Przejdź do treści

Okulary przeciwsłoneczne – nie kupuj ich na oko! Ekspert tłumaczy, jak dobrać okulary, żeby nie zaszkodzić zdrowiu

Okulary przeciwsłoneczne – nie kupuj ich na oko! Ekspert tłumaczy, jak dobrać okulary, żeby nie zaszkodzić zdrowiu
Okulary przeciwsłoneczne – nie kupuj ich na oko! Ekspert tłumaczy, jak dobrać okulary, żeby nie zaszkodzić zdrowiu Rawpixel.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Źle dobrane okulary nie tylko nie chronią przed słońcem, ale też szkodzą naszym oczom. Kupując okulary, koniecznie zwróć uwagę na odpowiednie filtry i kolor szkieł.

 

Dbaj o swoje oczy

Nieodpowiednie okulary przeciwsłoneczne niszczą wzrok. W dalszej perspektywie mogą skutkować rozwojem chorób oczu, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej czy zaćma. Okulary przeciwsłoneczne, które nie mają odpowiednich filtrów, nie tylko NIE chronią, ale przede wszystkim SZKODZĄ naszym oczom. Dlatego kupujmy je nie na oko, lecz z głową.

– Przyciemnione szkła powodują rozszerzenie źrenicy, przez co do wnętrza oka dostaje się więcej niebezpiecznych promieni, których nic nie blokuje. Dlatego najlepiej omijać szerokim łukiem okulary z bazarowych stojaków i koszy w hipermarketach, których jakości nie jesteśmy w stanie sprawdzić – radzi dr Iwona Filipecka z kliniki Okulus.

Najbezpieczniejszym miejscem na zakup okularów przeciwsłonecznych jest sklep optyczny lub sklepy dobrych marek (np. z akcesoriami dla sportowców).

Okulary przeciwsłoneczne – tylko z filtrem

Filtr to obowiązkowa i podstawowa cecha dobrych okularów przeciwsłonecznych. Powinien chronić zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB, dlatego szukajcie na oprawkach, soczewkach lub w dołączonej instrukcji znaku 400 UV. Taki filtr gwarantuje 100-procentową ochronę przed niebezpiecznym promieniowaniem.

 – Bardzo praktyczny jest również filtr polaryzacyjny, który likwiduje odblaski i odbicia światła od błyszczących powierzchni. Rozwiązanie idealne dla kierowców, ponieważ podnosi bezpieczeństwo – mówi optyk Grzegorz Mazurek.

Dzięki osłonie polaryzacyjnej kolory są rzeczywiste, a oczy mniej się męczą. Jeśli szukacie okularów do samochodu, wypatrujcie na nich oznaczenia „polarized”. Przydadzą się również zimą oraz wędkarzom, ponieważ chronią oczy przed światłem odbijającym się od śniegu czy wody.

Jak dodaje dr Iwona Filipecka, dobór odpowiednich okularów słonecznych powinien być uzależniony od stopnia nasłonecznienia. Wiadomo, że w krajach południowych, w wysokich górach i nad wodą, gdzie promieniowanie jest najsilniejsze, używane szkła powinny posiadać odpowiedni filtr, tak aby mniej promieni wpadało do oka.

Okulary przeciwsłoneczne – kolor szkieł i oprawki

Na rynku jest cała gama kolorowych soczewek: od białych i żółtych, przez fioletowe, zielone, po całkowicie czarne. Tylko jakie wybrać? Wszystko zależy oczywiście od tego, kiedy i gdzie będziemy je nosić. Najbardziej neutralne są odcienie brązowe i szare – dobre właściwie dla każdego. Bardzo ciemne okulary powodują, że musimy mocniej wytężać wzrok, co sprawia, że oczy szybciej się męczą. Dlatego czarne szkła nie są najlepszym wyborem na co dzień.

W jasny, słoneczny dzień zrezygnujmy ze szkieł: zielonych, czerwonych, niebieskich, żółtych czy fioletowych. Tych szkieł zdecydowanie nie powinni zakładać kierowcy – utrudniają one korzystanie z sygnalizacji świetlnej. Niektóre z jasnych kolorów mogą jednak poprawiać widoczność po zmroku lub w pochmurne dni.

Czy soczewki jednodniowe to dobry wybór?

Nasilenie zabarwienia i oprawki

Istotne jest również nasilenie zabarwienia. Mówią o nim oznaczenia: cat. 1, cat. 2, cat. 3, cat. 4. Filtr 1 przepuszcza ok. 40 proc. światła, zaś filtr 4 – ok. 8 proc. „Bardzo wysoko w górach możemy stosować okulary ciemniejsze ‒ cat. 4. Tego rodzaju okularów nie powinniśmy jednak używać podczas prowadzenia samochodu, bo pogarszają widoczność” – tłumaczy Grzegorz Mazurek.

Przy zakupie okularów przeciwsłonecznych ważny jest także wybór oprawek – i to niekoniecznie ze względów estetycznych. Najważniejsze, aby zatykały boki. Często zapominamy o tym, że promieniowanie dociera do oka również tą drogą. Wpadając pod kątem, przy rozszerzonej źrenicy (gdy mamy ciemne szkła), może być bardzo szkodliwe! Tej ochrony zazwyczaj nie dają metalowe oprawki, więc lepiej wybierać wykonane z tworzywa sztucznego. Bardzo trwałe i wytrzymałe są okulary z poliwęglanu – polecane szczególnie sportowcom.

Ile kosztują okulary dobrej jakości? Możemy dostać dobre egzemplarze nawet za mniej niż 100 zł, trzeba się jednak liczyć z wydatkiem kilkuset złotych, jeśli planujemy zakup wysokiej jakości okularów z odpowiednimi zabezpieczeniami, np. filtrem polaryzacyjnym.

Podczas zakupu zwróćcie jeszcze uwagę na odpowiednie certyfikaty, będące gwarantem jakości. Szukajcie oznaczeń takich jak CE lub ISO.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Nie używaj starego kremu przeciwsłonecznego. Na zdjęciu kobieta z kapeluszem na głowie.

Został ci krem przeciwsłoneczny z ubiegłego lata? Lepiej go wyrzuć – apeluje dermatolog

Renata na miastenię choruje od 25 lat. „W dobry dzień choroba pozwala mi połknąć posiłek bez dławienia się”

Spuchnięta powieka – skąd się bierze? Jak sobie z tym radzić?

„Godzina w ciemności może otworzyć oczy. Odkrywamy swoje mocne i słabe strony, dostrzegamy moc płynącą ze zmysłów” – mówi Małgorzata Szumowska, twórczyni Niewidzialnej Wystawy

Soczewki toryczne – czym się cechują? Jak je nosić?

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – co robić, gdy się pojawią?

Na co mogą wskazywać mroczki przed oczami? To poważny problem?

Kobieta

Pierwsza pomoc przy urazach oczu przez fajerwerki. Większość osób wykonuje ją źle

Amblyopia – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie problemu leniwego oka

oczy

Co jeść, aby mieć zdrowe i sprawne oczy?

Ślepota śnieżna – gdy po długiej wspinaczce na szczyt góry, nie możesz podziwiać widoków

Bolą cię oczy? Sprawdź, w jakich przypadkach powinnaś udać się do okulisty

Swędzące powieki – przyczyny, diagnostyka, sposoby leczenia

Dziedziczenie koloru oczu. Co wpływa na ich barwę?

Okłady na oczy – najlepsze domowe sposoby na zmęczone oczy

Opadające powieki to nie tylko problem estetyczny, ale i zdrowotny. Kiedy objawy powinny nas zaniepokoić i co możemy zrobić z nadmiarem skóry, mówi dr Jakub Bargiel

10 rzeczy, za które podziękują ci twoje oczy

Kobieta ostrzega innych rodziców po tym, jak jej córka trafiła do szpitala. Zmyliła ją morska bryza

Kobieta ostrzega innych rodziców po tym, jak jej córka trafiła do szpitala. Zmyliła ją morska bryza

Kobieta

3 mokre ręczniki – tego potrzebujesz przy przegrzaniu organizmu. Gdzie je przyłożyć, wyjaśnia ratownik medyczny

Kichanie a patrzenie w słońce / unsplash

Kichasz, gdy patrzysz na słońce? Biotechnolog Dawid Polak wyjaśnia to zjawisko

Kobieta z ręcznikiem na głowie. Na twarzy ma okulary przeciwsłoneczne

Optometrystka sprawdziła okulary przeciwsłoneczne kupione w sklepie. Jej wnioski przerażają

Czy sztuczna inteligencja w przyszłości zastąpi okulistów? /fot. Pexels

Czy sztuczna inteligencja w przyszłości zastąpi okulistów? „Algorytm zawiera tyle danych, że lekarz musiałby je zbierać przez całe lata”

Kobieta zakrywa się kapeluszem

Optometrystka Justyna Nater: Warto myć powieki, tak samo jak myjemy regularnie zęby. To powinna być standardowa poranna i wieczorna rutyna

Jak starzeje się wzrok kobiet? /fot. Pexels

Jak starzeje się wzrok kobiet? Sprawdź, co możesz zrobić, by spowolnić ten proces