Każdy z nas dość nerwowo reaguje na widok zmian skórnych, zwłaszcza gdy pojawiają się na twarzy. Ujmują nie tylko urody, ale też negatywnie wpływają na nasze samopoczucie i pewność siebie. Jedną z takich zmian są zajady, które dotykają większość naszego społeczeństwa. Dzieci, dorośli i seniorzy – wszyscy mogą mieć z nimi problem, choć z różnych powodów.
1. Bakterie i drożdżaki
To główna przyczyna. – Zajad jest stanem zapalnym kącików ust, który może mieć różne podłoże – mówi dr Monika Serafin, dermatolog z kliniki Nova Derm. – Najczęściej do stanu zapalnego dochodzi w wyniku infekcji bakteryjnej lub grzybiczej, np. u małych dzieci, które bardzo często wkładają do buzi nie zawsze czyste ręce – dodaje.
I choć brak odpowiedniej higieny może być przyczyną powstawania zajadów, jeśli już je mamy, warto pamiętać o zdrowiu osób w naszym otoczeniu. Pocałunki nie są zakazane, ale w tym przypadku lepiej się od nich powstrzymać. – Istotnie, można się zarazić zajadami, jeśli dojdzie do przenoszenia bezpośredniego na skórę innej osoby drożdżaków i bakterii, zwłaszcza jeśli ta osoba również jest podatna na rozwój infekcji – ostrzega dermatolog.
2. Niedobory mikroelementów i witamin
Inną przyczyną powstawania zajadów jest osłabienie organizmu, które sprzyja rozwojowi infekcji. Zajady są doskonałym przykładem tego, że wygląd naszej cery może być lustrzanym odbiciem ogólnego stanu zdrowia.
– Problem bywa związany z niedoborami pewnych mikroelementów. U osoby z anemią – z niedoborem żelaza. Większą skłonność do stanów zapalnych i infekcji w obrębie kącików ust mają również osoby z deficytem witamin z grupy B – twierdzi dr Serafin.
Zajady wywołane niedoborami mogą nawracać. I choć najczęściej problem znika sam, jeśli powodem jego pojawienia są niedobory, infekcja może się wydłużać. A to z kolei wymaga leczenia. – Warto się skonsultować z lekarzem i wykonać podstawowe badania. Pacjent może sam przyjmować witaminy z grupy B, jeśli jednak podejrzewa anemię lub inne schorzenie, zawsze należy wykonać morfologię, by skutecznie zredukować niedobory.
3. Cukrzyca
Zajady mogą się również pojawić jako stan współistniejący z chorobą. Przede wszystkim na infekcję w kącikach ust narażeni są chorzy na cukrzycę, szczególnie gdy nie mają uregulowanego poziomu glukozy. Tego typu stany zapalne dotyczą najczęściej osób starszych. Dlaczego?
– W przypadku cukrzycy, kiedy poziom glukozy we krwi jest podwyższony, dochodzi do obniżenia mechanizmów immunologicznych organizmu. Co więcej, drożdżaki lubią nie tylko ciepłe i wilgotne środowisko, ale również sytuację, kiedy stężenie cukru jest wyższe. W związku z tym organizm osoby z cukrzycą ma warunki sprzyjające rozwojowi infekcji drożdżakowych – ostrzega dermatolog. W takim przypadku głównym zaleceniem jest odpowiednia dieta i leczenie diabetologiczne.