Przejdź do treści

Charakterystyka, objawy oraz leczenie dysocjacyjnych zaburzeń tożsamości.

kobieta z problemem
Fot. kieferpix / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Zaburzenia dysocjacyjne to współcześnie coraz częściej diagnozowane schorzenie. Jest to jedna z wielu chorób cywilizacyjnych. Na zaburzenia dysocjacyjne osobowości ludzie chorują od wieków, jednak warunki współczesne determinują zwiększającą się stale ilość zachorowań. Na szczęście zaburzenia dysocjacyjne są w 100% uleczalne. Jak radzić sobie z tą ciężką chorobą?

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz

Zaburzenia dysocjacyjne to termin pochodzenia łacińskiego (od słowa dissocatio) oznaczający rozdzielenie. Zaburzenia dysocjacyjne to w dużym uproszczeniu określenie na rozdzielenie się funkcji, które w normalnych warunkach współgrają, oddziałują na siebie nawzajem. Są to funkcje, takie jak świadomość, pamięć oraz umiejętność odbierania bodźców z otoczenia.

Uwaga: Nie należy mylić zaburzeń dysocjacyjnych z zaburzeniami dyssocjalnymi, które charakteryzują się niemożnością dostosowania się jednostki do zasad panujących w konkretnym społeczeństwie. Takie jednostki określa się również mianem antyspołecznych.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Zdrowie umysłu
Miralo Sen, Suplement na dobry sen, 20 kapsułek
20,99 zł
Zdrowie umysłu
Miralo, Suplement diety wspomagający odporność na stres, 20 kapsułek
20,99 zł
Zdrowie umysłu
Deep Focus from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Kobieta na tle muru i jej kilka podobizn w formie cieni

Przyczyny zaburzeń dysocjacyjnych

Zaburzenia dysocjacyjne osobowości rozwijają się najczęściej u osób, które doświadczyły w swoim życiu traumy. Są to najczęściej traumy z dzieciństwa, jednak zdarzają się również zaburzenia dysocjacyjne spowodowane takimi doświadczeniami w dorosłym życiu.

Wśród przyczyn powstawania zaburzeń dysocjacyjnych osobowości wyróżnia się przede wszystkim doświadczenia takie jak molestowanie seksualne, gwałt, agresja ze strony osób bliskich (również przemoc psychiczna), nękanie, katastrofa naturalna czy też wojna i różnego rodzaju wypadki lub utrata bliskiej osoby. Istnieją również tzw. organiczne zaburzenia dysocjacyjne spowodowane chorobą somatyczną np. wylewem krwi do mózgu.

Zaburzenia dysocjacyjne osobowości dwa razy częściej dotyczą kobiet. Wśród chorób współwystępujących wyróżnia się między innymi depresję, zaburzenia kompulsywno-obsesyjne czy lękowe.

Rodzaje i objawy zaburzeń dysocjacyjnych

W środowisku psychoterapeutów wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów zaburzeń dysocjacyjnych osobowości. Należy jednak pamiętać, że każdy z przypadków ma własne znamiona i wymaga wyjątkowego podejścia ze strony lekarza.

Podstawowym objawem zaburzeń dysocjacyjnych jest utrata pamięci dotyczącej ważnych spraw bieżących lub dotyczących przeszłości chorego. Objaw ten najczęściej dotyczy zaburzeń zwanych amnezją dysocjacyjną i często mylony jest z tzw. fugą dysocjacyjną. Zaburzenie to charakteryzuje się również utratą pamięci, ale w związku z odbywaniem przez chorego „podróży” poza miejsca mu dotychczas znane. Może być to skorelowane z tworzeniem całkiem nowej osobowości i życia. Często podczas psychoterapii pacjent zaczyna uświadamiać sobie istnienie drugiego życia, którego jest jego udziałem.

Wśród zaburzeń dysocjacyjnych zdarzają się również takie, w których osoba chora popada w stan zwanym osłupieniem lub stuporem dysocjacyjnym. W takim przypadku chory przestaje reagować na wszelkiego rodzaju bodźce z zewnątrz. Nie ma dla niego znaczenia natężenie światła, dotyk ani hałas. Często ten stan łączy się z utraceniem możliwości ruchu oraz możliwością odczuwania dotyku (dysocjacyjne zaburzenia ruchu oraz czucia). Zdarzają się również dość często stany, w których chory doznaje czegoś na podobieństwo drgawek, a także znieczulenia czy dosłownej utraty zmysłów, takich jak wzrok, słuch czy węch.

Zobacz także

Leczenie zaburzeń dysocjacyjnych

Bardzo często zdarza się, że zaburzenia dysocjacyjne ustępują po jakimś czasie same. Nie oznacza to jednak, że każdorazowo należy na to czekać. Im szybciej chory podejmie odpowiednią terapię, tym większa istnieje szansa na wyzdrowienie.

W leczeniu zaburzeń dysocjacyjnych priorytetem jest przepracowanie emocji związanych z traumatycznymi doświadczeniami w życiu pacjenta. W większości przypadków poleca się jedynie psychoterapię, jednak zdarza się również, że pacjent wymaga włączenia leczenia farmakologicznego ze względu na schorzenia współistniejące z zaburzeniami dysocjacyjnymi, takie jak zaburzenia lękowe czy też zaburzenia odżywiania lub depresja. Obecnie najczęściej polecanym rodzajem terapii jest poznawczo-behawioralna, która charakteryzuje się przede wszystkim współpracą między pacjentem a psychoterapeutą między innymi w zakresie interpretacji pewnych wydarzeń w życiu pacjenta oraz jego zachowań i reakcji w tych sytuacjach.

Skuteczność leczenia zaburzeń dysocjacyjnych za pomocą psychoterapii utrzymuje się stale na bardzo wysokim poziomie i jest to obecnie jedyna tak skuteczna metoda leczenia.

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Jak objawia się egzema i jak skutecznie pozbyć się plamek, wyprysków i nadżerek?

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Kobieta

W wykrywaniu lęku pomoże badanie krwi? Nadchodzi rewolucja w profilaktyce zdrowia psychicznego

Kobieta - ból zeba

Co zrobić, kiedy boli ząb? Poznaj domowe sposoby, które przyniosą Ci ulgę!

Przelewanie w brzuchu – czy jest normalne? Co może oznaczać uczucie przelewania wody w brzuchu?

Uważano go za defekt skóry, a chorym podawano arszenik, jod i olej z wątroby dorsza. Jak kiedyś leczono toczeń

„Unikanie odczuwania lęku ma poważniejsze negatywne skutki niż jego faktyczne odczuwanie”. O zaburzeniach lękowych mówi Natalia Kocur

Paulina i Arkadiusz chorują na schizofrenię. Udowadniają, że ich choroba nie przekreśla szans na normalne życie

Bruzdy na paznokciach – podłużne, poprzeczne. Przyczyny i leczenie bruzd na paznokciach

Kobieta

WHO alarmuje: Do 2030 r. z depresją będzie zmagać się większość społeczeństwa na całym świecie

„Depresja to choroba, której nie widać. Można się z niej pośmiać, podważyć ją i bezkarnie uznać, że ludzie o niej mówią pod publikę” – mówią Małgorzata Serafin i Marek Sekielski

„Medycyna konwencjonalna nie stoi w sprzeczności z medycyną integralną czy holistycznym podejściem do zdrowia. Przeciwnie, jest jej częścią” – mówi Orina Krajewska

Nazywano go „złotem duszy”, wierząc, że poprawia nastrój, podawano z winem i gotowano w ryżu. Jak kiedyś leczono złotem

„Ciałoneutralność to złoty środek, którego szukamy. Nie patrzmy na siebie skrajnie: muszę być chuda albo jestem gruba i okej, nic z tym nie robię” – mówi Oliwia Dąbrowska ze Szczerej Sfery

Kobieta

Ty zawsze w trzech swetrach, a dalej ci zimno? Oto kilka możliwych przyczyn

„Dzięki współpracy z pacjentami czuję spokój i nie boję się chorób” – mówi Robert Statkiewicz, osoba współtworząca aplikację „Pacjenci Pacjentom”, członkum zarządu Fundacji Ludzie i Medycyna

Jak Polacy oceniają szpitale?

Pacjenci i pacjentki ocenili polskie szpitale. Najczęściej narzekali na brak poszanowania prawa do intymności i kiepskie jedzenie

5 codziennych zagrożeń dla kręgosłupa. Unikaj jak ognia!

Dziewczyna

Rekordowa liczba prób samobójczych dzieci i młodzieży w Polsce. „To dwa tysiące dramatycznych historii w szkołach, złamanych serc rodziców”

Dłonie

Dziewczynce amputowano wszystkie kończyny. Winą błędna diagnoza lekarzy

Jeden z najlepszych szpitali na świecie znajduje się w Krakowie. „Za konsolą robota i chirurg, i chirurżka mają taką samą doskonałość”, mówi prezeska Joanna Szyman

Totalna biologia – na czym polega, jak tłumaczy powstawanie chorób i jakie metody leczenia proponuje

Michał Malitowski

„Ludzie chorują na nadciśnienie, na astmę, na wrzody żołądka, a mnie dopadło akurat to”. Michał Malitowski opowiada o swoich zmaganiach z chorobą afektywną dwubiegunową

Aleksandra Kwaśniewska

Aleksandra Kwaśniewska w mocnych słowach o śmierci przyjaciela. „Depresja nie omija sławnych i bogatych”

×