Przejdź do treści

Dyskomfort, pieczenie, podrażnienie oczu? Uważaj, to może być nużeniec

Nużeniec - jakie daje objawy? / pexels
Nużeniec - jakie daje objawy? / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Odczuwasz swędzenie powiek? Masz problem z nadmiernym wypadaniem rzęs? Na twojej dolnej powiece widoczne są naczynka krwionośne? Jak wyjaśnia optometrystka Justyna Nater na swoim profilu na Instagramie, to może być nużeniec. „On żyje na brzegach powiek, pomiędzy rzęsami, jeśli nie dbamy o higienę brzegów powiek” – zauważa ekspertka.

Jak objawia się i czym jest nużeniec?

Swędzenie, podrażnienie, zaczerwienienie powiek, problemy z rzęsami, ich nadmierne wypadanie, widoczne naczynka krwionośne na brzegach powiek i dolnej powiece, wrażenie łupieżu na rzęsach, dyskomfort, pieczenie i podrażnienie oczu – właśnie tak objawia się nużeniec. Pisze o nim w swoim najnowszym poście na Instagramie Justyna Nater, optometrystka prowadząca profil @dbajowzrok.

Nużeniec ludzki to pajęczak należący do roztoczy. Pasożyt mierzy około 0,4 mm, ma wydłużony kształt ciała i białożółty kolor. Samica składa około 20 jaj, które przenoszone są wraz z kurzem i powietrzem. Nużeniec odżywia się łojem, wydzieliną gruczołów łojowych oraz komórkami złuszczonego naskórka. W większości przypadków zakażenie nużeńcem przebiega bezobjawowo, jednak u osób z obniżoną odpornością, alergią, skłonnościami do trądziku, zaburzeniami gospodarki hormonalnej oraz u starszych i żyjących w przewlekłym stresie mogą pojawić się nieprzyjemne dolegliwości. Nużeniec powoduje chorobę skóry zwaną nużycą.

Kobieta zarażona nużeńcem podczas konsultacji lekarskiej.

W jaki sposób możemy zarazić się nużeńcem?

„Przede wszystkim, skoro to roztocze, to z powietrza, kurzu, braku higieny brzegów powiek. Ale też korzystając z tych samych ręczników, których używała osoba, u której żyje sobie nużeniec oraz śpiąc w tej samej pościeli, co osoba z nużycą” – wyjaśnia Justyna Nater.

Ekspertka dodaje, że nużeniec nie przenosi się drogą płciową, ale za to sam bardzo lubi się rozmnażać na naszych powiekach.

„Nużeńcem można się zarazić też korzystając z testerów kosmetyków w drogeriach, u makijażystki, która nie dezynfekuje przyborów kosmetycznych i nie używa jednorazowych szczoteczek do malowania, a nawet u fryzjera, bo nużeniec lubi zasiąść na grzebieniu, szczotce, na wałkach, itp.” – dodaje Justyna Nater.

Optometrystka przypomina, że jeśli chodzi o pościel i ręczniki – pierzemy je w wysokiej temperaturze, minimum 60 stopni.

Dbaj o wzrok

Za profilem „Dbaj o wzrok” stoi optometrystka i optyczka Justyna Nater. Specjalistka jest aktywna w mediach społecznościowych oraz prowadzi bloga, udzielając wskazówek dotyczących zdrowia oczu. Organizuje również Eye Care Conference – konferencję przeznaczoną zarówno dla specjalistów, jak i dla pacjentów.

Jej profil na Instagramie @dbajowzrok obserwuje 21 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.