Przejdź do treści

Co leczy pulmonolog? W jakich sytuacjach należy udać się do pulmonologa?

lekarka
Fot. bnenin / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pulmonolog (pneumonolog) to lekarz specjalista, który rozpoznaje i leczy choroby układu oddechowego, w tym wady wrodzone. Warto wiedzieć kiedy należy udać się do pulmonologa.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera

lekarz

Do najczęstszych chorób układu oddechowego zalicza się m.in. mukowiscydozę, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, astmę czy odmę płucną. Diagnozowanie tego typu chorób jest zadaniem lekarza pulmonologa. Pulmonolog często specjalizuje się w konkretnej dziedzinie, np. pulmonolog dziecięcy zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób układu oddechowego u dzieci, z kolei alergolog pulmonolog specjalizuje się w schorzeniach układu oddechowego spowodowanych różnego rodzaju alergiami.

E-papierosy - ich szkodliwy wpływ na układ oddechowy

Kiedy wybrać się do pulmonologa?

Nie każda osoba, która ma problemy z układem oddechowym, musi udać się na wizytę do specjalisty w dziedzinie pulmonologii – z wieloma schorzeniami wystarczy wybrać się do lekarza rodzinnego, który zaleci odpowiednie leczenie. Do pulmonologa powinny natomiast pójść osoby, które zaobserwują u siebie niepokojące objawy takie jak świszczący oddech, uczucie ściskania w klatce piersiowej, uciążliwy kaszel, duszności, krwioplucie, nawracające infekcje układu oddechowego, utrata tchu nawet przy niewielkim wysiłku. Wizytę u pulmonologa powinni też złożyć palacze, również ci, którzy palą e-papierosy oraz osoby narażone na wdychanie dymu papierosowego.

Wizyta u pulmonologa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia wymaga skierowania, które wystawia najczęściej lekarz rodzinny – to on na podstawie wywiadu i zaobserwowanych u pacjenta objawów decyduje, czy niezbędna jest wizyta u lekarza specjalisty. Należy pamiętać, że czas oczekiwania na wizytę może niekiedy wynosić nawet kilka miesięcy. Z kolei koszt wizyty w prywatnej placówce to około 100 zł.

Co leczy pulmonolog?

Pulmonolog zajmuje się diagnostyką i leczeniem poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu układu oddechowego. Wśród najczęstszych chorób, z którymi pacjenci zgłaszają się do tego lekarza specjalisty, można wymienić:

  • zapalenie płuc – stan zapalny wywołany przez bakteryjną lub wirusową infekcję;
  • astma oskrzelowa – charakteryzuje się nawracającymi napadami kaszlu, dusznościami i uczuciem ucisku w klatce piersiowej;
  • zapalenie oskrzeli – najczęściej ma charakter wirusowy, charakteryzuje się poważnym stanem zapalnym tkanki, która pokrywa oskrzela;
  • pylica płuc – najczęściej towarzyszy jej zapalenie oskrzeli, osoby cierpiące na pylicę mogą mieć też postępującą rozedmę płuc;
  • gruźlica – choroba zakaźna wywołana przez prątka gruźlicy;
  • mukowiscydoza – wrodzona choroba genetyczna, która może powodować poważne uszkodzenia płuc i układu pokarmowego;
  • nowotwory.

Zobacz także

Badania pulmonologiczne i przebieg leczenia

Jakie badania wykonuje pulmonolog? Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza pogłębiony wywiad medyczny, na którego podstawie może wykonać odpowiednie badania. Podczas wywiadu pulmonolog może pytać m.in. o niepokojące objawy, historię chorób, styl życia, środowisko pracy, przyjmowane leki czy nawyki.

Jednym z najczęstszych badań pulmonologicznych jest spirometria, która pozwala m.in. na zmierzenie pojemności i objętości płuc. Głównym celem tego badania jest określenie tzw. rezerw wentylacyjnych w układzie oddechowym pacjenta. Bronchoskopię z kolei wykonuje się najczęściej w celach diagnostycznych, czasem służy też do odsysania wydzieliny lub pozbycia się ciała obcego. Badanie polega na wprowadzeniu specjalnego urządzenia do badania tchawicy i oskrzeli – bronchoskopu – przez usta lub nos pacjenta. Inne badania zlecane przez pulmonologa to m.in. RTG klatki piersiowej, testy wziewne prowokacyjne, badania surowicy krwi, ogólne badanie krwi lub moczu czy testy skórne.

To, jak przebiega leczenie pod okiem lekarza pulmonologa, zależy od diagnozy postawionej na podstawie wyników badań. Specjalista w dziedzinie pulmonologii może skierować pacjenta na odpowiedni zabieg, przepisać leki czy skierować na leczenie w sanatorium. Każdy pacjent powinien stosować się do zaleceń lekarza specjalisty, ponieważ od tego zależy sukces w leczeniu danej choroby.

Pulmonolog dziecięcy

Pulmonolog dziecięcy zajmuje się diagnozowaniem, badaniem i profilaktyką chorób układu oddechowego u dzieci do 18. roku życia. Leczy najmłodszych pacjentów, u których zdiagnozowano wrodzoną wadę lub chorobę genetyczną związaną z układem oddechowym. Rodzice powinni wybrać się do specjalisty z dziedziny pulmonologii również wtedy, gdy podejrzewają u dziecka alergię lub gdy cierpi ono na nawracające infekcje układu oddechowego i uciążliwy kaszel.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.