Przejdź do treści

Babeszjoza – źródła zakażenia, objawy, leczenie, powikłania

Babeszjoza - źródła zakażenia, objawy, leczenie, powikłania Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Implant zamiast tabletki przeciwbólowej? Innowacyjne rozwiązanie naukowców
Lekarze dawali mu pół roku życia. Uratował go przeszczep, podczas którego otrzymał pięć narządów naraz
Wraca zerowy podatek VAT na zagraniczne leki ze zbiórek. Walczyli o to między innymi rodzice dzieci z SMA
„To był szok. Przez ponad dwadzieścia lat nie wiedziałam, z czym chodzę w brzuchu”. Szpital popełnił błąd. Pani Wanda odszkodowania nie dostanie
Kolejna fala zakażeń. „Obecny koronawirus bardzo różni się od oryginalnego, to inna choroba, więc możemy mówić o COVID-22”

Babeszjoza to rzadka choroba odzwierzęca, która występuje przede wszystkim u psów, choć może być diagnozowana także u człowieka. Przyczyną babeszjozy jest ukąszenie przez zakażonego kleszcza, znacznie rzadziej dochodzi do transmisji pierwotniaka podczas przeszczepienia narządu, czy z matki na płód. Objawy babeszjozy to przede wszystkim osłabienie, bóle stawów i bóle mięśniowe, wymioty i biegunki, a także utrata apetytu. Leczenie babeszjozy polega na stosowaniu antybiotyków oraz leków przeciwpierwotniakowych.

Co to jest babeszjoza?

Babeszjoza to choroba wywołana przez pierwotniaki z rodzaju Babesia: Babesia divergens, Babesia microti oraz Babesia duncani. Pierwotniaki te bytują przede wszystkim w organizmach zwierząt – psów, kotów, gryzoni, a wektorem zakażenia są kleszcze. W Polsce, podobnie jak w całej Europie odnotowywane są jedynie pojedyncze przypadki zachorowań. Na terenie naszego kraju najwięcej zachorowań zdarza się tam, gdzie występują duże skupiska kleszczy, a najbardziej narażone są osoby przebywające na terenach leśnych. Więcej zachorowań na babeszjozę występuje na terenie Stanów Zjednoczonych.

Przenosicielami babeszii są kleszcze, w organizmach których dochodzi do namnażania pasożytów w nabłonku jelita. Kolejne etapy rozwoju zachodzą m.in. w hemocytach, mięśniach kleszczy oraz jajnikach. Namnażaniu pasożytów w jajnikach umożliwia przekazywanie pasożyta kolejnemu pokoleniu kleszczy. Pasożyty babeszii namnażające się w nabłonku jelitowym kleszcza docierają następnie do gruczołów ślinowych i są przekazywane do krwiobiegu ukąszonego przez kleszcza zwierzęcia.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Dziewczyna biega w lesie

Jak można się zakazić babeszjozą?

Do zakażenia babeszjozą dochodzi przede wszystkim przez ukąszenie kleszcza będącego nosicielem pasożyta. Znacznie rzadziej spotykanymi drogami zakażenia babeszjozą są przeszczepy narządu, transfuzje krwi lub przeniknięcie pasożyta przez łożysko i transmisja zakażenia z matki na płód. Profilaktyka babeszjozy sprowadza się zatem do ochrony przed kleszczami – należy stosować repelenty, odzież zasłaniającą jak największą powierzchnię skóry. Po powrocie z lasu należy dokładnie obejrzeć całą powierzchnię skóry, a jeśli widoczny jest kleszcz – należy go jak najszybciej usunąć.

Objawy babeszjozy

W wielu przypadkach babeszjoza przebiega bezobjawowo – dotyczy to zwłaszcza młodych, zdrowych osób. Na cięższy przebieg babeszjozy narażone są:

  • osoby starsze,
  • chorzy na AIDS,
  • w trakcie leczenia immunosupresyjnego,
  • po zabiegu usunięcia śledziony.

W przebiegu babeszjozy pierwsze objawy pojawiają się po około sześciu tygodniach od zakażenia. Mogą pojawić się objawy grypopodobne – gorączka, bóle głowy, dreszcze, bóle mięśni i stawów czy utrata apetytu. W przebiegu babeszjozy dochodzi do nasilonej hemolizy, czyli rozpadu krwinek czerwonych. Z erytrocytów uwalniana jest bilirubina, która wydalana jest w nadmiarze z moczem, a więc pojawia się ciemne zabarwienie moczu. Ponadto może dojść do rozwoju żółtaczki oraz powiększenia wątroby i śledziony. W ciężkich przypadkach rozwija się zapalenie płuc i zaburzenia oddychania, niewydolność nerek i wątroby, wstrząsy. Istnieje ryzyko wystąpienia zgonu.

Biorąc pod uwagę, że babeszjoza to choroba, z którą najczęściej mają kontakt te osoby, których pies zostanie zakażony, warto poznać objawy babeszjozy u psa. Pojawia się gorączka, osłabienie, brak apetytu, zaburzenia równowagi, duszności, wymioty i krwawe biegunki. Ponadto zaobserwować można żółte zabarwienie gałek ocznych i błon śluzowych, a także ciemnoczerwone zabarwienie moczu. Nieleczona babeszjoza u psa prowadzi do śmierci w konsekwencji nasilonej hemolizy, czyli rozpadu krwinek czerwonych.

Kobieta trzyma się za brzuch

Jak rozpoznać babeszjozę?

Samo wystąpienie objawów babeszjozy nie wystarczy, aby rozpoznać chorobę. Przede wszystkim objawy nie są charakterystyczne wyłącznie dla tej choroby. Ponadto wiele osób nie zauważa ukąszenia kleszcza i nie jest w stanie skojarzyć faktu wystąpienia choroby z poprzedzającym ją o kilka tygodni ukąszeniem. W celu rozpoznania babeszjozy konieczne jest wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych. Jednym z nich jest ocena mikroskopowa rozmazu krwi, w którym zauważyć można rozpadnięte krwinki czerwone zainfekowane pierwotniakiem. Można wykonać także badania molekularne, umożliwiające detekcję materiału genetycznego pierwotniaka we krwi chorego. Z kolei badania serologiczne polegają na oznaczeniu poziomu specyficznych przeciwciał.

W przebiegu babeszjozy zaobserwować można ponadto charakterystyczne zmiany w morfologii krwi – spadek liczby krwinek czerwonych, obniżony poziom hemoglobiny, spadek liczby płytek krwi (trombocytopenia) oraz retikulocytozę. Ponadto zwiększa się poziom bilirubiny całkowitej i dehydrogenazy mleczanowej, uwalnianych z rozpadających się erytrocytów.

Leczenie babeszjozy

W terapii babeszjozy stosowane są antybiotyki oraz leki przeciwpierwotniakowe. Zazwyczaj taka terapia trwa 7 – 10 dni i ma postać terapii skojarzonej. Azytromycyna stosowana jest w połączeniu z atowakwonem, a klindamycyna – w połączeniu z chininą. Po zakończonej terapii zawsze należy powtórzyć badanie na obecność pierwotniaka we krwi. Jeśli po trzech miesiącach od zakończenia terapii uzyskany zostanie pozytywny wynik badania na obecność pasożyta (rozmaz krwi, badania molekularne), konieczne jest powtórzenie terapii. W przypadku osób z niedoborami odporności leczenie powinno być kontynuowane przez sześć tygodni. Jeśli dochodzi do intensywnego namnażania się pierwotniaka, konieczna może być transfuzja krwi.

Jeśli dojdzie do rozwoju powikłań babeszjozy, takich jak uszkodzenie narządów, konieczna jest hospitalizacja oraz leczenie podtrzymujące, mające na celu wspomaganie funkcjonowania nerek, wątroby, układu oddechowego.

Bibliografia:

  1. Kazubski S., Pierwotniaki pasożytnicze; Problemy Nauk Biologicznych, 2000, tom 49, nr 4.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kleszcze wędrowne u granic Polski / istock

Groźne kleszcze przy polskiej granicy. Są nosicielami wirusa wywołującego gorączkę krwawiących oczu

Wyślij swojego kleszcza na badanie / istock

Znalazłaś na skórze kleszcza? Wyciągnij go i prześlij naukowcom z UW. Każdy zostanie bezpłatnie zbadany

Nimfy kleszczy - czym są? / istock

Nimfy kleszczy – chociaż wyglądają jak niegroźne pieprzyki, mogą przenosić wiele niebezpiecznych chorób

Kobieta ćwiczy

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

Bolące mięśnie - co robić?

Ból mięśni – przyczyny, zapobieganie, leczenie i dieta

Kobieta stoi w lesie

Spacerujesz po parku? Chodzisz do lasu? Uważaj na kleszcze. Właśnie rozpoczęły okres swojej aktywności

Czy wiosna szkodzi zdrowiu? Sprawdź, jakie dolegliwości mogą się wraz z nią pojawić, i jak sobie z nimi poradzić

Choroby przenoszone przez kleszcze są dla ludzi szalenie niebezpieczne

Wirus Heartland atakuje. Jak się chronić przed kleszczami?

Kwas moczowy we krwi – badanie, niskie i wysokie stężenie

Eozynofilia – przyczyny, objawy, normy i leczenie

„Ciało bez wątpienia lubi aktywność. Ale sport trzeba przyjąć z całym dobrodziejstwem inwentarza”. Jak nie zaczynać aktywności, mówi Andrzej Pyda

Diagnostyka molekularna

Diagnostyka molekularna – rodzaje, metody, zastosowanie

Jolanta Pawnik /fot. archiwum prywatne

Moja przygoda z Tru+ – za każdym razem miałam wrażenie, że to urządzenie słyszy moje myśli

Czy powinniśmy się profilaktycznie odrobaczać? Eksperci przedstawiają fakty i mity na temat pasożytów chorobotwórczych

Czy powinniśmy się profilaktycznie odrobaczać? Lekarka przedstawia fakty i mity na temat pasożytów chorobotwórczych

Kinesiotaping / pexels

Kinesiotaping – czy naprawdę działa? Jakie są przeciwwskazania?

Sposób na leczenie bąblowicy

Bąblowica – objawy i leczenie zarażenia tasiemcem

Żywa choinka / istockphoto

Czy na żywej choince mogą czaić się kleszcze albo inne owady? Prof. Stanisław Ignatowicz wyjaśnia

Mięśnie przedramienia – budowa, zapalenie, ból, ćwiczenia

kobieta trzymająca się za mięsień

Mięsień naramienny – budowa, funkcje, ćwiczenia

kobieta w stroju do ćwiczeń

Mięśnie skośne brzucha – anatomia, ból, ćwiczenia

kobieta pijąca zioła

Naturalne odrobaczanie. Czy naprawdę wszyscy mamy pasożyty?

Kobieta zakażona glistą ludzką leży skulona i trzyma się za brzuch.

Glista ludzka – objawy, leczenie, drogi zakażenia glistnicą

Sushi

Anisakioza – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Ananas

Trichurioza – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

×