Przejdź do treści

Chudnięcie – ile można zdrowo chudnąć? Jem i chudnę – przyczyny

szczupła dziewczyna
Chudnięcie – ile można zdrowo chudnąć? Jem i chudnę – przyczyny / Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Chudnięcie w intensywnym tempie zazwyczaj nie niepokoi osób stosujących diety redukcyjne. „Czy chudnę za szybko?” nie jest pytaniem, które zadają sobie kobiety, którym zależy na zrzuceniu zbędnej masy ciała. Wątpliwości raczej częściej dotyczą tego, dlaczego nie chudną tak, jakby chciały i tego, co jeść, żeby schudnąć. A może nie jesteś na diecie. Jesz, a jednak chudniesz – w niezamierzony sposób – i zastanawiasz się nad przyczynami takiego stanu. Co mamy na myśli, mówiąc o „szybkim chudnięciu”? Kiedy powinno nas zaniepokoić nagłe chudnięcie bez określonej przyczyny?

Szybkie chudnięcie – co to oznacza?

Na pewno słyszałaś o opowieściach kobiet, które po spektakularnym, szybkim chudnięciu jeszcze szybciej powróciły do poprzedniej lub osiągnęły wyższą masę ciała. Niestety, chudnąc zbyt intensywnie narażamy się na wystąpienie efektu jojo. Co robić w takim razie, by nasze wysiłki nie poszło na marne? Ile można schudnąć w miesiąc? Jak zdrowo schudnąć?

Jeśli zależy wam na zrzuceniu kilogramów, to powinniście tracić maksymalnie od 0,5 kg do 1 kg tygodniowo. Pół kilograma tłuszczu to ok. 3 500 kalorii, czyli aby zrzucić tyle w ciągu tygodnia, trzeba każdego dnia spalać o 500 kalorii więcej niż wynosi wasze zapotrzebowanie. Miesięcznie zdrowo chudnąć można więc od 2 do 4 kg.

Inni wolą określać to w procentach – podają, że zdrowe chudnięcie to zrzucanie od 1 do 1,5 proc. masy ciała tygodniowo.

anorektyczka

Jem i chudnę – przyczyny chudnięcia bez odchudzania

Jeśli nie stosujesz diety redukcyjnej i chudniesz w niezamierzony sposób, przyczyną mogą być problemy zdrowotne, które warto poddać diagnostyce. Zaniepokoić może w takiej sytuacji utrata powyżej 5% masy ciała w czasie 6-12 miesięcy (czyli np. dla osoby o masie ciała 60 kg – więcej niż 3 kg).

Jakie są najczęstsze przyczyny niecelowego chudnięcia?

  • stres – chudnięcie ze stresu często następuje po wydarzeniu, które było dla nas emocjonalnie wycieńczające, np. po rozwodzie, utracie pracy, śmierci kogoś bliskiego; po okresie przejściowym sposób żywienia i masa ciała może wrócić do normy; w powrocie do tego stanu pomoże nam wsparcie otrzymane od bliskich lub podczas terapii,
  • nadczynność tarczycy lub zbyt duże dawki leków przy niedoczynności tarczycy,
  • nowotwory,
  • depresja.
odchudzanie

Skutki nagłego chudnięcia

Dlaczego szybkie chudnięcie nie jest fajne? Wchodzicie na wagę i widzicie spadek 3 kg po tygodniu – to nie oznacza, że ubyło wam tyle tłuszczu! „Może być tak, że zamiast tkanki tłuszczowej, tracimy wodę lub nawet tkankę mięśniową, ponieważ nie jest łatwo spalić więcej tłuszczu w krótkim czasie. W rezultacie trudniej też utrzymać efekt na dłużej” – tłumaczą specjaliści z Mayo Clinic. Jeśli chudniemy zgodnie z zaleceniami, spalamy przede wszystkim niechciany tłuszcz.

Ale co najważniejsze, szybkie chudnięcie może powodować mnóstwo problemów zdrowotnych. Niedożywienie, kamienie żółciowe, zaburzenia pracy serca, złe samopoczucie, wypadanie włosów czy bóle głowy – to tylko niektóre z nich. Z odchudzaniem nie ma żartów. Dlatego do upragnionej wagi zdecydowanie najlepiej śpieszyć się powoli. A jeśli chudniecie nagle, w niezamierzony sposób – zwróćcie się do lekarza, bo u podłoża takiego stanu mogą leżeć problemy zdrowotne, które wymagają postawienia diagnozy i wdrożenia odpowiedniej terapii.

 

Bibliografia:

  1. National Health Service (2019) Unintentional weight loss.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.