5 min.
Biopsja cienkoigłowa – inwazyjne badanie diagnostyczne. Na czym polega?

Fot. zayacsk/AdobeStock
28.05.2022
Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!
28.05.2022
Mleko pomaga zasnąć: prawda czy mit? Sprawdziłam
28.05.2022
Łatwo zasypiasz w dzień i nie śpisz w nocy? To może być narkolepsja. Sprawdź, jakie objawy ma to zaburzenie
28.05.2022
Ratunku, głowa mi pęka! O nieoczywistych przyczynach bólu głowy mówi specjalistka fizjoterapii Katarzyna Kowalik
27.05.2022
Red Lipstick Monster pokazała swoje zdjęcie w kostiumie kąpielowym – bez retuszu i filtra. „W końcu ktoś pokazuje prawdziwość kobiet”
Przy podejrzeniu choroby nowotworowej narządu po badaniach obrazowych jedną z opcji diagnostycznych jest wykonanie inwazyjnej biopsji cienkoigłowej. Pozwala ona ocenić komórki narządu pod mikroskopem, dzięki czemu można stwierdzić, czy ich struktura jest prawidłowa.
Spis treści
Najczęściej wykonywanym badaniem jest biopsja cienkoigłowa tarczycy oraz biopsja cienkoigłowa piersi. Badanie wykonuje się według wskazań lekarza, pod kontrolą USG. Na wyniki biopsji cienkoigłowej czeka się nawet kilkanaście dni.
Biopsja cienkoigłowa – na czym polega badanie?
Stosunkowo często wykonywanym badaniem w diagnostyce niektórych narządów ciała jest biopsja cienkoigłowa. Polega ona na nakłuciu narządu lub zmiany guzowatej występującej na narządzie przez powłoki ciała i pobraniu komórek w celu wykonania badania cytologicznego pod mikroskopem (ocenie komórek narządu). Badanie wykonuje się pod kontrolą ultrasonografii, przed wcześniejszym wykluczeniem obecności struktur ważnych dla życia (naczyń, nerwów) w okolicy narządu, z którego mają być pobierane komórki. Czy biopsja cienkoigłowa boli? Do jej wykonania nie potrzeba znieczulenia. Dolegliwości odczuwane podczas zabiegu porównywalne są do tych odczuwanych podczas pobierania krwi. Zabieg trwa dosłownie kilka sekund. Biopsja wykonywana jest za pomocą cienkiej igły, a po wykonanym zabiegu zakłada się opatrunek, który należy ucisnąć.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Biopsja cienkoigłowa tarczycy
Biopsja cienkoigłowa tarczycy ma szerokie zastosowanie w diagnostyce chorób tarczycy. Wykonuje się ją głównie w celu wykluczenia nowotworów, kiedy w badaniu fizykalnym lub w dodatkowych badaniach obrazowych obserwuje się występowanie guzków w miąższu tarczycy. Wskazaniem do wykonania biopsji tarczycy jest występowanie zmiany większej niż 1 cm w co najmniej jednym wymiarze, występują kliniczne lub ultrasonograficzne czynniki ryzyka złośliwości oraz w przypadku stwierdzenia przerzutów raka tarczycy w węzłach chłonnych, zwiększenia poziomu kalcytoniny we krwi lub stwierdzenia mutacji RET u chorego. Ograniczenia dotyczące biopsji cienkoigłowej tarczycy obejmują niemożliwość różnicowania raka i gruczolaka pęcherzykowego oraz autoimmunologicznego zapalenia tarczycy i niektórych postaci raka brodawkowatego oraz stosunkowo duża ilość wyników fałszywie ujemnych, co powoduje, że jeśli w USG obrazowane są podejrzane zmiany, należy powtórzyć badanie w krótkim czasie.
Biopsja cienkoigłowa piersi
Kolejnym inwazyjnym badaniem wykonywanym w chirurgii i onkologii w celu diagnostyki jest biopsja cienkoigłowa piersi. Wskazaniem do zabiegu jest obecność płynu w torbieli, podejrzenie zmiany niezłośliwej w badaniach obrazowych oraz wznowa miejscowa raka. Biopsja cienkoigłowa sutka jest przeprowadzana również, by usunąć płyn z torbieli znajdującej się w piersi. Obecnie większe znaczenie w diagnozowaniu nowotworów złośliwych ma biopsja gruboigłowa, gdyż biopsja cienkoigłowa piersi ma wysoki współczynnik wyników ujemnie fałszywych.
Zobacz także
Biopsja cienkoigłowa węzła chłonnego
W wielu chorobach jednym z objawów jest powiększenie węzłów chłonnych. Jeśli ich cechy nasuwają podejrzenie nowotworu, należy wykonać dodatkowe badania inwazyjne. Obecnie odchodzi się od wykonywania biopsji cienkoigłowej węzła chłonnego – preferowane jest pobranie go w całości. Wyniki takiego badania mogą być niejednoznaczne, ilość tkanki pobranej za pomocą biopsji cienkoigłowej może nie być wystarczająca, ponadto na podstawie tego badania można nie rozpoznać chorób takich jak chłoniak. Na biopsję cienkoigłową węzła chłonnego lekarz decyduje się częściej u dorosłych niż u dzieci. Badanie to wykonuje się m.in. u chorych z podejrzeniem czerniaka i innych nowotworów złośliwych z wyłączeniem hematologicznych, w diagnostyce gruźlicy węzłów chłonnych, sarkoidozy, skrobiawicy. Czułość biopsji cienkoigłowej węzła chłonnego szyi w przypadku diagnostyki nowotworów wynosi 77–97%.
Biopsja cienkoigłowa – wyniki
Wyniki biopsji dostępne są od 10 do 14 dni po wykonaniu badania, gdyż patolog musi dokładnie ocenić materiał pod mikroskopem. Czasami, gdy istnieją ku temu wskazania, oprócz standardowej oceny wykonuje się także badania molekularne, badania immunohistochemiczne oraz cytometryczne, które pomocne są przy planowaniu leczenia wykrytego ewentualnie nowotworu.
Biopsja cienkoigłowa – cena
Biopsję cienkoigłową można wykonać z wykorzystaniem środków publicznych oraz prywatnie, jeśli istnieją takie wskazania. Cena biopsji cienkoigłowej tarczycy wynosi od 150 do 300 zł w zależności od gabinetu. Podobnie ma się sprawa z biopsją cienkoigłową piersi, gdzie cena wynosi od 130 do 400 zł. Koszt biopsji cienkoigłowej węzła chłonnego jest podobny do wyżej wymienionych.
Najnowsze w naszym serwisie

28.05.2022
Glicyna – budowa, właściwości, źródła w pożywieniu. Czy glicyna pomaga w bezsenności?

28.05.2022
6 ćwiczeń na płaski brzuch na siłowni. Jaka dieta wzmocni efekt?

23.05.2022
Jak zbudować brazylijskie pośladki? Te ćwiczenia wykonasz w swoim domu

22.05.2022
Gumkowanie hemoroidów – co to jest, objawy. Profilaktyka i leczenie żylaków odbytu
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

26.05.2022
Paulina Holtz: „Daję moim córkom szansę, aby same ogarnęły swoje życie”

25.05.2022
„Mnóstwo kobiet kumuluje napięcia w różnych rejonach ciała, część gromadzi je w miednicy. A te mięśnie nie są ze stali” – mówi Katarzyna Chanowska, fizjoterapeutka

23.05.2022
Dr Maciej Mazurec: Cytologia powoli przechodzi do lamusa. Mamy znacznie skuteczniejszy test, który zwiększa bezpieczeństwo pacjentek nawet do 70 proc.

22.05.2022