Higiena wulwy ? Z jednej strony wydaje się, że kwestia higieny intymnej jest oczywista, z drugiej wywołuje ciągłe dyskusje. Rozwiewamy wątpliwości! Myjemy tylko wulwę, czyli zewnętrzne narządy intymne. Okolice intymne maja takie samo pH jak reszta naszego ciała, dlatego też nie musimy wybierać specjalnego produktu do okolic intymnych. Co się kryje za kontrowersyjnym hasłem „sama woda”??Otóż w trakcie kąpieli namydlamy całe ciało i to właśnie tą samą pianą możemy umyć wulwę i jej okolice. Zachęcamy (nie tylko ze względu na okolice intymne) do wybierania produktów bez silnych detergentów, czy intensywnego zapachu, które mogą powodować podrażnienia (na całym ciele). W sytuacji, gdy tylko się podmywamy, sama woda wystarczy, a jeśli decydujemy się na użycie jakiegoś produktu, wystarczy jego odrobina. Warto mieć na uwadze, że płyny w pojemnikach z pompką dozują zazwyczaj zbyt dużą pojedynczą porcję. #edukacjaseksualna #grupaponton #higienaintymna

Post udostępniony przez Grupa Ponton (@grupaponton)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.