Przejdź do treści

Biopsja mammotomiczna – nieoceniona rola w diagnostyce nowotworów piersi

biopsja
Fot. Iryna/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kobieta na treningu z hantelkami
Boisz się, że trening siłowy jest niebezpieczny i może spowodować utratę okresu? Co na to specjalista? Hz kontra mity #14 Trening siłowy
Janusz Kozioł nie żyje. Jego głos zna każdy Polak
Wstążka symbolizująca hiv na dłoniach
Oto lista największych zagrożeń dla naszego zdrowia i życia. Myślisz, że ciebie nie dotyczy?
kobieta siedzi w metrze obok siedzenia w kształcie mężczyzny z widocznym penisem
Penis na siedzeniu w wagonie metra. Niech mężczyźni poczują to, czego doświadczają molestowane kobiety
Na pewno znasz jego głos. Lektor Janusz Kozioł potrzebuje pomocy. „Trwa walka o każdy oddech”

Jednym z nowocześniejszych rodzajów biopsji piersi jest biopsja mammotomiczna (MMT). Jest to metoda mało inwazyjna, bezpieczna oraz bardzo czuła. Biopsję mammotomiczną wykonuje się w celu diagnostyki niezidentyfikowanych zmian guzowatych w obrębie gruczołu piersiowego.

Powikłania biopsji mammotomicznej występują bardzo rzadko. W przypadku ich wystąpienia należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza. Za pomocą tego badania możliwe jest usuwanie zmian łagodnych. Zalecenia po biopsji mammotomicznej są proste do przestrzegania i w krótkim czasie po zabiegu kobieta wraca do zwykłej aktywności.

Biopsja mammotomiczna – przebieg badania

Biopsja mammotomiczna to jedno z najlepszych i najnowocześniejszych rozwiązań, jeżeli chodzi o pobranie fragmentów tkanki piersi do badania histopatologicznego. Jest to rodzaj biopsji gruboigłowej wspomaganej próżniowo, wykonywany zwykle w trybie ambulatoryjnym lub podczas jednodniowej hospitalizacji. Badanie wykonuje się w celu wykluczenia lub potwierdzenia złośliwości podejrzanej zmiany znajdującej się w piersi – wykrytej podczas samobadania lub badań obrazowych. Fragmenty tkanek uzyskanych w badaniu podlegają ocenie lekarza patologa. Na podstawie wyników planowane jest dalsze postępowanie i leczenie w związku ze zmianą w piersi. Czy biopsja mammotomiczna boli? Biopsję mammotomiczną wykonuje się w pozycji leżącej, w znieczuleniu miejscowym, co sprawia, że dolegliwości są maksymalnie zminimalizowane. Skórę nacina się w miejscu nad guzem, a w powstałe niewielkie nacięcie wprowadza się grubą igłę pod kontrolą ultrasonografii (USG) lub mammografii, tak by nie uszkodzić sąsiadujących struktur. Kiedy igła dojdzie do pożądanego miejsca, za pomocą podciśnienia zostaje zassana tkanka, po czym bez wyjmowania narzędzia można zmienić pozycję igły w taki sposób, by pobrać tkankę z innych obszarów guza. Biopsja mammotomiczna nie wymaga szycia chirurgicznego. Po zabiegu zakłada się uciskowy opatrunek, aby zapobiec krwawieniu. Dzięki metodzie możliwe jest pobranie odpowiedniej wielkości próbek do badań przy mało inwazyjnym zabiegu. Wynik badania jest bardziej wiarygodny niż przy zastosowaniu innych metod, rzadziej dochodzi do uzyskania wyników fałszywie ujemnych. Dodatkowym atutem biopsji mammotomicznej jest możliwość usunięcia za jej pomocą zmian łagodnych, takich jak włókniaki czy torbiele. Czas trwania procedury jest krótki – od 10 do 40 minut, w zależności od położenia i wielkości zmiany. Na wyniki niestety trzeba poczekać kilkanaście dni.

tarczyca

Biopsja mammotomiczna – cena

Procedura nie należy niestety do tanich badań, choć możliwe jest jej wykonanie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), jeśli są ku temu wskazania. Biopsja mammotomiczna prywatnie kosztuje od 2000 do 3000 zł, w zależności od gabinetu.

Biopsja mammotomiczna – powikłania

Biopsja mammotomiczna jest mało inwazyjna, nie wymaga zakładania szwów, a po badaniu zostaje co najwyżej blizna wielkości 2 mm. Powikłania, do których może dojść w trakcie badania lub po nim, nie są częste. Należą do nich:

  • krwotok wskutek uszkodzenia większego naczynia krwionośnego,
  • krwiak po zabiegu spowodowany uszkodzeniem małych naczyń włosowatych,
  • zapalenie piersi wskutek zakażenia,
  • odma opłucnowa, która może powstać w wyniku uszkodzenia igłą opłucnej,
  • zbyt duże przecięcie rany z koniecznością założenia szwów.

Zobacz także

Biopsja mammotomiczna – zalecenia po zabiegu

Po zabiegu zaleca się odpoczynek oraz unikanie intensywnego wysiłku fizycznego przez co najmniej 3 dni. Pacjentka ma założony opatrunek uciskowy, zapobiegający powikłaniom, który zdejmuje się 1 dobę po zabiegu. Następnie odkaża się ranę i zmienia się opatrunek przez kolejne dni raz na dobę. Należy unikać przemywania rany wodą z mydłem, zaleca się używanie czystej wody przynajmniej przez 3 doby. W tym czasie wskazane jest noszenie obcisłego, przylegającego biustonosza. W wyniku znieczulenia mogą nastąpić zaburzenia ruchowo-motoryczne, dlatego nie należy prowadzić pojazdów co najmniej 2 godziny po badaniu. W przypadku powikłań konieczny jest niezwłoczny kontakt z lekarzem, który wykonał biopsję. Jeśli w miejscu wkłucia pojawia się krwiak, można zastosować okłady z altacetu przez 7–10 dni po wykonaniu procedury. Niezbędne jest badanie kontrolne po biopsji mammotomicznej u lekarza wykonującego lub kierującego na zabieg. Zwolnienie lekarskie wystawiane jest zwykle na 2 dni, gdyż nie upośledza znacząco funkcjonowania. Po tym czasie pacjentka może wrócić do zwykłej, codziennej aktywności. Warto zadbać o komfort psychiczny w oczekiwaniu na wyniki badań. Zaleca się techniki relaksacyjne, jogę oraz wykonywanie przyjemnych czynności, które odwrócą uwagę od myślenia o diagnozie.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Najnowsze w naszym serwisie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Produkty zawierające witaminę E

Witamina E – naturalny sposób na zachowanie młodości. W jakich produktach się znajduje?

mózg 3D

Tętniak mózgu – czym jest, jak się objawia, diagnozuje i leczy?

kobieta podczas zabiegu body wrappingu

Body wrapping – prosty sposób na jędrną skórę

lekarka badająca nos kobiety

Infekcja, alergia czy nadwrażliwość błony śluzowej? Wykonaj wymaz i dowiedz się, co jest przyczyną kataru

kobieta ze zmarszczkami

Zmarszczki – jak powstają i jakie są ich rodzaje? Czy można z nimi skutecznie walczyć?

kobieta ze zmianami skórnymi twarzy

Przebarwienia na twarzy – skąd się biorą i jak z nimi walczyć? Zasady profilaktyki

kobieta z czerwonymi oczami

Czerwone oczy – czego mogą być objawem? Domowe sposoby na ich leczenie

kobieta w ciąży w trakcie badań

Czym są i kiedy wykonuje się badania prenatalne? Jakie schorzenia wykrywają?

kobieta podczas zabiegu fizjoterapeutycznego

Co to jest fizjoterapia? Po co się na nią chodzi? Cele, rodzaje i działy fizjoterapii

kobieta leżąca w trakcie rehabilitacji

Czym jest i na czym polega metoda Vojty? W jaki sposób wspiera diagnostykę i rehabilitację?

dziewczynka jedząca posiłek

Brak apetytu u dzieci i dorosłych – czy jest się czego bać?

lekarz badający węzły chłonne

Poznaj funkcję i choroby węzłów chłonnych