Przejdź do treści

Co pyli w lutym i pozostałych miesiącach? Na co uważać?

kobieta z alergią
Alergia na pyłki może pojawić się już w lutym/iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Co pyli w lutym, co uczula w innych miesiącach? Każdy alergik wie, że poszczególne miesiące cechują się nasileniem pylenia rozmaitych roślin. Kalendarz pylenia pozwoli dowiedzieć się, jakie jest narażenie na objawy alergii w lutym i pozostałych miesiącach. Uważne śledzenie tego, co uczula w lutym i cieplejszych miesiącach pozwoli zapanować nad stanem zdrowia osoby uczulonej na pyłki. 

Co pyli w lutym? Alergia na pyłki daje o sobie znać

Okresy pylenia pierwszych drzew w dużej mierze zależą od zimy. Im cieplej, tym szybciej zakwitną pierwsze drzewa, a alergicy natychmiast odczują obecność alergenów. To dlatego możliwe jest wystąpienie alergii w lutym. Może to zdziwić wiele osób, które kojarzą okres pylenia roślin z cieplejszymi miesiącami. Okazuje się jednak, że pylenie w lutym nie należy do rzadkości, a to oznacza, że osoby uczulone na wiele pyłków mogą odczuwać objawy alergii niemal przez cały rok. Najdotkliwiej odczuwalne są objawy alergii w maju i w czerwcu.

Typowymi objawami alergii na pyłki są wodnisty katar, zwany katarem siennym, napady kichania, uczucie swędzenia wewnątrz nosa,  pieczenie oczu, łzawienie, zapalenie spojówek. Dodatkowo mogą się pojawić problemy z koncentracją, ogólne rozbicie, niekiedy też stan podgorączkowy.

Osoby uczulone na pyłki śledzą kalendarz pylenia. W lutym zaczynają kwitnąć pierwsze drzewa, co może przyczynić się do wystąpienia objawów alergii. Pylenie w lutym to dopiero początek – trawy, drzewa i chwasty pylą aż do października. Aby sprawdzić, co pyli w lutym i innych miesiącach, można skorzystać z poniższego kalendarza pylenia lub bieżących komunikatów dla alergików. Dzięki nim wiadomo, co dzisiaj pyli i jaka jest koncentracja poszczególnych pyłków w powietrzu. Chcesz wiedzieć, co pyli w styczniu i lutym, a co może uczulać w kwietniu czy sierpniu? Oto mała podpowiedź.

Kalendarz pylenia w lutym – alergia w lutym jest możliwa!

Alergia na pyłki roślin w styczniu należy do rzadkości. Co pyli w styczniu? Możliwe jest pylenie leszczyny, jednak stężenie jej pyłków w powietrzu rzadko prowadzi do wywołania uciążliwych objawów alergii. Za sprawą występowania coraz cieplejszych zim, możliwe jest wystąpienie także innych alergii w styczniu. Na co? Pylić może olcha, a także zarodniki grzybów pleśniowych.

Luty to pierwszy miesiąc, w którym można odczuć poważne objawy alergii wziewnej. Pylenie w lutym to powszechnie występujące zjawisko. Co pyli w lutym? Nie pylą trawy, występuje pylenie drzew w lutym. Jako pierwsza zaczyna pylić leszczyna. Jeśli zima jest łagodna, to już w połowie lutego mogą pojawić się pierwsze reakcje alergiczne. Leszczyna może kwitnąć jeszcze zanim rozwiną się liście – charakterystyczne, podłużne kwiatostany o żółtym kolorze mogą pojawić się już w lutym. Najwyższe stężenie pyłków leszczyny odnotowywane jest wokół sadów leszczynowych, parków i ogródków działkowych.

Co kwitnie w lutym oprócz leszczyny i co pyli pod koniec lutego? Olcha da o sobie znać pod koniec miesiąca. Najwyższe stężenie pyłków olchy zauważalne jest na terenach podmiejskich, zatem mieszkańcy tych terenów są najbardziej narażeni na alergie w lutym. Jak długo utrzymuje się pylenie? W lutym pojawiają się pyłki olchy i leszczyny w powietrzu i oba drzewa będą pylić do przełomu marca i kwietnia, z różną intensywnością, zależną od temperatury i obszaru.

Wiosenny kalendarz pylenia

Ilustracja: shutterstock

Wiosna to okres szczególnie ciężki dla osób uczulonych na pyłki. Co pyli w marcu, kwietniu i maju?

  • Marzec

W marcu na scenę wchodzi topola. W drugiej połowie marca stężenie pyłków topoli jest średnie i mogą pojawić pierwsze reakcje alergiczne, które wzmogą się na początku kwietnia – wówczas przypada najwyższe stężenie alergenów w powietrzu. To, co pyli w lutym, dokucza także w marcu, zatem osoby cierpiące na alergię w lutym, pomęczą się także w marcu.

  • Kwiecień

Jakie drzewa pylą w kwietniu? Intensywnie zaczyna pylić brzoza, ale najbardziej dokuczliwa będzie w drugiej połowie miesiąca. Dąb wypuszcza pierwsze pyłki – najintensywniej uderzy w maju. Również w kwietniu pojawiają się alergeny Cladosporium – pleśniowy grzyb będzie dręczył aż do końca października, ale najmocniej da o sobie znać w okresie letnim od czerwca aż do początku września.

  • Maj

Co pyli w maju? Maj to czas prawdziwego wysypu pyłków. Kwitnąć zaczyna przede wszystkim trawa, a jej alergeny będą unosić się w powietrzu aż do końca września, z czego najintensywniejszy okres przypadnie na maj, czerwiec i początek lipca. Również szczaw i pokrzywa chętnie przemieszczają się z wiatrem. O ile szczaw pyli średnio i jedynie na przełomie maja i czerwca, o tyle pokrzywa dokucza od końca maja do połowy lipca. Jakie drzewa pylą w maju? Maj to czas wysokiego stężenia alergenów dębu. A co pyli pod koniec maja? Osoby uczulone na pleśnie Alternaria odczują ich obecność, która nasili się w połowie czerwca i intensywnie będzie dokuczać aż do końca września.

10 patentów dla alergika

Kalendarz pylenia – co pyli latem i jesienią

Wiadomo już, co pyli w lutym oraz miesiącach wiosennych. Także lato i jesień nie rozpieszczają alergików, którzy odczuwać mogą przykre konsekwencje pylenia roślin.

  • Czerwiec

W dalszym ciągu pylą trawy, szczaw, pokrzywa i grzyby pleśniowe. U osób, u których występuje wziewna alergia, czerwiec może być trudnym miesiącem.

  • Lipiec

Zaczynają pojawiać się alergeny bylicy i komosy, które będą unosić się w powietrzu aż do końca września.

  • Sierpień

Niezmiennie dokuczają trawy, szczaw, pokrzywa, bylica, komosa i grzyby. Pod koniec miesiąca pojawią się pyłki ambrozji z największą intensywnością przypadającą na początek września.

  • Wrzesień

Z kalendarza znika szczaw. Zostają trawy i komosa, które nie powinny już być tak dokuczliwe. Pokrzywa powoli też zacznie odpuszczać. Alergicy mogą jeszcze odczuwać bylicę, ambrozję i grzyby.

  • Październik

Ostatnie podrygi Cladosporium. I chwila oddechu. Do lutego…

 

Bibliografia:

Kalendarz pylenia roślin. Polskie Towarzystwo Alergologiczne.

 

Kobieta stoi i macha włosami do tyłu.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.