4 min.
FEDERA o rzekomym zakazie przyjmowania nastolatek w gabinetach ginekologicznych: „To bezprawne”

FEDERA o rzekomym o zakazie przyjmowania nastolatek w gabinetach ginekologicznych: „odmowy przyjęcia są bezprawne” / Rawpixel
W reakcji na doniesienia o nieprzyjmowaniu nastoletnich pacjentek w poradniach ginekologicznych Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny wezwała NFZ do wyjaśnień. Co wynika z otrzymanej odpowiedzi?
Spis treści
FEDERA: nastolatki potrzebujące opieki ginekologicznej doświadczają przemocy instytucjonalnej
Jak w swoim najnowszym wpisie na Instagramie informuje FEDERA, do organizacji zaczęły napływać zawiadomienia o barierach w dostępie do opieki ginekologicznej dla niepełnoletnich. Federacja postanowiła interweniować w NFZ, tym bardziej, że i bez dodatkowych barier sytuacja nie jest łatwa.
Po pierwsze – czytamy na stronie Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny – nastolatki potrzebują zgody rodzica lub opiekuna na wizytę u ginekologa. Po drugie, liczne poradnie nie chcą przyjmować niepełnoletnich pacjentek (choć Polsce nie istnieje coś takiego jak specjalizacja z zakresu ginekologii dziecięcej i dziewczęcej – tego typu specjalizację można uzyskać poza granicami kraju, ma ją niewielu lekarzy). Po trzecie, nie ma żadnych statystyk, które pokazywałyby, jaki odsetek spośród blisko 7800 lekarzy i lekarek o specjalizacji z ginekologii i położnictwa w ogóle zajmuje się małoletnimi.
Ponieważ więc – informuje FEDERA – nastoletnie pacjentki doświadczają przemocy instytucjonalnej, pogłoski o zakazie przyjmowania nastolatek w gabinetach ginekologicznych wymagały natychmiastowego działania.
Doniesienia o odmowach przyjmowania dziewcząt w gabinetach ginekologicznych
Organizacja skierowała do NFZ zapytanie – w trybie dostępu do informacji publicznej – by ustalić, czy rzeczywiście wprowadzone zostały jakieś zmiany przepisów bądź w systemie rozliczania wizyt, które zmniejszyły dostępność opieki ginekologicznej dla dziewcząt.
Z odpowiedzi, jakiej udzielił Narodowy Fundusz Zdrowia, wynika jednak, że:
„Wbrew różnym doniesieniom nie nastąpiły żadne zmiany prawne wpływające na przyjmowanie niepełnoletnich pacjentek, a odmowy przyjęcia niepełnoletniej pacjentki przez specjalist(k)ę z ginekologii i położnictwa są bezprawne”.
Co można zrobić w razie, gdy młoda osoba spotka się z odmową?
„Należy w takiej sytuacji zainterweniować u osoby przełożonej, wskazując na stanowisko NFZ (link poniżej), a gdy to nie przyniesie skutku, poprosić o odmowę na piśmie i złożyć skargę na odmowę zakontraktowanego świadczenia do wojewódzkiego oddziału NFZ i Rzecznika Praw Pacjenta” – radzi FEDERA.
Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny
Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz zdrowia i praw reprodukcyjnych. Zapewnia bezpłatną pomoc prawną, poradnictwo, reprezentację oraz prowadzi interwencje w przypadkach naruszenia praw pacjentów. Od 1999 r. posiada status organizacji doradczej przy Radzie Ekonomiczno-Społecznej ONZ (ECOSOC).
Od 25 lat FEDERA walczy o sprawiedliwość reprodukcyjną, czyli, jak czytamy na stronie internetowej organizacji:
- prawa do przerywania ciąży, bez podawania przyczyny, bez opłat, realnie dostępnego;
- poprawy jakości opieki zdrowotnej nad dziewczętami i kobietami w dziedzinie zdrowia reprodukcyjnego, w tym faktycznego dostępu do świadczeń z zakresu planowania rodziny, leczenia niepłodności i profilaktyki chorób kobiecych;
- dostępu do nowoczesnej, przystępnej cenowo antykoncepcji,
- rzetelnej, opartej na wiedzy naukowej edukacji seksualnej w szkołach;
- profesjonalnej diagnostyki prenatalnej i opieki nad płodem,
- respektowania praw pacjenta, w tym prawa do świadczeń, prywatności, poufności, godności i informacji;
- dostosowania polityki państwa do międzynarodowych standardów zdrowia reprodukcyjnego, w tym m.in. poprzez uwzględnienie rekomendacji Komitetu Praw Człowieka ONZ.
Poleć artykuł koleżance
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023