Przejdź do treści

Co to jest kurzajka? Jak wygląda i jak się jej pozbyć? Leczenie dermatologiczne i domowe sposoby na kurzajki

kurzajka na dłoni
Fot. mjowra / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
5 dolegliwości, które nie pozwalają się wyspać
Pierwszy pokaz ciałopozytywności w Polsce! Na Starówce w Warszawie kobiety plus size chodziły w samej bieliźnie
Detoks? Naturalnie! Zobacz, jak zrobiła to Kasia Bem
Gdy jelita stają się leniwe. Jak je rozruszać, by poczuć się dobrze?
Kobieta siedzi w łózku pod pościelą i trzyma chusteczkę przy nosie
Krwotok z nosa – czy odchylać głowę do tyłu?

Kurzajki to uciążliwy problem, z którym boryka się wiele osób. Powstają na różnych częściach ciała. Znikają samoistnie, jednak nieleczone utrzymują się nawet do 2 lat. Mogą też uporczywie powracać. Niekiedy w walce z kurzajkami skuteczne okazują się sposoby domowe.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz

Nieestetyczne szare brodawki określane potocznie jako kurzajka wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Łatwo się nim zarazić przez kontakt bezpośredni, jak również używając przyborów osobistych osoby, która jest nosicielem wirusa. Powstające zmiany skórne nie są groźne i zazwyczaj nie przysparzają bólu.

Jak wygląda kurzajka?

Kurzajka to brodawka wirusowa o okrągłym kształcie i nierównej, grudkowatej budowie. Jej kolor zazwyczaj jest zbliżony do barwy skóry, choć może też być szara. Kurzajki są szorstkie i wyraźnie odgraniczone od powierzchni ciała. Najbardziej rozpowszechnioną formą brodawek jest kurzajka mozaikowa – płaska. Za jej powstanie odpowiedzialny jest wirus HPV 2. Grudki mają średnicę od kilku do kilkunastu milimetrów, mogą być pojedyncze lub rozsiane – wówczas grupują się. Duże i głębokie brodawki wywołuje wirus HPV 1. Kurzajka może pojawić się w różnych miejscach – na stopie, dłoni, palcu, nodze, udzie, pięcie, ręce, łokciu, plecach, głowie, przy paznokciu i pod paznokciem oraz między palcami. Rzadko pojawia się kurzajka na twarzy, np. na czole czy powiece oraz na zewnętrznych narządach płciowych, tworząc tzw. kłykciny kończyste. Rodzaj, wygląd i lokalizacja brodawek są uzależnione od odmiany wirusa, który go wywołuje. Jest ich ponad 100, ale najbardziej powszechny to HPV 2. Brodawki zazwyczaj nie są bolesne. Wyjątek stanowią kurzajki na stopie, w okolicach paznokci oraz narządów płciowych.

Jak się można zarazić kurzajką?

Najczęściej do zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego dochodzi w miejscach użytku publicznego jak basen, sauna czy hotel. Czynnikami sprzyjającymi rozpowszechnianiu się zakażenia są uszkodzony naskórek u osoby zdrowej czy rozdrapana kurzajka na ciele nosiciela wirusa HPV. Aby zapobiec zakażeniu, należy dbać o higienę osobistą oraz zakładać na basenie i w saunie klapki. W pokojach hotelowych również warto mieć swoje kapcie. Nie należy używać cudzych przyborów osobistych, jak ręcznik, gąbka, cążki, pilnik do paznokci, grzebień do włosów, buty czy kapcie.

Zobacz także

Jak pozbyć się kurzajki?

Leczenie kurzajki wymaga cierpliwości i regularności. Zabiegi – czy to domowe, czy medyczne – najczęściej trzeba kilkakrotnie powtarzać, aż do pozbycia się wszystkich ognisk wirusa. Nieleczone kurzajki zazwyczaj znikają samoistnie w ciągu kilku miesięcy do dwóch lat. Aby skutecznie usunąć kurzajkę, warto zacząć od preparatów dostępnych w aptece bez recepty. Popularne preparaty na kurzajki oparte są zazwyczaj na bazie kwasów mlekowego i salicylowego, które zasuszają brodawki. W celu osiągnięcia dobrych efektów należy je stosować regularnie i zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce informacyjnej. Lek na kurzajki może mieć postać płynu bądź maści. Na ogół stosuje się go na noc. Aby zapobiec wycieraniu, można zastosować opatrunek ochronnych z plastra lub bandaża. W przypadku kurzajek opornych lub zlokalizowanych na twarzy czy wokół narządów płciowych należy zasięgnąć porady lekarza, który zaleci odpowiednią terapię. Usuwanie kurzajki przeprowadza się na ogół jedną z wymienionych metod:

  • krioterapia,
  • elektrokoagulacja,
  • laseroterapia,
  • 5-fluorouracyl.

Niekiedy przeprowadza się także łyżeczkowanie kurzajki. Najbardziej problematyczne jest leczenie kurzajki w okresie ciąży, gdyż nie można w tym czasie zastosować większości środków dostępnych bez recepty – zwłaszcza tych opartych na kwasach – jak również przeprowadzać zabiegów.

Jak usunąć kurzajkę domowym sposobem?

Domowe sposoby na kurzajki w niektórych przypadkach mogą przynieść bardzo dobre efekty, zwłaszcza gdy są stosowane regularnie. Dużą skuteczność na kurzajki wykazuje jaskółcze ziele (glistnik). Jak je stosować? Jeśli używamy świeżej rośliny, należy wycisnąć sok z łodygi bezpośrednio na kurzajki. Trzeba przy tym uważać, aby nie dostał się on do ust, gdyż jaskółcze ziele ma właściwości trujące. Na rynku dostępne są także gotowe olejki i ekstrakty z glistnika. Posmarowaną brodawkę należy zabezpieczyć opatrunkiem, aby zwiększyć skuteczność leczenia. Inny skuteczny sposób na kurzajki to cytryna i ocet. Skórkę cytryny należy moczyć w occie przez 24 godziny, a następnie przyłożyć ją na noc do brodawki i przykleić plastrem. Kurację stosuje się przez 2–3 noce, w razie konieczności można ją powtórzyć w kolejnym tygodniu. Pomóc mogą także kąpiele w roztworze solnym o stężeniu 200 g soli na 1 l wody. W roztworze moczymy przez ok. 30 minut stopy lub dłonie, na których występują zmiany. Wskazane jest używanie soli morskiej. Kurzajki można smarować także olejkiem herbacianym i octem jabłkowym. Żadna z tych metod nie ma jednak potwierdzonej skuteczności.

Przy leczeniu kurzajek trzeba uzbroić się w cierpliwość, gdyż jest to proces długotrwały. Kurzajki na twarzy należy skonsultować z dermatologiem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Worki i cienie pod oczami – jak się ich pozbyć?

Jędrne piersi to zdrowe piersi! Zobacz, jak je zbadać, by uniknąć błędów

Jestem ciągle zmęczona. Dlaczego? Jakie mogą być przyczyny?

skóra

Rzeczy, których skóra ci nie daruje, można długo wyliczać. Oto 8 tych najważniejszych

kobieta w ciasnym pomieszczeniu

Klaustrofobia – na czym polega schorzenie i jak sobie z nim radzić?

pieprzyk na skórze

Zbadaj pieprzyki przed latem! Czy wiesz, kiedy należy udać się do dermatologa?

Chorzy od pracy

5 negatywnych syndromów chorób, które mogą pojawić się podczas pracy

Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na tatuaż? Odpowiada dermatolog i tatuażysta

znudzone dziecko

ADHD – czym się objawia i kogo dotyka najczęściej?

„Założyłam sukienkę odkrywającą nogi. Czułam się dobrze i byłam dumna, że się przełamałam. Wróciłam uśmiechnięta”- o swojej łuszczycy mówi Alicja

Wypadanie włosów – znajdź przyczynę i walcz!

Wypadanie włosów – znajdź przyczynę i pozbądź się problemu

„Czy zaklejanie znamion plastrem lub punktowe stosowanie kremów z filtrem UV jest rozsądne?” – pytają lekarki prowadzące bloga Dermatolook

Agnieszka Kobyłka-Dziki

„Czy naprawdę dla opalonej skóry chcemy sobie to fundować?” O tym, która z metod opalania jest bezpieczna, mówi dermatolog

„Gdybym była słaba, to byłabym 3 metry pod ziemią, a tak jestem tutaj, na ziemi. Mam misję do spełnienia i tego się trzymam” – mówi Jolanta Golianek, założycielka Fundacji Poparzeni

kobieta trzymająca się za bolący prawy bark

Ból stawów barkowych, czyli objaw o charakterze miejscowym i rzutowanym – domowe sposoby walki z dolegliwością

Kobieta siedzi po turecku na biurku i medytuje. Przed nią stoi na biurku laptop, za nią regał z książkami, fotel i okno

5 biurowych trików, które ratują kręgosłup

Kobieta pod zabiegu mikrodermabrazji

Mikrodermabrazja – na czym polega ten zabieg i czy jest skuteczny?

Plamy na nogach, rękach i twarzy. Kobiety na Instagramie pokazują, że z łuszczycą można się zaprzyjaźnić i dobrze żyć

Kobieta cierpiąca na obsesję korzysta z telefonu komórkowego

Obsesja – jak może się objawiać? Czy leczenie może pomóc pozbyć się obsesji?

kobieta siedząca na łóżku trzymająca się za lędźwie

Co może oznaczać ból w kościach? Przyczyny, charakter, sposoby łagodzenia dolegliwości

Dermatologia to rozliczne choroby, które często mają podłoże genetyczne

„Dermatologia to rozliczne choroby, które często mają podłoże genetyczne”. Dermatolog wyjaśnia, czy można uchronić się przed chorobami, które mają nasze matki

alergolog

Lekarz alergolog – kim jest, czym się zajmuje i jak wygląda wizyta?

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry – jak wyglądają objawy?

Osoba cierpiąca na osteomalację

Czym jest osteomalacja? Poznaj objawy choroby i dowiedz się, jakie leczenie można zastosować