Przejdź do treści

Red flag: wysypka na skórze

Red flag: wysypka na skórze
Ilustracja: Julia Szostak
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kampania Fundacji Arena i Świat
Wspaniałe bohaterki w kampanii „Badaj się i żyj pełną piersią. Nie daj się rakowi”
Agnieszka Hyży o macierzyństwie: wszystkie jedziemy na tym samym wózku!
Michał Lipa o dodatkowych kilogramach w ciąży. Ile może przytyć ciężarna?
Fryzjerka znalazła dziwną plamkę na jej głowie. Okazało się, że po 13 latach ma nawrót raka
szczepionka
Grypa – dlaczego się szczepimy?

Kiedy niegroźna dolegliwość zamienia się w poważną chorobę? „Czerwone flagi” (z angielskiego „red flags”) to sygnały ostrzegawcze, które wysyła nam organizm, gdy sytuacja z błahej robi się poważna i wymaga postawienia diagnozy. Sprawdź, kiedy możesz spać spokojnie, a kiedy konsultacja ze specjalistą jest koniecznością.

Nie można panikować z powodu każdej plamki czy krostki, która pojawi się na skórze, ale swędzące, sączące się, piekące lub bolące zmiany skórne wymagają konsultacji lekarskiej. Wysypki skórne mogą być spowodowane różnymi zaburzeniami – od błahych po poważne.

Jak najszybciej powinieneś wybrać się do specjalisty, najlepiej reumatologa, gdy cierpisz na liszaj rumieniowy, który przyjmuje postać plamistej wysypki o kształcie motyla na policzku lub nosie. Szybkiej reakcji wymaga także każda plamista czerwona wysypka, która pojawia się po ukąszeniu kleszcza – tak wyglądają oznaki boreliozy. Równie groźny półpasiec objawia się czerwoną, pęcherzykowatą wysypką, której towarzyszy piekący i rwący ból.

Natychmiast wezwij pogotowie, gdy zaobserwujesz u siebie czerwone swędzące grudki, obrzęk warg lub języka, osłabienie, skrócenie oddechu, poty i przyspieszone bicie serca. Najprawdopodobniej przeżywasz właśnie groźny wstrząs alergiczny. Niezwłocznej pomocy lekarskiej wymaga także zapalenie opon mózgowych najczęściej objawiające się grudkowatą ciemnoczerwoną lub purpurową wysypką, której towarzyszą silny ból głowy, sztywność karku, wysoka gorączka i światłowstręt.

Oprócz tych bezpośrednio niebezpiecznych dla zdrowia chorób, ujawniających się poprzez zmiany skórne, istnieje cały szereg wysypek, które są mniej groźne, ale wymagają konsultacji lekarskiej. Swędząca i łuszcząca się skóra może oznaczać łuszczycę. Silnie zaraźliwy świerzb ujawnia się nasilającym się w nocy swędzeniem, któremu towarzyszy zaczerwienienie skóry pomiędzy palcami, na dłoniach i w fałdach skórnych (np. na brzuchu, pod biustem, między pośladkami).

Odwiedź dermatologa także wtedy, gdy któreś z twoich znamion zmieniło ostatnio wielkość, kształt, kolor lub zaczęło swędzieć. Trzeba wykluczyć czerniaka. Także egzema (plamista i pęcherzykowa silnie swędząca wysypka) wymaga konsultacji lekarskiej.

Samodzielnie możesz sobie poradzić z mniej groźnymi wysypkami – zaliczamy do nich np. uczuleniową pokrzywkę, którą charakteryzują swędzące czerwone lub różowe grudki. Wystarczy wypicie wapna. Zapalenie mieszków włosowych, któremu towarzyszą drobne pęcherzykowe zmiany skórne owłosionych rejonów, mija po zastosowaniu antybakteryjnego mydła. Samodzielnie powinieneś sobie poradzić także z grzybicą. Skóra swędzi, łuszczy się i czasami pęka (np. między palcami stóp). Zaleca się dostępne w aptece bez recepty maści i pudry przeciwgrzybiczne.

W każdym wypadku trzeba zgłosić się do lekarza, jeśli objawy się nasilają i nie ustępują po dwóch tygodniach.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

Kampania Fundacji Arena i Świat

Wspaniałe bohaterki w kampanii „Badaj się i żyj pełną piersią. Nie daj się rakowi”

Fryzjerka znalazła dziwną plamkę na jej głowie. Okazało się, że po 13 latach ma nawrót raka

szczepionka

Grypa – dlaczego się szczepimy?

Marihuana leczy raka. Mit czy prawda?

Mama i stetoskop

Mama i stetoskop: Nie wierzcie we wszystko co znajdziecie w internecie. Jeśli jest coś, co was nurtuje, to pytajcie lekarzy

Niepożądany odczyn poszczepienny. Jak często występuje?

5 naturalnych źródeł cynku

Mama Kosmetolog o bliznowcu – czym się charakteryzuje i jak powstaje?

Joanna Horodyńska

Karolina Gilon i Joanna Horodyńska zachęcają do badań piersi

magda gessler

Magda Gessler ambasadorką kampanii „Diagnostyka Jajnika”

tebalet z rentgenem płuc leży na biurku

Rak płuc – nadchodzi rewolucja? „Dotychczas uważaliśmy, że jest to choroba śmiertelna”

5 błędów, które popełniasz przed 10 rano