Neuralgia czy migrena? Wyjaśniamy różnice
Neuralgia to samotnica, migrena lubi towarzystwo. Neuralgia woli dojrzałych, migrena gustuje już w młodej krwi. Niby inne, ale jednak wciąż mylone. Neuralgia, choć szybko o niej zapomnimy, powie nam dużo więcej o naszym zdrowiu niż migrena. Dlatego trzeba ją umieć rozpoznać.
Kiedy głowa boli, to myślimy głównie o tym, żeby jak najszybciej się tej dolegliwości pozbyć. Gdy minie, nie odnotowujemy specjalnie, jaki to był ból, czy przeszywający czy uciskający, i czy przypadkiem nie jest niepokojącym sygnałem. Ważne, że już minął i tyle. Tak jest często z neuralgią trójdzielną – rzadko braną pod uwagę i często myloną z powszechnie występującą migreną. Po co ją rozpoznawać? Niestety neuralgia może być objawem depresji, a także stwardnienia rozsianego lub nawet udaru czy guza. Lepiej więc wyczulić się na ten specyficzny ból. Dla własnego bezpieczeństwa.
Neuralgia czy migrena – instruktaż
- twarz to wyłączny rewir neuralgii, ale i migrena może wystąpić jako silny ból tej części głowy,
- obie dolegliwości są zlokalizowane zazwyczaj po jednej stronie głowy,
- osoby z neuralgią i migreną wielokrotnie lądują u dentysty i leczone są tam zupełnie niepotrzebnie,
- migrena i neuralgia wracają.
Neuralgia czy migrena – różnice
- migrena trwa zazwyczaj od 4 do 72 godzin, neuralgia zwykle kilka sekund (do maksymalnie dwóch minut). Nerwoból jest silny i przeszywający.
- jeśli ból (najczęściej dotykający obszar w kształcie litery V – od skroni do oka i żuchwy) wystąpił po jedzeniu, goleniu, myciu twarzy lub pod wpływem wiatru, to z dużym prawdopodobieństwem jest to neuralgia. Nasila ją podrażnienie tak zwanych stref spustowych. Inaczej jest z migreną. Ją może sprowokować i nasilać wiele różnych czynników, np. stres, wysiłek fizyczny lub intensywne światło.
- neuralgia to dwa razy częściej problem kobiet, pojawia się najczęściej po 50. roku życia. Migrena płci nie wybiera, ale wybiera młodszych – pierwsze napady pojawiają się już w wieku 10-20 lat.
- obie przypadłości wiernie do swojej ofiary powracają, jednak neuralgia średnio co miesiąc, migrena co kilka dni lub tygodni.
- migrenie mogą towarzyszyć: aura, wymioty, nudności, porażenie, neuralgia z kolei to samotnica – nie znamy powiązanych z nią objawów.
Zatem jeśli dopada nas krótki, silny i przeszywający ból, niczym rażenie prądem, w okolicach żuchwy i skroni, nie lekceważmy tego. I nie zapominajmy o nim tak szybko, za to podzielmy się informacją ze specjalistą. Być może to sygnał, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego.
Polecamy
Co oznacza kłujący ból głowy? Czym jest samoistny kłujący ból głowy?
Nadwrażliwość na dźwięki. Jak sobie z nią radzić w codziennym życiu?
Objawy neurologiczne w SIBO. Czy jelita mogą wpływać na twój mózg?
Czym jest torbiel pajęczynówki? Czy może pęknąć i zagrażać życiu?
się ten artykuł?