Przejdź do treści

Cyklotymia, młodsza siostra zaburzenia afektywnego dwubiegunowego

Cyklotymia, nazywana młodszą siostrą zaburzenia afektywnego dwubiegunowego Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Cyklotymia jest definiowana jako zaburzenie afektywne, w którym pojawiają się naprzemiennie depresja i hipomania, a dodatkowo występuje okres względnej stabilizacji nastroju. Czy wiesz o tym, że cyklotymia występuje u około 3% populacji? Czy chcesz poznać jej objawy i metody leczenia? Jeśli tak, to koniecznie przeczytaj artykuł. 

Najważniejsze przyczyny i objawy cyklotymii 

Cyklotymia to dosyć rzadko występujące zaburzenie afektywne, które dotyczy statystycznie częściej kobiet niż mężczyzn. Do przyczyn cyklotymii można zakwalifikować: 

  • czynniki genetyczne, 
  • traumy, trudne wydarzenia, przewlekły stres, 
  • kwestie neurobiologiczne, związane z neuroprzekaźnictwem w mózgu 

Cyklotymia nazywana jest młodszą siostrą zaburzenia afektywnego dwubiegunowego (CHAD), ponieważ w obu tych schorzeniach występują podobne symptomy. Podstawą jest przeplatanie się dwóch skrajności w życiu człowieka, a więc stanów depresyjnych i hipomaniakalnych. W fazie łagodnej depresji osoba chora na cyklotymię ma problemy z podejmowaniem decyzji, jest smutna i przygaszona, przejawia pesymistyczne podejście do życia, izolację społeczną, a także obserwuje się u niej senność czy zmęczenie. 

Faza hipomaniakalna jest całkowitą odwrotnością stanu depresyjnego, ponieważ u pacjenta pojawia się nadmiar energii, euforia, bardzo dobry humor. Dodatkowo stosunkowo często występuje tendencja do rozrzutności, podejmowania nieprzemyślanych decyzji (zarówno finansowych, jak i osobistych oraz zawodowych) oraz wzrasta chęć do zachowań ryzykownych. 

kobieta, siedząca załamana pod ścianą

Cyklotymia a dystymia 

Zarówno cyklotymia, jak i dystymia to zaburzenia afektywne, w których występują skrajne zmiany nastroju. O ile w cyklotymii widoczne są dwa różne stany, czyli depresja i hipomania, o tyle w przypadku dystymii pojawia się nadmiernie obniżone samopoczucie, niska samoocena oraz przewlekłe zmęczenie i anhedonia. 

Cyklotymia a CHAD  

Cyklotymia i choroba afektywna dwubiegunowa mają bardzo podobne objawy, natomiast różnią się ich natężeniem oraz długością czasu występowania. W przypadku cyklotymii symptomy są znacznie łagodniejsze, a poszczególne epizody trwają znacznie krócej niż w CHAD. Właśnie dlatego pierwsze z wyżej wymienionych zaburzeń może nie zostać zauważone, a tym samym zdiagnozowane, przez wiele lat.  

Smutna kobiet a- cyklofrenia

Cyklotymia jest pierwotnym zaburzeniem nastroju, które jest kojarzone z dużą niejednoznacznością i kontrowersjami. Prymat tego zaburzenia jest z natury niejasny, ponieważ ma on wspólne cechy diagnostyczne z wieloma zaburzeniami. Cyklotymia charakteryzuje się epizodami składającymi się z objawów hipomanii i depresji, które nie spełniają pełnych kryteriów choroby afektywnej dwubiegunowej lub dużej depresji. Co więcej, jego objawy pojawiają się już we wczesnym okresie życia, co można wykazać poprzez reaktywność emocjonalną i rozregulowanie nastroju.

Józef E. Bielecki, Wikas Gupta, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK557877/

Metody leczenia cyklotymii 

Metody leczenia cyklotymii zależą od objawów u danego pacjenta oraz od decyzji lekarza, jednak zwykle opierają się one na następujących działaniach: 

  • farmakoterapia łagodnymi środkami antydepresyjnymi oraz lekami stabilizującymi nastrój, 
  • psychoterapia indywidualna w nurcie poznawczo-behawioralnym, trwająca od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy, 
  • psychoterapia grupowa w uzasadnionych przypadkach. 

Dodatkowo terapeuci mogą stosować różne metody relaksacyjne, a także zachęcać pacjentów do podjęcia większej aktywności na świeżym powietrzu, ćwiczenia jogi i medytacji. Niestety w wielu przypadkach leczenie tylko minimalizuje symptomy choroby, a po pewnym czasie objawy nawracają, przez co proces dojścia do pełni zdrowia jest znacznie bardziej wydłużony.  

 

Bibliografia: 

  1. Akiskal H. S., Dysthymia and cyclothymia in psychiatric practice a century after Kraepelin, Journal of affective disorders 2001, 62: 17-31. 
  2. Parker G., McCraw S., Fletcher K., Cyclothymia, Depression and Anxiety 2012, 29: 487-494. 
  3. Perugia G., Hantouchec E., Vannucchia G., Diagnosis and treatment of cyclothymia: the “primacy” of temperament, Current neuropharmacology 2017, 15: 372-379. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.