Przejdź do treści

Bezpłatna szczepionka przeciw HPV dla 12-latek. „Byłaby finansowana, ale nieobowiązkowa”

Bezpłatna szczepionka przeciw HPV dla 12-latek
Bezpłatna szczepionka przeciw HPV dla 12-latek / Zdjęcie: Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Szczepionka przeciw HPV dla 12-latek ma być za darmo. Do kalendarza szczepień miałaby wejść od przyszłego roku. Dla reszty nastolatków byłaby dostępna w aptece na receptę, ale z częściową refundacją – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Szczepionka przeciw HPV – kiedy będzie bezpłatna?

Każdego roku około 3500 Polek dowiaduje się, że choruje na raka szyjki macicy, z czego około 1600 umiera. Szczepionka przeciwko HPV może pomóc zahamować zachorowania na raka szyjki macicy i inne nowotwory powodowane przez brodawczaka ludzkiego. Jej skuteczność jest bardzo wysoka i wynosi od 90 do 96 proc. 

W Polsce szczepienia przeciwko HPV (wirusowi brodawczaka, który może prowadzić do raka szyjki macicy) co prawda znajdują się na liście szczepień zalecanych szczególnie osobom przed inicjacją seksualną, ale nie są finansowane. Jak wynika z ustaleń „Dziennika Gazety Prawnej”, resort zdrowia chce to zmienić. Pod koniec roku planuje ogłosić przetarg na szczepionkę. Wygrana firma miałaby dostarczyć preparat, który byłby dostępny bezpłatnie dla 12-letnich dziewczynek.

Szczepionka przeciwko HPV finansowana, ale nieobowiązkowa

Gazeta podkreśla, że po raz pierwszy szczepionka, choć znalazłaby się w kalendarzu szczepień finansowanych w całości przez państwo, byłaby nieobowiązkowa.

„Dla reszty dzieci (dokładne kryteria wiekowe nie są jeszcze ustalone) można byłoby ją kupić w aptece z częściową refundacją ze strony państwa (prawdopodobnie 50 proc.). To także jest nowość. Obecnie w takim trybie oferuje się tylko szczepienie przeciw grypie, i to głównie dla seniorów. Inne szczepienia są albo za darmo w ramach kalendarza szczepień obowiązkowych, albo odpłatne w 100 proc” – czytamy w „DGP”.

Problemem może okazać się dostępność preparatu, o czym informują koncerny farmaceutyczne. „Firmy mówią wprost: jest to towar deficytowy, a pierwszeństwo mają te państwa, które już od dawna kupują szczepionkę dla swoich obywateli” – podaje „DGP”.

hpv

Rodzaje szczepionki przeciwko HPV

W krajach, w których szczepienie przeciwko HPV stosuje się powszechnie częstość występowania raka szyjki macicy maleje nawet o połowę. Szczepionka chroni przed najgroźniejszymi typami wirusa. W Polsce dostępne są 3 rodzaje szczepionek:

  • szczepionka 2 walentna (Cervarix) – chroni przed typami wirusów HPV 16 i 18, którymi zakażenie najczęściej wpływa na zwiększenie ryzyka rozwoju nowotworu szyjki macicy;
  • szczepionka 4 walentna (Silgard) – zabezpiecza przed typami wirusa HPV 16, HPV 18, HPV 6 i HPV 11, chroni przed rakiem szyjki macicy i rozwojem kłykcin kończystych (brodawki okolic intymnych);
  • szczepionka 9 walentna (Gardasil 9) – zapewnia jeszcze szerszą ochronę przed typami wirusa HPV 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58.

Określenie „X – walentna” informuje o tym, przed iloma typami wirusów chroni dany preparat. Szczepionki składają się z białkowych cząsteczek otoczki wirusa, które wystarczają do wytworzenia odporności organizmu.

Jak każdy medykament, szczepionka przeciwko HPV może mieć skutki uboczne:

  • w miejscu wkłucia mogą wystąpić przejściowe zmiany na skórze (np. swędzenie, spuchnięcie, zaczerwienienie, ból);
  • bóle mięśni, bóle głowy, zmęczenie i osłabienie, omdlenie (dlatego szczepionkę podaje się pacjentom siedzącym lub leżącym);
  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego utrzymujące się 2-3 dni po podaniu szczepionki.

Jedyne współcześnie znane przeciwwskazania do podania to: ciąża, alergia na któryś ze składników szczepienia, wiek poniżej 9. r.ż. oraz – jak w przypadku wszystkich szczepień – bieżące infekcje.

Szczepienie należy wykonać przed rozpoczęciem aktywności seksualnej, która jest główną przyczyną zakażeń.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.