Czym jest brzuch piwny u dziewczyny? Jak się go pozbyć?
Brzuch piwny u dziewczyny, tak jak i u chłopaka, pojawia się, gdy dostarcza się organizmowi większą liczbę kalorii, niż potrzebuje, np. poprzez picie piwa, ale nie tylko. Co najważniejsze, nie trzeba wcale spożywać dużej ilości alkoholu, aby się pojawił. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi.
Czym jest brzuch piwny u dziewczyny?
Brzuch piwny, określany często mianem „mięśnia piwnego” czy „oponki piwnej”, to inaczej nadwaga lub otyłość spowodowana najczęściej (ale nie tylko) nadmiernym piciem alkoholu. Mimo że zjawisko to jest charakterystyczne głównie dla panów, dotyka również kobiety i to właśnie na nich skupimy się w tym artykule.
Ciekawostką jest to, że w przypadku kobiet dochodzi głównie do poszerzenia się obwodu talii, zaczyna wystawać również przedni fragment brzucha. Do tego tłuszcz gromadzi się zwykle w udach, pośladkach czy ramionach, co sprawia, że figura kształtem bardziej zaczyna przypominać gruszkę, a nie jabłko, jak ma to miejsce u panów. O brzuchu piwnym u dziewczyny mówi się, gdy obwód talii przekracza 88 cm.
Jakie są przyczyny piwnego brzucha u dziewczyny?
Główną przyczyną piwnego brzucha u dziewczyny jest nie samo piwo, ale zbyt duża ilość kalorii, która zostaje dostarczona do organizmu. Oznacza to, że piwo nie musi być jego przyczyną, choć często nią jest. Co zatem może jeszcze doprowadzić do tego zjawiska? Oprócz alkoholu z pewnością jedzenie różnych kalorycznych pokarmów oraz picie napojów z dużymi ilościami węglowodanów.
Dodajmy, że sam pszeniczny trunek o pojemności 0,5 l zawiera średnio 150 kalorii, a inne piwa jeszcze więcej (dla przykładu, piwo smakowe ma już około 250-280 kcal). Kiedy wypije się więc np. kilka jego butelek, organizm zostaje nadmiernie obciążony kaloriami. Kilka słów powinniśmy powiedzieć również o dodatkach do piwa, a więc np. o jedzeniu, które spożywa się wraz z wypijanym alkoholem pobudzającym apetyt – wówczas przyjmuje się tych kalorii jeszcze więcej.
Dlaczego jeszcze dochodzi do powstawania brzucha piwnego u dziewczyny? W organizmie kobiet alkohol jest w mniejszym stopniu tolerowany niż u mężczyzn. To z kolei często przyczynia się do większego ryzyka odkładania się tłuszczu w omawianych wcześniej partiach ciała. Co więcej, u pań w okresie menopauzy i u wszystkich, u których występują zmiany hormonalne, istnieje skłonność do magazynowania tłuszczu w okolicach brzucha.
Jak pozbyć się brzucha piwnego?
Zastanawiasz się, jak zrzucić brzuch piwny? Przede wszystkim ważne jest to, aby w ogóle ograniczyć spożycie alkoholu, a zwłaszcza piwa. Kolejną kwestią, o której należy pamiętać, jest prowadzenie zdrowej i zbilansowanej diety, pełnej owoców oraz warzyw. W ten sposób pozbędziesz się po prostu nadprogramowych kilogramów.
Aby schudnąć, ważne jest spalanie większej liczby kalorii od tej, jaką spożywasz na co dzień. Chodzi więc o to, aby nie przekraczać tzw. zera kalorycznego. Należy w związku z tym przejrzeć swój dotychczasowy jadłospis i wykreślić z niego te pozycje, które sprawiają, że przyjmujesz za dużo kalorii. Interesują cię tabletki na brzuch piwny? Oczywiście możesz je brać, o ile jednak przepisze ci je lekarz. Możesz też skorzystać z naturalnych środków wyszczuplających, jak wyciąg z kory cynamonowca, ale bez zmniejszonego bilansu kalorycznego się nie obejdzie.
Jakie są ćwiczenia na brzuch piwny?
Aby pozbyć się brzucha piwnego, musisz po prostu uprawiać aktywność fizyczną, najlepiej od 3. do 4. razy w tygodniu. Nie ma jednego planu treningowego, który pomógłby ci się łatwo pozbyć problemu. Dobrze zda egzamin jednak np. Pływanie, spacery oraz ćwiczenia typu cardio czy ogólnorozwojowe z obciążeniem własnego ciała. Z powodzeniem możesz też jeździć na rowerze (także tym stacjonarnym) czy grać w tenisa.
Konsekwencje brzucha piwnego u kobiet
Brzuch piwny wiąże się z negatywnym wpływem na zdrowie. Istnieje wówczas większe ryzyko zachorowania na cukrzycę, miażdżycę, chorobę niedokrwienną czy zawał serca. Panie, które się z nim borykają, nierzadko doświadczają udarów. Pojawiają się u nich również problemy związane z metabolizmem, wątrobą, a nawet większym ryzykiem wystąpienia depresji oraz innych chorób o podłożu psychicznym.
Bibliografia:
- Traversy G., Chaput J., Alcohol Consumption and Obesity: An Update, Current Obesity Reports 2015, 4(1), s. 122-130.
- Trius-Soler M., Vilas-Franquesa A., Tresserra-Rimbau A., Sasot G., Storniolo C. E., Estruch R., Lamuela-Raventós R. M., Effects of the Non-Alcoholic Fraction of Beer on Abdominal Fat, Osteoporosis, and Body Hydration in Women, Molecules 2020, 25(17): 3910.
- Zugravu C., Medar C., Manolescu L. S. C., Constantin C., Beer and Microbiota: Pathways for a Positive and Healthy Interaction, Nutrients 2023, 15(4): 844.
Polecamy
Kieliszek wódki na liście leków 92-latki. Lekarz: „Już myślałem, że nic mnie nie zaskoczy”
Coraz więcej zwolnień lekarskich z kodem C. Pacjent nie otrzyma za nie zasiłku chorobowego
Oliwna herbata, czarne złoto i „Cvijet Soli”
Masaż Miracle Touch – kiedy marzy ci się płaski brzuch bez ćwiczeń
się ten artykuł?