Przejdź do treści

Celiakia

Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
kobieta myje twarz
Seks dobry na wszystko, nawet na trądzik? HZ kontra mity #10 Trądzik
Kobieta dekoruje pierniki
8 sposobów na spędzenie świąt bez wyrzutów sumienia
Dobra wiadomość dla chorych na rdzeniowy zanik mięśni – lek na SMA będzie refundowany w Polsce
stół świąteczny
Racjonalne podejście do jedzenia podczas świąt. Dietetyk radzi, jak znaleźć złoty środek
Magiczne portrety chorych dzieci w szpitalach. Zobacz zdjęcia z projektu „Heart Project”

Celiakia, zwana również enteropatią glutenową, jest glutenozależną chorobą trzewną. Choroba ma podłoże genetyczne (jest dziedziczna) i jest związana z zaburzeniami funkcjonowania układu odpornościowego i/lub wrodzonym tzw. defektem enzymatycznym. Jej istotą jest zanik błony śluzowej jelita cienkiego, który następuje wskutek toksycznego działania glutenu (białkowy składnik pszenicy, jęczmienia, żyta i owsa występujący w wielu produktach spożywczych). Najczęściej rozwija się we wczesnym dzieciństwie i po 50. roku życia. Przebiega z zespołem złego wchłaniania, czyli objawami, które występują na skutek zaburzeń procesów trawienia i wchłaniania pokarmu. Głównym objawem jest przewlekła biegunka, której towarzyszy gwałtowne chudnięcie i, w przypadku dzieci, zahamowanie wzrostu. Biegunka jest też przyczyną powstawania niedoboru wielu składników pokarmowych i elektrolitów (potas, wapń), a to prowadzi do kolejnych powikłań, takich jak niedokrwistość (brak żelaza i witaminy B12), obrzęki (niedobór białka), osłabienie mięśniowe, groźne zaburzenia rytmu serca (brak potasu) i zaburzenia w układzie kostnym, zwłaszcza u dzieci (brak wapnia i białka). Do charakterystycznych objawów należą również nawracające stany zapalne jamy ustnej, wzdęcia, przelewanie i „burczenie” w jamie brzusznej, stany depresyjne.

Postacie kliniczne celiakii to:

1. Postać klasyczna (jawna, pełnoobjawowa, aktywna) z typowymi objawami – bóle brzucha, wzdęcia, biegunka, anemia, spadek masy ciała, zaburzenia rozwoju u dzieci, depresja;

2. Postać niema (ubogoobjawowa) – występują zmiany w błonie śluzowej jelita, nie występują jednak objawy choroby aktywnej. Mogą pojawić się m.in.: niedokrwistość, próchnica zębów, niedorozwój szkliwa zębowego, nawrotowe zapalenia jamy ustnej, podwyższony poziom cholesterolu, zaburzenia neurologiczne (ataksja – zaburzenia koordynacji ruchowej; zapalenie nerwów obwodowych), otępienie, upośledzenie umysłowe, choroba Dühringa, wczesna osteoporoza, nawykowe poronienia;

3. Postać ukryta (latentna) – charakteryzuje się obecnością markerów (przeciwciał IgA EMA) przy prawidłowym wyniku biopsji jelita cienkiego. Stan taki charakteryzuje się ryzykiem rozwoju celiakii w przyszłości.

Rozpoznanie choroby odbywa się poprzez biopsję jelita cienkiego i mikroskopowe badanie wycinka błony śluzowej. Biopsji dokonuje się w trakcie badania endoskopowego przed rozpoczęciem leczenia, które polega na zastosowaniu diety bezglutenowej – całkowita eliminacja produktów zawierających gluten. W zdecydowanej większości przypadków jest to metoda skuteczna, pozwalająca wyeliminować objawy. Do całkowitego wyleczenia dochodzi bardzo rzadko. Dlatego nawet minimalna ilość glutenu w pokarmie może spowodować nawrót choroby.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

9 oznak niedoboru żelaza

uśmiechnięta kobieta w czapce zimowej i żółtym golfie

Krwawiące dziąsła – jak sobie z nimi radzić?

Kobieta smarująca twarz kremem w łazience

Niedobór witamin widać na skórze. Dietetyk radzi, jak zadbać o odpowiednie odżywienie

Mięso, kapusta, granat, nasiona, czekolada

Niedobór żelaza podczas okresu obniża nastrój i wiąże się z ryzykiem depresji

Kobieta otwiera usta, aby pokazać grzybicę jamy ustnej

Grzybica jamy ustnej – czym się objawia i jak leczy

5 zamienników awokado

10 oznak, że twoje hormony szaleją

Produkty, które są wskazane podczas diety osoby chorej na anemię

Anemia – dieta przede wszystkim! Jak ułożyć zdrowy jadłospis?

Fiolka z krwią do leczenia anemii

Anemia – leczenie domowymi sposobami i szpitalne. Dieta przy anemii

Ciężarna kobieta z anemią leży w łóżku

Anemia w ciąży – objawy i skutki. Co jeść podczas anemii?

Lekarka sprawdza, czy pacjentka ma anemię sierpowatą

Anemia sierpowata – jakie są jej przyczyny i objawy? Jak się ją leczy?

Kobieta z objawami anemii opiera się o ścianę

Czym objawia się anemia? Objawy u dzieci, dorosłych i kobiet w ciąży