4 min.
Czym jest lewatywa? Jak wykonać ją samodzielnie w domu?

Fot. Sherry Young / stock.adobe.com
Lewatywa to procedura medyczna, której celem jest usunięcie zalegających w jelicie grubym mas kałowych. Stosowana jest przede wszystkim w leczeniu zaparć lub w ramach przygotowania pacjenta do zabiegu diagnostycznego na dolnym odcinku układu pokarmowego. Lewatywę można wykonać samodzielnie w domu. Wystarczy kupić w aptece specjalny zestaw do lewatywy.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Lewatywa uznawana jest za jeden z najstarszych zabiegów leczniczych. Była znana i stosowana już w czasach starożytnych. Jej największym zwolennikiem był Hipokrates, który leczył zaparcia, aplikując pacjentom roztwór z wody, soli i oleju. Jako zestaw do lewatywy wykorzystywano worki wykonane ze skór, bambusowe rurki, miedziane kolby, kauczukowe gruszki, w których znajdowała się woda wymieszana z ziołami, alkoholem, środkami zapachowymi, a niekiedy także dymem z palącego się tytoniu.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Co to jest lewatywa?
Lewatywa to zabieg medyczny, który polega na wtłoczeniu płynu do jelita grubego w celu usunięcia z niego zalegających mas kałowych i resztek pokarmowych. Wlewki dokonuje się przez odbyt przy pomocy specjalnego zestawu, który zawiera irygator do lewatywy (gruszka, wlewnik, strzykawka) z miękką lub twardą końcówką i gotową mieszankę płynu. W ofercie aptek znajduje się także jednorazowa lewatywa o pojemności 100–200 ml. Jest ona potocznie nazywana enemą.
Kiedy zrobić lewatywę?
Lewatywa służy do usunięcia w jelita grubego zalegających w nim mas kałowych. Po wlaniu mieszanki są one wydalane wraz z wyciekającym z odbytu płynem do lewatywy. Zabieg ten jest jednym z najskuteczniejszych środków na zaparcia. Usunięcie zalegającego kału jest ważne, ponieważ drażni on błonę śluzową jelit, co może powodować jej uszkodzenie i stan zapalny. Lewatywa stosowana jest także jako jeden z elementów przygotowania pacjenta do zabiegu diagnostycznego lub chirurgicznego w obrębie końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Nie wszystkie placówki medyczne korzystają z tej metody – częściej przyjmuje się przeczyszczający lek doustny.
Lewatywa przed porodem nie jest już rutynowym zabiegiem wykonywanym każdej ciężarnej. Stosowano ją w celu zapobiegania wypróżnieniu, do którego może dojść podczas silnego parcia, co wpływało na poczucie dyskomfortu rodzącej kobiety. Procedura zmieniła się zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia. Obecnie lewatywa przed porodem wykonywana jest na wyraźne życzenie pacjentki.
Zobacz także
Jak zrobić lewatywę?
Lewatywa jest prostym zabiegiem, który pacjent może wykonać samodzielnie w domu po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Należy zaopatrzyć się w zestaw do lewatywy, który można nabyć w aptece bez recepty. W ofercie dostępny jest sprzęt jednorazowy (enema) i wielokrotnego użytku – strzykawki, gruszki, wlewniki. Dwa pierwsze mają pojemność 100–300 ml i działają na zasadzie ręcznego wtłaczania płynu, natomiast wlewnik ma postać gumowego lub foliowego worka z wężykiem odprowadzającym i mieści nawet 2 litry roztworu. Należy go zawiesić, dzięki czemu płyn do lewatywy swobodnie ścieka do odbytu.
Przed przystąpieniem do zabiegu trzeba przygotować roztwór, a końcówkę irygatora posmarować wazeliną. Aby zrobić lewatywę, należy położyć się na lewym boku z podkurczonymi nogami. Pod pośladki warto podłożyć ręcznik w celu zabezpieczenia podłoża. Następnie pacjent powinien wsunąć końcówkę irygatora do odbytu i energicznie nacisnąć gruszkę, butelkę lub tłok strzykawki, a w przypadku wlewnika odczekać, aż płyn swobodnie spłynie z worka.
Następnie trzeba usunąć końcówkę od irygatora z odbytu i zacisnąć zwieracze, aby płyn przez kilka minut pozostał w jelicie. W momencie, kiedy pojawi się parcie na stolec, trzeba udać się do toalety i wypróżnić. Lewatywa w domu powinna być wykonywana w pomieszczeniu blisko toalety, ponieważ u niektórych osób silna potrzeba oddania stolca pojawia się natychmiast.
Domowa lewatywa może być wykonana nie tylko przy pomocy specjalnego roztworu. Dobrze sprawdzi się przegotowana letnia woda lub sól fizjologiczna w temperaturze ciała. Należy natomiast ostrożnie podchodzić do mikstur, które zawierają oleje, sok z cytryny, sól i zioła.
Lewatywa z kawy
Lewatywa jest szeroko wykorzystywana w medycynie niekonwencjonalnej. Stosuje się ją w celu leczenia niektórych chorób oraz oczyszczania organizmu z toksyn i substancji szkodliwych. Jedną z popularniejszych metod jest terapia Gersona. Polega ona na spożywaniu dużej ilości naturalnych soków i codziennym wykonywaniu lewatywy z kawy. Według autora taki rodzaj zabiegu ma dobroczynny wpływ na wątrobę i drogi żółciowe.
Należy jednak pamiętać, że ta metoda nie znalazła potwierdzenia w badaniach naukowych, a lekarze nie zalecają jej stosowania. Warto także zaznaczyć, że lewatywa z kawy może powodować wiele skutków ubocznych: wymioty, biegunkę, bóle brzucha, niedobór składników pokarmowych, odwodnienie, porażenie jelit.
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

24.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023