6 min.
Czy grypa żołądkowa jest grypą? Jak ją leczyć?

Czy grypa żołądkowa jest grypą? Jak ją leczyć? Istock.com
Gdy dopada nas gwałtowna biegunka, a dodatkowo mamy wysoką temperaturę i czujemy się bardzo osłabieni, mówimy, że mamy „grypę żołądkową”. Tymczasem choroba o takich objawach z prawdziwą grypą nie ma nic wspólnego…
Spis treści
Co łączy grypę żołądkową z grypą?
Pochodzenie wirusowe, gwałtowny początek i duże nasilenie dolegliwości oraz szczyt zachorowań przypadający na późną jesień i wczesną wiosnę – tyle łączy tzw. grypę żołądkową z prawdziwą grypą. Dalej wszystko jest różne. Choroba, którą potocznie nazywamy grypą żołądkową, tak naprawdę jest nieżytem jelit. Inaczej mówiąc – ich stanem zapalnym, najczęściej wywołanym działaniem noro- i rotawirusów, odmiennych od tych, które wywołują prawdziwą grypę. Przedostające się do układu pokarmowego patogeny uszkadzają nabłonek jelitowy, a w nim jelitowe komórki kontrolujące wchłanianie zwrotne wody, co powoduje jej utratę w nadmiernych ilościach. Efektem jest uciążliwa biegunka i wynikające z niej zagrożenie odwodnieniem. Ponieważ funkcje motoryczne żołądka są opóźnione, równocześnie mogą pojawić się nudności i wymioty.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Grypa a grypa żołądkowa – inne drogi zakażenia
Obie choroby mają zupełnie inną drogę zakażenia. „Normalną” grypą zarażamy się drogą kropelkową, czyli np. wtedy, kiedy nie zasłaniamy ust i nosa w czasie kaszlu i kichania. Rotawirus, wywołujący nieżyt żołądka, przedostaje się do naszego organizmu najczęściej drogą pokarmową, czyli jest „chorobą brudnych rąk”. A że wirusy enterotropowe, czyli wykazujące powinowactwo do śluzówki jelita cienkiego, żyją na nieumytych dłoniach ok. 4 godzin, co jest wystarczająco długim czasem, by obdarować nimi cały autobus, a potem jeszcze kolegów z pracy albo rodzinę. Na przedmiotach (naczyniach, ręcznikach) utrzymują się jeszcze dłużej – do kilku dni. Dlatego warto wiedzieć, że te znajdujące się na powierzchniach użytkowych można unieszkodliwić, np. wodą z octem albo środkami czystości zawierającymi związki chloru (do odkażania toalet), a te bytujące na pościeli i ubraniach w ciągu pół godziny zginą poddane działaniu temperatury 60˚C. Takie środki ostrożności powinniśmy wdrożyć zwłaszcza wtedy, gdy mamy chorego w domu, choć przydadzą się także profilaktycznie. Pamiętajmy jednak, że podstawowym sposobem walki z biegunką wirusową jest przerwanie dróg zakażenia i odizolowanie chorych. Może to być to o tyle trudne, że największą zaraźliwość rotawirusy wykazują w pierwszym okresie choroby, kiedy objawów jeszcze nie ma.
Grypa a grypa żołądkowa – inne objawy
Opis objawów zakażenia wirusem grypy zawarty w podręcznikach dla lekarzy od lat jest niezmienny i obejmuje: wysoką gorączkę (powyżej 38–39°C), która pojawia się nagle i szybko narasta, łamanie w kościach, dreszcze, bóle głowy, mięśni i stawów, suchy, męczący kaszel, ogólne osłabienie i rozbicie. Ból gardła w grypie występuje rzadziej i dopiero w późniejszym okresie choroby, a katar, jeśli się pojawi, jest skąpy. Bóle brzucha i uciążliwa biegunka są na tyle rzadkie, że część źródeł w ogóle je pomija (inne mówią, że występują u ok. 25% chorych). Z kolei główne objawy nieżytu jelit to przede wszystkim właśnie te dotyczące przewodu pokarmowego: częste wodniste stolce, gwałtowne wymioty, nudności i ból brzucha. Objawy ogólne – ból głowy, mięśni, gorączka – mogą wystąpić, ale nie są dominujące.
Grypa żołądkowa – nie leczymy, łagodzimy objawy
Ponieważ nie ma preparatu, który eliminowałby wirusy z organizmu, leczenie nieżytu jelitowego ma jedynie charakter objawowy. Prowadzone odpowiednio pozwala jednak zmniejszyć cierpienie, skrócić czas trwania dolegliwości i szybciej powrócić do normalnej aktywności. Najważniejszym jego elementem jest zmiana diety na maksymalnie lekkostrawną i zwiększenie podaży płynów tak, by nie dopuścić do odwodnienia. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci (które czasami nie komunikują pragnienia) i osób w podeszłym wieku (które mają upośledzone jego odczuwanie). U tych pacjentów odwodnienie postępuje dość szybko, prowadząc do niewydolności nerek, obrzęku mózgu i wynikających z tego konsekwencji.
Pamiętajmy, by podawane choremu napoje (co najmniej 2 litry dziennie) były chłodne, bo ciepłe nasilają wymioty, i pite małymi łykami, co jakiś czas. Przy średnim i dużym stopniu odwodnienia należy zastosować doustne płyny nawadniające (DPN, z ang. ORT – oral rehydration therapy) w postaci gotowych roztworów. Produkty te są do kupienia w aptece, zawierają elektrolity (chlorek sodu, cytrynian sodu, chlorek potasu) w ściśle określonych proporcjach oraz glukozę (która zapewnia szybszy transport wody do tkanek). Przyjmowanie DPN jest przeciwwskazane jedynie u osób, u których dochodzi do zaostrzenia biegunki lub wymiotów właśnie w wyniku przyjmowania płynów. W takim przypadku konieczna jest hospitalizacja i podłączenie chorego do kroplówki.
Grypa żołądkowa – kiedy leki zapierające?
Stosowanie aktywnego leczenia objawów ma racjonalne przesłanki w przypadku pacjentów znajdujących się w ciężkim stanie ogólnym, z chorobami towarzyszącymi, u dzieci i osób w podeszłym wieku (najbardziej narażonych na odwodnienie), a także w sytuacjach, gdy jesteśmy w podróży lub mamy spotkania, w których musimy uczestniczyć. Najczęściej stosowaną substancją zapierającą jest loperamid, w przypadku którego zarówno badania, jak i doświadczenie pacjentów dowodzą, że skraca czas trwania biegunki. Co ważne: lek ten może być stosowany już od 6. roku życia, oczywiście w adekwatnej do wagi dziecka dawce.
Uwaga: przy wysokiej gorączce lub objawach znacznego odwodnienia (suchość warg, skóry, mała ilość oddawanego ciemnego moczu) zawsze należy zadzwonić po lekarza.
Ważne przy biegunce wywołanej rotawirusami:
- Antybiotyki działają tylko na bakterie, więc nie mają żadnego zastosowania w przypadku tzw. grypy żołądkowej, która jest infekcją wirusową.
- W trakcie trwania biegunki i kilka dni po jej zakończeniu należy przyjmować probiotyki, które poprawiają pracę jelit, regulują ich funkcjonowanie, odbudowują florę bakteryjną, a także polepszają wchłanianie płynów.
- Przez cały czas trwania choroby trzeba pamiętać o higienie: mycie rąk po wyjściu z toalety, przed jedzeniem, osobny ręcznik, odkażanie sedesu, przemywanie powierzchni kuchennych środkami odkażającymi albo wodą z octem – to absolutna podstawa.
- Każdy, kto cierpi na grypę żołądkową, powinien zostać w domu nie tylko w czasie nasilonych dolegliwości, ale też 2–3 dni po ich ustąpieniu, bo norowowirusami i rotawirusami zarażamy, dopóki nie złuszczy się i nie zostanie wydalony zniszczony nabłonek jelit.
- Ustąpienie biegunki nie oznacza także natychmiastowego powrotu do codziennej diety. Jelita są osłabione, wchłanianie zaburzone. Po chorobie należy zacząć od rozgotowanego ryżu, warzywnych zup-kremów.
- Dzieci powinno się szczepić przeciw rotawirusom. Dostępne są dwie szczepionki – obie nierefundowane, więc za obie rodzice płacą pełną kwotę. Stosuje się dwie lub trzy doustne dawki, najpóźniej do 26. tygodnia życi
Zobacz także
POLEĆ ARTYKUŁ KOLEŻANKOM
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.03.2023
„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023