Przejdź do treści

Esperal – co to jest i jak działa? Wszycie esperalu a picie alkoholu, jakie są powikłania?

Wino
Esperal/ fot. Brian Jackson/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Esperal (disulfiram, potocznie „wszywka alkoholowa”) jest często stosowany w leczeniu alkoholizmu. Jednak powszechnie jest uznawany za nieetyczny, dlatego jest wypierany przez inne formy terapii. Co to jest esperal i jak działa? I jakie są po nim powikłania?

Co to jest esperal?

Esperal to środek, który stosuje się w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Ma on przeważnie postać implantu, który wszczepia się pod skórę. Z tego powodu potocznie nazywany jest „wszywką alkoholową”.

Substancją czynną jest disulfiram, którego działanie polega na blokowaniu metabolizmu alkoholu etylowego w wątrobie, co prowadzi do pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości. Wszywanie esperalu jest uznawane za ekspertów za metodę nieskuteczną i nieetyczną, ponieważ w rzeczywistości nie leczy alkoholizmu, a jedynie wywołuje swego rodzaju uczulenie na alkohol, które ma odstraszyć osobę uzależnioną od jego spożywania. Z tego powodu wszywka jest wypierana przez inne formy terapii. W kilku krajach na świecie (Stany Zjednoczone, państwa Europy Zachodniej) została całkowicie wycofana. W Polsce od 2008 r. disulfiram jest ponownie dostępny, także w formie doustnych tabletek.

Esperal – sposób podania i dawkowanie

Esperal moża przyjmować w dwojaki sposób: poprzez zastosowanie tzw. „wszywki” oraz doustnie. W przypadku implantacji tabletki wszczepia się podskórnie, rozmieszczając gwiaździście 8 do 10 tabletek. Kolejny zabieg można powtórzyć po 8 miesiącach. Przeprowadza go lekarz, a dawka ustalona jest na podstawie takich czynników jak:

  • wiek,
  • stan pacjenta,
  • stopień rozwoju choroby.

Esperal można również przyjmować doustnie. Terapię można rozpocząć najwcześniej po 24 godzinach abstynencji. Przeważnie przyjmuje się jedną tabletkę rano przez okres tygodnia do dwóch, a następnie pół tabletki przez okres wskazany przez lekarza. Nie należy jednak kontynuować zażywania leku dłużej niż 6 miesięcy bez ponownych konsultacji lekarskich.

Jak działa esperal?

„Wszywka alkoholowa” stopniowo uwalnia się do krwi i jest obojętny dla organizmu. Zawarta w esperalu substancja czynna wpływa na metabolizm alkoholu w wątrobie poprzez blokowanie enzymu dehydrogenazy alkoholowej. Z tego powodu po spożyciu alkoholu przez osobę mającą wszywkę w organizmie gromadzi się aldehyd octowy, który wywołuje nieprzyjemne dolegliwości. Można ich uniknąć tylko dzięki powstrzymaniu się od picia.

Jak długo się wchłania esperal? Jego działanie trwa 8–12 miesięcy. Metoda terapii, jaką jest wszycie esperalu, zaliczana jest do terapii awersyjnej. Obawa przed wystąpieniem przykrych objawów po wypiciu alkoholu ma odstraszyć alkoholika i powstrzymać go od dalszego spożywania napojów alkoholowych. Leczenie wymaga zgody pacjenta i nie jest refundowane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Esperal – wszycie i picie alkoholu

Skutki picia po wszyciu esperalu są bardzo nieprzyjemne i pojawiają się już po kilku minutach od spożycia alkoholu. Objawy przypominają zatrucie alkoholowe i są spowodowane kumulacją aldehydu octowego w organizmie. Należą do nich:

  • ból i zawroty głowy,
  • wzmożona potliwość,
  • przyspieszenie akcji serca,
  • nudności i wymioty,
  • duszność,
  • uczucie niepokoju i lęk (głównie przed śmiercią),
  • skoki ciśnienia tętniczego krwi,
  • zaczerwienienie twarzy,
  • metaliczny posmak w ustach.

Czas trwania nieprzyjemnych dolegliwości wynosi 4–10 godzin. Może dojść także do drgawek, zawału serca, reakcji psychotycznych, zaburzeń neurologicznych, zapalenia wątroby i niewydolności oddechowo-krążeniowej. Disulfiram prowadzi także do pogłębienia się istniejących chorób przewlekłych.

Powikłania po esperalu oraz zagrożenie dla zdrowia i życia, jakie za sobą niesie, są główną przyczyną kontrowersji wokół tej metody. Inne istotne skutki uboczne esperalu to błędne przekonanie osoby uzależnionej o tym, że wszywka powstrzyma rozwój alkoholizmu i całkowicie ich z niego wyleczy oraz spadek motywacji do podejmowania innych działań terapeutycznych. Z tego powodu nie korzysta ona z psychoterapii, zajęć grupowych i spotkań w grupie anonimowych alkoholików. Nie wprowadza także istotnych zmian w swoim otoczeniu.

Espeeral – przeciwwskazania

Esperal nie może zostać wszyty każdej osobie, która wyraża na to chęć. Przeciwwskazania do wszywki to:

Gdzie wszywa się esperal?

Wszywanie esperalu dokonywane jest przez chirurga. Miejscem na ciele jest zwykle pośladek, ale mogą być to też plecy albo w okolice łopatki. Lekarz dokonuje płytkiego cięcia i umieszcza tabletkę pod skórą. Zabieg trwa około 30 minut i wykonywany jest po wcześniejszym znieczuleniu miejscowym. Należy odpowiednio dbać o ranę, aby nie doszło do jej zakażenia. Zaszyta pod skórą tabletka jest ciałem obcym, dlatego może zdarzyć się odrzucenie esperalu przez organizm. Objawem jest obrzęk wokół miejsca wszycia oraz wyciek z rany płynu surowiczego, a także zakażenie rany. W przypadku pojawienia się powyższych objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Esperal – opinie

Opinie dotyczące esperalu są bardzo zróżnicowane. Niektórym wszywka zagwarantowała trwałą abstynencję. Jednak nie wszystkim udaje się uzyskać taki efekt. Niektórzy uważają, że disulfiram nie działa i pomimo zaszycia ciągnęło ich do alkoholu.

Wśród specjalistów leczących chorobę alkoholową opinie o esperalu, jako jedynej metody walki z nałogiem, są często negatywne. Znacznie lepsze rezultaty można osiągnąć, gdy wszywkę alkoholową zastosuje się w połączeniu z rozpoczęciem terapii, np. spotkaniami w gronie anonimowych alkoholików lub indywidualnymi sesjami z terapeutą.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Zobacz także

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.