5 min.
Spuchnięta powieka to twój częsty problem? Poznaj przyczyny i domowe sposoby leczenia

Fot. Sergey Pristyazhnyuk / Adobe
Spuchnięte powieki nie zawsze są objawem niewyspania, płaczu lub niegroźnego jęczmienia. Niekiedy zdradzają choroby i schorzenia, dlatego utrzymujący się obrzęk powiek powinien być poddany konsultacji lekarskiej. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z opuchlizną powiek wykorzystując produkty dostępne we własnej kuchni.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Spuchnięta powieka nie tylko zdradza nieprzespaną noc, płacz, ale też może być wynikiem nieprawidłowej i ubogiej diety. Czerwona, spuchnięta powieka to częsty objaw jęczmienia i alergii. W skrajnych przypadkach opuchnięte powieki zwiastują poważne choroby. Obrzęk powiek, w zależności od podłoża, może dotknąć osób w każdym wieku. Zwykle opuchlizna znika po upływie kilku godzin. W przypadku chorób może utrzymywać się kilka dni bądź towarzyszyć choremu stale.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Dlaczego powieki puchną? Dieta, hormony i stres
Do przyczyn spuchniętych powiek należą:
- Nieodpowiednia dieta, uboga w witaminy i składniki mineralne. Opuchlizna często pojawia się po zjedzeniu słonych potraw, chipsów, paluszków czy fast foodów. Nadmierna ilość soli w jedzeniu powoduje problemy z prawidłową cyrkulacją limfy, co objawia się m.in. spuchniętą górną powieką.
- Tryb życia – długotrwała praca przy komputerze w klimatyzowanym pomieszczeniu o dużym natężeniu kurzu i w sztucznym świetle wysusza oczy, powoduje ich zmęczenie i opuchliznę. Dodatkowym czynnikiem wzmagającym opuchliznę jest stres.
- Alergia – opuchlizna powiek bardzo często towarzyszy alergikom zmagającym się z uczuleniem sezonowym, np. na pyłki traw, nasiona kwiatów, drzew. Prócz obrzęku występuje zaczerwienienie spojówki, a niekiedy również łzawienie oczu. Innym źródłem alergicznej opuchlizny oczu jest uczulenie na produkty chemiczne, na ogół na kosmetyki. Częstymi winowajcami są tusz do rzęs lub eyeliner, które drażniąc skórę, prowadzą do powstania reakcji obronnej organizmu, czyli właśnie opuchlizny. Produktem uczulającym może być również podkład, korektor, klej do sztucznych rzęs. Alergia wówczas objawia się zarówno spuchniętą dolną powieką, jak i spuchniętą górną powieką.
- Stany zapalne powiek i oczu – np. gradówka, która jest stanem zapalnym gruczołu tarczkowego. Objawia się zaczerwienieniem, bólem i opuchlizną powieki.
- Jęczmień – wywołany przez bakterie, powoduje zaczerwienienie, ból, obrzęk powieki z wyraźnym gruczołem zawierającym czasami ropną wydzielinę.
- Choroby o podłożu hormonalnym – niedoczynność lub nadczynność tarczycy, które prócz spuchniętych powiek powodują suchość oczu, zaburzenia ruchomości oczu i wytrzeszcz.
- Choroby nerek – związane z zaburzeniem prawidłowości odprowadzania wody z organizmu objawiają się wyraźną opuchlizną górnych powiek.
- Choroby autoimmunologiczne
- W początkowym stadium, zanim osoba odkryje chorobę, bardzo często kojarzy opuchliznę ze zmęczeniem i potrzebą snu, które są objawami cukrzycy.
Zobacz także
Leki na spuchnięte powieki
Leczenie spuchniętej powieki powinno się prowadzić wielotorowo. W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się swojej diecie i zadbać o urozmaicone i pełnowartościowe posiłki z minimalną ilością soli. Wskazane jest wyeliminowanie fast foodów i niezdrowych przekąsek z dużą ilością konserwantów. Używane kosmetyki powinni być testowane pod kątem okulistycznym, by wykluczyć alergie na składniki w nich zawarte. Alergicy borykający się z uczuleniem sezonowym powinni sięgnąć po krople do oczu znoszące skutki uboczne alergii, które nie tylko wyeliminują spuchnięte powieki, ale też powstrzymają niekontrolowane łzawienie oczu.
Wywołany przez bakterie jęczmień to często efekt niedokładnej higieny i niedbałego demakijażu oczu. Dlatego przed pójściem spać cały makijaż, ze szczególnym uwzględnieniem okolic oczu, powinien być dokładnie zmyty. Leczenie jęczmienia jest proste i może odbyć się bez konsultacji lekarskiej. Dostępne bez recepty maści w krótkim czasie poradzą sobie z nieprzyjemnym stanem zapalnym.
Domowe sposoby na spuchnięte powieki
Najlepszy na wszelkie stany zapalne i miejscowe zmiany jest rumianek, który ma właściwości antybakteryjne, antyseptyczne i ściągające. Działa łagodząco, przeciwbólowo i przyspiesza gojenie się zmian. W okresie letnim warto sięgnąć po świeże ogórki, których plasterki można nakładać na powieki.
W grupie roślin o właściwościach drenujących i przeciwzapalnych znajdziemy także:
- kasztanowiec zwyczajny – działa przeciwbakteryjne i ściągająco a także uszczelnia i uelastycznia naczynia krwionośne,
- chaber bławatek – popularny składnik wielu leków polecanych przy stanach zapalnych oczu przebiegających z opuchnięciem oczu, działa łagodząco, wspiera oczy narażone na długotrwałą pracę przy monitorach,
- arnika górska – przyspiesza wchłanianie płynu wysiękowego i zmiesza obrzęki.
Jednym z najpopularniejszych i skutecznych sposobów łagodzenia opuchlizny oczu jest stosowanie okładów z herbaty. W herbacie znajdziemy wiele przeciwutleniaczy i kofeinę. Przyczyniają się one do obkurczania naczyń krwionośnych, zwiększenia elastyczności skóry i redukcji opuchlizny oczu.
Źródła:
A. Plech, Przejrzyj na oczy czyli jak żyć, aby długo cieszyć się świetnym wzrokiem, Wydawnictwo VISMED, 2019 r.
Najnowsze w naszym serwisie

02.02.2023
Anemia złośliwa, czyli choroba Addisona-Biermera – kiedy występuje i jakie są objawy

02.02.2023
Choroby tkanki łącznej – z jakimi problemami wybrać się do reumatologa?

01.02.2023
Acetylocysteina – związek, który nie tylko wspomaga wykrztuszanie

01.02.2023
Czym jest resweratrol, gdzie go znaleźć i jak stosować w diecie i kosmetykach?
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

02.02.2023
„Toksyczna pozytywność to rodzaj filtra blokującego rzeczywistość” – mówi Tomasz Żółtak, psycholog i psychoterapeuta

31.01.2023
Kamila Belczyk-Panków dostała nerkę od swojej mamy. „Nie chciałam jej narażać. A dla niej to było naturalne. Dziś żyję każdym dniem”

28.01.2023
Pozostawiano macicę niezaszytą, uważając, że zrośnie się dzięki naturalnym skurczom. Jak kiedyś robiono cesarskie cięcie

25.01.2023