Przejdź do treści

Czym jest lewatywa? Jak wykonać ją samodzielnie w domu?

sprzęt do lewatywy
Fot. Sherry Young / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Ćwicz kręgosłup - to proste!
Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę
„Hashimoto nie jest wskazaniem do stosowania diety bezglutenowej”. O zależności pomiędzy hashimoto a dietą eliminacyjną, rozmawiamy z endokrynolożką i dietetyczką
Wiosenna pizza na zielonym spodzie
kobieta nurkująca w wodzie
Freediving – podwodna medytacja
lekarka Małgorzata Ponikowska
„Selen to czarny koń wśród suplementów w chorobie Hashimoto”. Lekarka Małgorzata Ponikowska o wspomaganiu chorób tarczycy selenem

Lewatywa to procedura medyczna, której celem jest usunięcie zalegających w jelicie grubym mas kałowych. Stosowana jest przede wszystkim w leczeniu zaparć lub w ramach przygotowania pacjenta do zabiegu diagnostycznego na dolnym odcinku układu pokarmowego. Lewatywę można wykonać samodzielnie w domu. Wystarczy kupić w aptece specjalny zestaw do lewatywy.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

lek. Marta Dąbrowska
Marta Dąbrowska
lekarz

Lewatywa uznawana jest za jeden z najstarszych zabiegów leczniczych. Była znana i stosowana już w czasach starożytnych. Jej największym zwolennikiem był Hipokrates, który leczył zaparcia, aplikując pacjentom roztwór z wody, soli i oleju. Jako zestaw do lewatywy wykorzystywano worki wykonane ze skór, bambusowe rurki, miedziane kolby, kauczukowe gruszki, w których znajdowała się woda wymieszana z ziołami, alkoholem, środkami zapachowymi, a niekiedy także dymem z palącego się tytoniu.

Co to jest lewatywa?

Lewatywa to zabieg medyczny, który polega na wtłoczeniu płynu do jelita grubego w celu usunięcia z niego zalegających mas kałowych i resztek pokarmowych. Wlewki dokonuje się przez odbyt przy pomocy specjalnego zestawu, który zawiera irygator do lewatywy (gruszka, wlewnik, strzykawka) z miękką lub twardą końcówką i gotową mieszankę płynu. W ofercie aptek znajduje się także jednorazowa lewatywa o pojemności 100–200 ml. Jest ona potocznie nazywana enemą.

Kiedy zrobić lewatywę?

Lewatywa służy do usunięcia w jelita grubego zalegających w nim mas kałowych. Po wlaniu mieszanki są one wydalane wraz z wyciekającym z odbytu płynem do lewatywy. Zabieg ten jest jednym z najskuteczniejszych środków na zaparcia. Usunięcie zalegającego kału jest ważne, ponieważ drażni on błonę śluzową jelit, co może powodować jej uszkodzenie i stan zapalny. Lewatywa stosowana jest także jako jeden z elementów przygotowania pacjenta do zabiegu diagnostycznego lub chirurgicznego w obrębie końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Nie wszystkie placówki medyczne korzystają z tej metody – częściej przyjmuje się przeczyszczający lek doustny.

Lewatywa przed porodem nie jest już rutynowym zabiegiem wykonywanym każdej ciężarnej. Stosowano ją w celu zapobiegania wypróżnieniu, do którego może dojść podczas silnego parcia, co wpływało na poczucie dyskomfortu rodzącej kobiety. Procedura zmieniła się zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia. Obecnie lewatywa przed porodem wykonywana jest na wyraźne życzenie pacjentki.

Zobacz także

Jak zrobić lewatywę?

Lewatywa jest prostym zabiegiem, który pacjent może wykonać samodzielnie w domu po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Należy zaopatrzyć się w zestaw do lewatywy, który można nabyć w aptece bez recepty. W ofercie dostępny jest sprzęt jednorazowy (enema) i wielokrotnego użytku – strzykawki, gruszki, wlewniki. Dwa pierwsze mają pojemność 100–300 ml i działają na zasadzie ręcznego wtłaczania płynu, natomiast wlewnik ma postać gumowego lub foliowego worka z wężykiem odprowadzającym i mieści nawet 2 litry roztworu. Należy go zawiesić, dzięki czemu płyn do lewatywy swobodnie ścieka do odbytu.

Przed przystąpieniem do zabiegu trzeba przygotować roztwór, a końcówkę irygatora posmarować wazeliną. Aby zrobić lewatywę, należy położyć się na lewym boku z podkurczonymi nogami. Pod pośladki warto podłożyć ręcznik w celu zabezpieczenia podłoża. Następnie pacjent powinien wsunąć końcówkę irygatora do odbytu i energicznie nacisnąć gruszkę, butelkę lub tłok strzykawki, a w przypadku wlewnika odczekać, aż płyn swobodnie spłynie z worka.

Następnie trzeba usunąć końcówkę od irygatora z odbytu i zacisnąć zwieracze, aby płyn przez kilka minut pozostał w jelicie. W momencie, kiedy pojawi się parcie na stolec, trzeba udać się do toalety i wypróżnić. Lewatywa w domu powinna być wykonywana w pomieszczeniu blisko toalety, ponieważ u niektórych osób silna potrzeba oddania stolca pojawia się natychmiast.

Domowa lewatywa może być wykonana nie tylko przy pomocy specjalnego roztworu. Dobrze sprawdzi się przegotowana letnia woda lub sól fizjologiczna w temperaturze ciała. Należy natomiast ostrożnie podchodzić do mikstur, które zawierają oleje, sok z cytryny, sól i zioła.

Lewatywa z kawy

Lewatywa jest szeroko wykorzystywana w medycynie niekonwencjonalnej. Stosuje się ją w celu leczenia niektórych chorób oraz oczyszczania organizmu z toksyn i substancji szkodliwych. Jedną z popularniejszych metod jest terapia Gersona. Polega ona na spożywaniu dużej ilości naturalnych soków i codziennym wykonywaniu lewatywy z kawy. Według autora taki rodzaj zabiegu ma dobroczynny wpływ na wątrobę i drogi żółciowe.

Należy jednak pamiętać, że ta metoda nie znalazła potwierdzenia w badaniach naukowych, a lekarze nie zalecają jej stosowania. Warto także zaznaczyć, że lewatywa z kawy może powodować wiele skutków ubocznych: wymioty, biegunkę, bóle brzucha, niedobór składników pokarmowych, odwodnienie, porażenie jelit.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Jędrne piersi to zdrowe piersi! Zobacz, jak je zbadać, by uniknąć błędów

kobieta ciąża

Planujesz ciążę? Przygotowania zacznij już dziś

jak schudnąć po ciąży

„Pociążowa oponka” nie zniknie od robienia brzuszków. Kasia Bigos krok po kroku wyjaśnia, jak schudnąć po ciąży

Jestem ciągle zmęczona. Dlaczego? Jakie mogą być przyczyny?

„Mieliście rację” – Amy Schumer szczerze o porodzie i pierwszych chwilach z synem

Mamy fragment książki Małgorzaty Rozenek-Majdan o in vitro. Przeczytaj historię Artura i Moniki

kobieta w ciasnym pomieszczeniu

Klaustrofobia – na czym polega schorzenie i jak sobie z nim radzić?

Chorzy od pracy

5 negatywnych syndromów chorób, które mogą pojawić się podczas pracy

znudzone dziecko

ADHD – czym się objawia i kogo dotyka najczęściej?

„Poród ma IV okresy”. Jak długo trwa rodzenie dziecka? Pisze ginekolog Wojciech J. Falęcki

kobieta trzymająca się za bolący prawy bark

Ból stawów barkowych, czyli objaw o charakterze miejscowym i rzutowanym – domowe sposoby walki z dolegliwością

Amy Schumer

Amy Schumer urodziła! „Nasze królewskie dziecko przyszło na świat”

Kobieta siedzi po turecku na biurku i medytuje. Przed nią stoi na biurku laptop, za nią regał z książkami, fotel i okno

5 biurowych trików, które ratują kręgosłup

Kobieta pod zabiegu mikrodermabrazji

Mikrodermabrazja – na czym polega ten zabieg i czy jest skuteczny?

Kobieta cierpiąca na obsesję korzysta z telefonu komórkowego

Obsesja – jak może się objawiać? Czy leczenie może pomóc pozbyć się obsesji?

kobieta siedząca na łóżku trzymająca się za lędźwie

Co może oznaczać ból w kościach? Przyczyny, charakter, sposoby łagodzenia dolegliwości

„Nieprawdą jest, że to defekt, z którym borykają się głównie kobiety w ciąży” – dermatolog Michał Rogowski-Tylman o rozstępach na udach

Pink

Pink po raz pierwszy o poronieniu. „Czułam, że moje ciało mnie nienawidzi”

alergolog

Lekarz alergolog – kim jest, czym się zajmuje i jak wygląda wizyta?

Hemoroidy w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

„Ważne jest zrozumienie przez kobiety, że ich ciała mają wszystko, co potrzebne do urodzenia dziecka” – mówi położna Izabela Dembińska

Nadmierna potliwość to sygnał od organizmu, że coś ci dolega. Poznaj 7 rzeczy, o których informuje twój pot

Osoba cierpiąca na osteomalację

Czym jest osteomalacja? Poznaj objawy choroby i dowiedz się, jakie leczenie można zastosować

Kobieta na wizycie u lekarza na badaniu profilaktycznym

Badania profilaktyczne – jak często je wykonywać? Najlepszy sposób na kontrolę stanu zdrowia