Przejdź do treści

Ból kciuka – przyczyny i objawy. Co robić, gdy boli kciuk?

Ból kciuka - przyczyny i objawy. Co robić, gdy boli kciuk? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ból kciuka najczęściej spowodowany jest jego przeciążeniem i urazem. Kciuk to najważniejszy palec, umożliwiający chwytanie. Codzienne wykonujemy kciukiem wiele czynności – i to może być przyczyna bólu kciuka. Ból w kciuku może występować samodzielnie lub występuje ból kciuka i nadgarstka jednocześnie. Jakie są przyczyny bólu kciuka? I jak złagodzić ból kciuka?

Kciuk smartfonowy – coraz częstsza przyczyna bólu kciuka

Telefon w ręku to nasza codzienność. Wiele spraw załatwiamy, korzystając z komórek, i tak już jest. Swojej dolegliwości możemy jednak nie skojarzyć z używaniem komórki. Nasze kciuki pracują ponad normę i w nienaturalnej dla siebie pozycji, byśmy mogli wysłać maila, wiadomość, zrobić zakupy i przejrzeć zdjęcia znajomych… wszystko na małym urządzeniu zwanym smartfonem.

Bolące nadgarstki i okolice wokół kciuka – odczuwasz czasem dyskomfort tego miejsca? Może ból, ucisk, ciepło, pieczenie albo kłucie? Jeśli tak, to z dużym prawdopodobieństwem jest to wina nadużywania telefonu. Bo czymże jest stukanie w mały ekran, jeśli nie powtarzalną, obciążającą ścięgna i stawy, długo trwającą czynnością? I to właśnie skutkuje problemami, które z czasem mogą narastać.

Fachowo taka dolegliwość nazywana jest chorobą de Quervaina i oznacza schorzenie ścięgien mięśni najczęściej w wyniku wykonywania powtarzających się tych samych lub podobnych ruchów przez dłuższy czas. Może odnosić się do stanu zapalnego lub zmian zwyrodnieniowych, które również mogą podlegać zapaleniu. Zdaniem dr Kristin Zhao z Kliniki Mayo, która od kilku lat zajmuje się “smartfonowymi kciukami”, problemy tej okolicy to już plaga. W Stanach Zjednoczonych coraz więcej osób skarży się na dolegliwości w obrębie kciuków, również dzieci.

Smatrfon

Choroba de Quervaina – objawy

W przebiegu choroby de Quervaina, czyli tzw. smartfonowego kciuka pojawia się ból kciuka u nasady. Przede wszystkim – pojawia się ból kciuka przy chwytaniu, możliwe jest także odczuwanie bólu kciuka przy zginaniu. Podczas powtarzania tych samych ruchów może pojawić się zdrętwiały kciuk czy skurcze kciuka. Ból kciuka w przebiegu choroby de Quervaina to główny, ale nie jedyny objaw. Pojawia się zaczerwienienie i obrzęk stawów kciuka, drżenie kciuka i osłabienie siły chwytu, a także odczuwalne przeskakiwanie ścięgien.

Chorzy od pracy

Pozostałe przyczyny bólu kciuka

Ból kciuka może być spowodowany procesami zapalnymi lub zwyrodnieniowymi w obrębie stawów kciuka. Reumatoidalne zapalenie stawów kciuka prowadzi do wystąpienia bólu kciuka, jego sztywności, ograniczenia ruchomości stawów, obrzęku kciuka. Spuchnięty kciuk, któremu towarzysz ból może być także konsekwencją artrozy – choroby zwyrodnieniowej, przebiegającej z utratą chrząstki stawowej. Zespół cieśni nadgarstka to kolejna możliwa przyczyna bólu kciuka.

Ból kciuka towarzyszy wszelkim urazom kciuków, a także nadgarstków:

  • naderwaniu więzadeł i ścięgien
  • złamaniu kości kciuka lub nadgarstka
  • zwichnięciu kciuka.

Ból kciuka – co robić?

Gdy twoim problemem są bolące kciuki, leczenie bolącego miejsca to przede wszystkim rezygnacja z tego, co obciąża nadwyrężone ścięgno, z pomocą mogą przyjść zimne okłady, a także leki przeciwzapalne. Profilaktycznie, jak radzi Amerykańska Akademia Chirurgów Ortopedycznych, możemy stosować ciepłe okłady przed wysiłkiem kciuków oraz unikać tego, co powoduje dolegliwości. A jak leczyć chorobę de Quervaina? Zalecany jest m. in. “fitness dla kciuków”, polegający na codziennym rozciąganiu i ćwiczeniach nadgarstków i palców. Najlepiej jednak wysłać i telefon, i swoje kciuki na długi urlop. Wskazane jest stosowanie fizjoterapii – krioterapii, ultradźwięków. W leczeniu objawowym stosowane są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Gdy takie postepowanie nie przynosi pożądanego efektu, konieczna może być operacja pochewki ścięgna.

Jeśli ból dłoni przy kciuku spowodowany jest urazem, wymagane może być unieruchomienie kciuka i odpowiednie leczenie ortopedyczne. Stosowany jest także kinesiotaping, czyli wspomaganie leczenia urazów kciuka specjalnymi taśmami.

Bibliografia:

Soczka A., Czarnecki P., Choroba zwyrodnieniowa stawu nadgarstkowo – śródręcznego kciuka; Ortopedia Praktyczna i Traumatologia, 3/ 2016

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.