Dobry seks po menopauzie – co zrobić, by taki był?

się ten artykuł?
Menopauza to jeden z ważnych i nie zawsze łatwych momentów w życiu każdej kobiety. Należy jednak pamiętać, że przejście klimakterium nie jest jednoznaczne z zakończeniem aktywności seksualnej. Wręcz przeciwnie – dobrym, dojrzałym seksem można się cieszyć jeszcze przez długie lata.
Dla wielu kobiet klimakterium to jednocześnie zakończenie i rozpoczęcie nowego rozdziału w życiu. Jak w tym bardzo specyficznym momencie zadbać i poprawić swoje życie seksualne? Oto pięć kluczowych porad.
Zacznij od głowy
Psychologowie często powtarzają, że wszystko zaczyna się w głowie. Jest w tym sporo prawdy również, gdy mówimy o seksie po menopauzie. Wiele kobiet, które w trakcie i po klimakterium tracą zainteresowanie współżyciem tłumaczy sobie, że po prostu taka jest kolej rzeczy. Spadek libido (wywołany spadkiem hormonów) to jedno, a opieranie się na stereotypach, że „po pięćdziesiątce nie wypada” to drugie. Jeśli czujesz wstyd przed zbliżeniem warto udać się do psychologa lub seksuologa, który pomoże odnaleźć się w nowej dla ciebie rzeczywistości. Wskazana jest także szczera rozmowa z partnerem.
Gdzie jest libido?
Spadek ochoty na seks to jedna z konsekwencji menopauzy. Można to jednak zmienić stosując odpowiednie suplementy, takie jak np. WIMIN Dobry Seks. Zawiera on naturalne, wysokoskoncentrowane składniki takie jak ekstrakt z nasion kozieradki, który poprawia ukrwienie narządów miednicy mniejszej i potęguje doznania. Z kolei liść damiany podkręca ochotę na zbliżenia. Zawarta w preparacie witamina B6 wspiera równowagę hormonalną, co jest szczególnie ważne u pań po menopauzie. Opakowanie takich suplementów może być świetnym prezentem dla odważnej i otwartej mamy lub cioci.
Medycyną w objawy
Zdarza się również, że nawet jeśli podczas menopauzy pojawia się ochota na seks, to jest masa czynników, które mogą uczynić go niekomfortowym. Uderzenia gorąca, wahania nastroju, kłopoty ze snem to sztandarowe objawy klimakterium. Złagodzić może je odpowiednio dobrana zastępcza terapia hormonalna, której głównym zadaniem jest uzupełnienie niedoborów estrogenu. Stosowanie tego typu preparatów należy jednak skonsultować z lekarzem.
Postaw na dobry lubrykant
Suchość pochwy to dolegliwość, która skutecznie może zniechęcić i utrudnić współżycie po klimakterium. I znowu winny jest spadek hormonów – estrogenu i progesteronu. Z suchością pochwy można sobie poradzić wybierając odpowiedni lubrykant. Najlepiej, jeśli będzie to produkt w standardzie medycznym, w składzie którego przeważają składniki naturalne. Dobrym wyborem będzie np. WIMIN Lubrykant. Zapewnia on naturalne nawilżenie i pozwala uniknąć mechanicznych mikrouszkodzeń, otarć czy podrażnień. Dodatkowo, nie zawiera parabenów, detergentów, SLS, PEG i SLES, dzięki czemu jest odpowiedni dla wrażliwych miejsc intymnych.
Poczuj się dobrze w swojej skórze
Odpowiednia dieta, nawodnienie, suplementy w trakcie i po menopauzie zaczynają odgrywać jeszcze większą rolę w życiu każdej z nas. Przekładają się również na jakość naszego życia seksualnego. Nie można jednak zapominać o innych czynnikach, które pozwolą nam się czuć kobieco. Takim elementem jest dobrze dobrana bielizna. Dopasowana dzięki fachowemu oku brafitterki doda pewności siebie i seksapilu.
Nie ma, że „nie wypada”!
Eksperci już od lat powtarzają, że zarówno dojrzałe kobiety, jak i dojrzali mężczyźni mogą prowadzić satysfakcjonujące życie seksualne. Może to być czas, kiedy pary w długoletnich związkach odkrywają na nowo siebie i nowe możliwości, jakie daje sypialnia. Dostępność erotycznych gadżetów, coraz większa wiedza i otwartość w temacie dojrzałej seksualności z pewnością są czynnikami przemawiającymi za kontynuacją współżycia. Każdy moment jest dobry na przełamanie nudy i rutyny w sypialni. A wspólne przeglądanie ofert internetowych seks-shopów można potraktować jako grę wstępną.
Polecamy

Białe małżeństwo – co to? Jakie są przyczyny takiego związku?

Zaburzenia erekcji, czyli problemy z potencją. Jak sobie z nimi radzić?

Czym jest hipolibidemia i czy trzeba ją leczyć?
