3 min.
Zakażenie układu moczowego. Prosty sposób na popularną infekcję!

Prosty sposób na popularną infekcję Istock.com
Ponad połowa kobiet przynajmniej raz w życiu doświadczyła lub doświadczy zakażenia układu moczowego. Jest to bardzo powszechna, ale i nieprzyjemna dolegliwość, która niestety lubi powracać. Jak jej zapobiec? Właśnie odkryto skuteczny sposób.
I ja, i ty, z dużym prawdopodobieństwem znamy chociaż jedną osobę, która miała infekcję dróg moczowych. Zakażenie może występować u kobiet i mężczyzn, choć u kobiet jest 50 razy częstsze. Zazwyczaj ujawnia się w postaci zapalenia pęcherza. Co więcej, co druga kobieta przynajmniej raz w życiu ma ostre zapalenie pęcherza moczowego, a u połowy z nich następują nawroty.
Winne bakterie
Za infekcję układu moczowego odpowiadają drobnoustroje, przede wszystkim bakterie Escherichia coli, które zasiedlają krocze i jelito grube. Mężczyźni mają mniejsze szanse na rozwój infekcji dróg moczowych, ponieważ ich anatomia nie sprzyja zakażeniu tak jak u kobiet – żeńska cewka moczowa jest krótsza, co ułatwia przemieszczanie się bakterii, a także odległość do cewki jest mniejsza, co także sprzyja przedostawaniu się drobnoustrojów do dróg moczowych. Najbardziej uciążliwe są nawracające infekcje. Ten problem dotyczy zwykle kobiet, u których do schorzenia przyczynia się aktywność seksualna. Rozwijająca się infekcja może objąć nawet nerki, co fachowo określa się mianem odmiedniczkowego zapalenia nerek. Infekcje górnych dróg moczowych występują jednak stosunkowo rzadziej.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Zapobieganie – znane i odkryte metody
Dobre sposoby na zapobieganie zakażeniom układu moczowego to: picie dużej ilości wody, soku z żurawiny (zapobiega przyleganiu bakterii do błon śluzowych dróg moczowych), niewstrzymywanie moczu czy odpowiednia higiena. Co jeszcze możemy zrobić, aby nie zachorować? Naukowcy potwierdzili właśnie skuteczność innej metody: prostej, darmowej, na wyciągnięcie ręki dla większości z nas. Powinniśmy przede wszystkim więcej się ruszać!
Okazuje się, że ruch faktycznie zmniejsza częstość występowania infekcji zarówno wirusowych, jak i bakteryjnych. Duńscy badacze odkryli, że zwłaszcza ziwązek ten dotyczy dróg moczowych. W badaniu z udziałem 19 tys. osób eksperci dowiedli, że mała i umiarkowana aktywność fizyczna obniża ryzyko rozwoju infekcji układu moczowego o kolejno 21 i 32 proc. w porównaniu ze sportową abstynencją. Jako niską aktywność fizyczną badacze określili drobne prace ogrodowe, jazdę na rowerze czy spacerowanie. Te czynności wprowadzone w codzienną rutynę również zmniejszają o 10 proc. skłonność do wszystkich infekcji – wynika z pracy Uniwersytetu Aalborg, którą opublikowano na łamach czasopisma Medicine and Science in Sports and Exercise.
Zatem jeśli i ty jesteś w grupie kobiet, które borykają się z problemami z pęcherzem, warto kanapę zamienić na bieżnię. A jeśli nie miałaś nigdy problemu z układem moczowym, nie zaszkodzi profilaktyka. Ruch powinien być jej stałym elementem!
Poleć artykuł znajomym
Zobacz także

„W wieku 26 lat już miałam z tym problem, więc nie dotyczy to tylko osób starszych”. Urolog wyjaśnia, jak poradzić sobie z nietrzymaniem moczu

Ile moczu do badania? Ogólne badanie, posiew moczu, dobowa zbiórka moczu

Zbyt długie trzymanie moczu. Urolog ostrzega: prowadzi to do licznych infekcji i schorzeń
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023
„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

17.03.2023
Po operacji każdy poszedł za głosem swojego nowego serca, do innego domu. Jak kiedyś leczono: historia przeszczepów

17.03.2023