Spuchnięta powieka – skąd się bierze? Jak sobie z tym radzić?
Spuchnięta powieka wygląda bardzo nieestetycznie, daje także uczucie dyskomfortu. Obrzęknięte powieki wydają się cięższe, do tego często dochodzi zaczerwienienie i swędzenie oczu. Przyczyn tego problemu jest wiele. Z reguły powodem jest alergia, niekiedy jednak jest to objaw poważniejszej dolegliwości. Jakie są domowe sposoby na spuchniętą powiekę? Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?
Jakie są przyczyny spuchniętej powieki?
Powieki najczęściej są opuchnięte z powodu alergii lub źle dobranych kosmetyków. Niekiedy może to być jednak objaw choroby, np.:
- cukrzycy,
- niedoczynności tarczycy,
- zaburzeń rytmu serca,
- nadczynności tarczycy,
- zapalenia zatok,
- zapalenia spojówek.
- jęczmienia na oku (wówczas puchnie tylko jedna powieka).
W przypadku stanów zapalnych oczu, oprócz opuchlizny na powiekach zazwyczaj obserwuje się też zaczerwienienie i owrzodzenie. W kącikach oczu pojawia się często ropa, chociaż nie w każdym przypadku. Opuchlizna może być także spowodowana gradówką, czyli zapaleniem gruczołu tarczkowego. W tym przypadku opuchnięta jest tylko jedna powieka i, co ważne, w niewielkiej odległości od jej brzegu.
Także w przypadku półpaśca ocznego pojawia się spuchnięta powieka. Tę chorobę można rozpoznać z powodu obrzęku, przekrwionych gałek ocznych, nadżerki i nacieku na rogówce. Osoby, które mają półpasiec oczny, skarżą się także na dokuczliwy, czasem trudny do wytrzymania ból oczu. Poważnymi chorobami, które mogą powodować opuchliznę powiek, są:
- zakrzepica zatoki jamistej,
- przewlekła choroba nerek,
- problemy z układem krążenia,
- stan przedrzucawkowy,
- niewydolność wątroby.
Spuchnięta powieka to także efekt uboczny stosowania niektórych leków. Może się również pojawić z powodu niewłaściwej diety, stresu, siedzącego trybu życia czy nadmiaru soli.
Spuchnięta powieka – leczenie
W przypadku spuchniętej powieki leczenie jest uzależnione od przyczyny dolegliwości. Jeśli symptom pojawia się po zarwanej nocy czy podczas zmiany kosmetyków, wówczas wystarczy się wyspać i wrócić do poprzedniego pudru albo kremu. Jeśli objaw pojawia się bez wyraźnej przyczyny, to konieczne jest wykonanie badań diagnostycznych, które pozwolą postawić diagnozę. W tym przypadku lekarz decyduje o podjęciu specjalistycznego leczenia, stosowaniu odpowiednich leków czy przeprowadzeniu zabiegu.
Domowe sposoby na spuchniętą powiekę
Na spuchniętą powiekę pomóc mogą domowe sposoby. Najpopularniejszym z nich są chłodne okłady. Można włożyć kilka kostek lodu w czystą ściereczkę i przykładać do oczu. Sprawdzi się też gotowy żel do mrożenia, dostępny jest w aptekach. Nada się także włożona do zamrażalnika łyżka, którą można masować powieki oraz skórę wokół oczu.
Na opuchnięte powieki warto stosować również okłady z ziół. Wystarczy zamoczyć wacik w naparze i przemywać oczy kilka razy dziennie. Można też położyć je na kilka minut na oczy. Do przemywania opuchlizny najlepsze będą:
- kwiat lipy (działa przeciwzapalnie i napotnie),
- kasztanowiec zwyczajny (działa przeciwbakteryjnie, ściągająco, przeciwzapalnie, zmniejsza obrzęki),
- arnika górska (zmniejsza obrzęki i sprzyja wchłanianiu płynu wysiękowego),
- rumianek pospolity (działa antybakteryjnie),
- chaber bławatek (zmniejsza stany zapalne oraz łagodzi promieniowanie z ekranów komputerowych czy telewizyjnych).
Okłady można także robić z zielonej lub czarnej herbaty. Jest ona skuteczna, ponieważ ma w składzie dużo przeciwutleniaczy oraz kofeinę. To sprawia, że obkurczają się naczynia krwionośne, poprawia elastyczność skóry, zmniejsza stan zapalny oraz obrzęki. Stosując herbatę, należy pamiętać o tym, by nie wybierać aromatyzowanej, ponieważ można wówczas podrażnić oczy i pogorszyć problem.
Inną dobrą metodą na spuchniętą powiekę jest użycie soku ze świeżych ogórków. Wystarczy położyć na oczy plasterki warzywa i zostawić na kilka czy kilkanaście minut. Można także wycisnąć trochę soku na waciki wykorzystać je do przemywania. Rzadziej stosowaną, a równie skuteczną metodą jest użycie ziemniaka. Wystarczy umyte, obrane warzywo pokroić w plastry i położyć na kilka minut na powieki.
Czy wykorzystujesz zioła w domowym leczeniu dolegliwości?
Jak zapobiec opuchniętym powiekom?
Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego, jeśli chcesz uniknąć spuchniętej powieki, powinnaś:
- dbać o odpowiednią ilość snu,
- używać dobrej jakości kosmetyków, najlepiej hipoalergicznych, jeśli masz skłonność do alergii,
- zadbać o dużo ruchu,
- zadbać o zdrową dietę, bogatą w owoce i warzywa,
- zrezygnować z drastycznych diet,
- zrezygnować z używek, głównie z alkoholu.
W przypadku pracy przy komputerze należy także zadbać o to, by co kilka lub kilkanaście minut odrywać wzrok od ekranu i dać oczom odpocząć (można np. popatrzeć w jakiś oddalony punkt przez chwilę).
Jeśli problem spuchniętej powieki często nawraca, być może trzeba zadbać o nawodnienie organizmu. Zaleca się przyjmowanie przynajmniej 1,5-2 litry płynów w ciągu dnia, najlepiej wody. Niewskazane jest picie słodzonych i gazowanych napojów.
Aby uniknąć opuchniętych oczu, trzeba także zrezygnować z czytania przy słabym świetle. Niewskazane jest też czytanie na ekranie telefonu do późna w nocy, bo to również mocno obciąża oczy i może być przyczyną opuchlizny.
Bibliografia:
- Binnewies-Stuclcen K., Choroby oczu, Medphram, Warszawa 2023.
- Letiman M., Diagnostyka i postępowanie w chorobach oczu, Wydawnictwo Medyczne Górnicki, Wrocław 2017.
- Standop E., Katumba P., Choroby wypisane na twarzy. Rozpoznaj objawy chorób po wyglądzie twarzy, oczu i języka, Vital, Warszawa 2020.
Najnowsze w naszym serwisie
„Gdyby pobrano organy, to byłby koniec”. W jednym szpitalu miano stwierdzić śmierć mózgu, w drugim – przywrócić do życia
Celiakia u dzieci. Co to za choroba i jak ją rozpoznać?
Celiakia: objawy to nie tylko problemy gastryczne i symptomy skórne
Leczenie SIBO farmakoterapią i dietą. Jakie daje rezultaty?
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Efekt Nocebo, czyli siła negatywnych myśli w medycynie
„Kortyzolowa twarz” – mit czy realny problem? TikTokowy trend na celowniku
„Moje nogi podwoiły objętość, skóra bolała, jakby miała pęknąć”. Lekarz tylko wzruszał ramionami: „taka pani uroda”
się ten artykuł?