Przejdź do treści

FEDERA o rzekomym zakazie przyjmowania nastolatek w gabinetach ginekologicznych: „To bezprawne”

zmartwiona nastolatka
FEDERA o rzekomym o zakazie przyjmowania nastolatek w gabinetach ginekologicznych: „odmowy przyjęcia są bezprawne” / Rawpixel
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W reakcji na doniesienia o nieprzyjmowaniu nastoletnich pacjentek w poradniach ginekologicznych Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny wezwała NFZ do wyjaśnień. Co wynika z otrzymanej odpowiedzi?

FEDERA: nastolatki potrzebujące opieki ginekologicznej doświadczają przemocy instytucjonalnej

Jak w swoim najnowszym wpisie na Instagramie informuje FEDERA, do organizacji zaczęły napływać zawiadomienia o barierach w dostępie do opieki ginekologicznej dla niepełnoletnich. Federacja postanowiła interweniować w NFZ, tym bardziej, że i bez dodatkowych barier sytuacja nie jest łatwa.

Po pierwsze – czytamy na stronie Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny – nastolatki potrzebują zgody rodzica lub opiekuna na wizytę u ginekologa. Po drugie, liczne poradnie nie chcą przyjmować niepełnoletnich pacjentek (choć Polsce nie istnieje coś takiego jak specjalizacja z zakresu ginekologii dziecięcej i dziewczęcej – tego typu specjalizację można uzyskać poza granicami kraju, ma ją niewielu lekarzy). Po trzecie, nie ma żadnych statystyk, które pokazywałyby, jaki odsetek spośród blisko 7800 lekarzy i lekarek o specjalizacji z ginekologii i położnictwa w ogóle zajmuje się małoletnimi.

Ponieważ więc – informuje FEDERA – nastoletnie pacjentki doświadczają przemocy instytucjonalnej, pogłoski o zakazie przyjmowania nastolatek w gabinetach ginekologicznych wymagały natychmiastowego działania.

Doniesienia o odmowach przyjmowania dziewcząt w gabinetach ginekologicznych

Organizacja skierowała do NFZ zapytanie – w trybie dostępu do informacji publicznej – by ustalić, czy rzeczywiście wprowadzone zostały jakieś zmiany przepisów bądź w systemie rozliczania wizyt, które zmniejszyły dostępność opieki ginekologicznej dla dziewcząt.

Z odpowiedzi, jakiej udzielił Narodowy Fundusz Zdrowia, wynika jednak, że:

„Wbrew różnym doniesieniom nie nastąpiły żadne zmiany prawne wpływające na przyjmowanie niepełnoletnich pacjentek, a odmowy przyjęcia niepełnoletniej pacjentki przez specjalist(k)ę z ginekologii i położnictwa są bezprawne”.

Co można zrobić w razie, gdy młoda osoba spotka się z odmową?

„Należy w takiej sytuacji zainterweniować u osoby przełożonej, wskazując na stanowisko NFZ (link poniżej), a gdy to nie przyniesie skutku, poprosić o odmowę na piśmie i złożyć skargę na odmowę zakontraktowanego świadczenia do wojewódzkiego oddziału NFZ i Rzecznika Praw Pacjenta” – radzi FEDERA.

View this post on Instagram

W reakcji na Wasze doniesienia o nieprzyjmowaniu pacjentek nastoletnich w poradniach ginekologicznych wezwałyśmy #NFZ do wyjaśnień. ? ? . Z ich odpowiedzi wynika, że: ? wbrew różnym doniesieniom nie nastąpiły żadne zmiany prawne wpływające na przyjmowanie niepełnoletnich pacjentek ❌ ? odmowy przyjęcia niepełnoletniej pacjentki przez specjalist(k)ę z ginekologii i położnictwa są bezprawne. Należy w takiej sytuacji zainterweniować u osoby przełożonej, wskazując na stanowisko NFZ (link poniżej), a gdy to nie przyniesie skutku, poprosić o odmowę na piśmie i złożyć skargę na odmowę zakontraktowanego świadczenia do wojewódzkiego oddziału NFZ i #RzecznikPrawPacjenta ? ? poza poradniami ginekologiczno-położniczymi funkcjonuje 4️⃣8️⃣ podmiotów z odrębnym kontraktem na ginekologię dla dziewcząt – na stronie podajemy adresy w podziale na województwa ?? . ? Więcej informacji o naszej interwencji i barierach, jakich doświadczają osoby nastoletnie w dostępie do opieki ginekologicznej ➡️ FEDERA.ORG.PL/PORADNIE_DZIEWCZĘTA ? . . . . . . 〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️ #federacjanarzeczkobietiplanowaniarodziny #federa #federasprawdza #prawakobiet #prawareprodukcyjne #zdrowiereprodukcyjne #zdrowieseksualne #srhr #nastolatka #nastolatki #ginekologia #ginekolog #ginekolożka #poradnia #zdrowie #lekarze #lekarz #lekarka #polskadziewczyna #dziewczyna #polishgirl #edukacjaseksualna #młodzież #poradniaginekologiczna #maszprawo #eduseks #dziewczyny #narodowyfunduszzdrowia

A post shared by FEDERA ☂️? (@federapl) on

Anja Rubik

Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny

Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz zdrowia i praw reprodukcyjnych. Zapewnia bezpłatną pomoc prawną, poradnictwo, reprezentację oraz prowadzi interwencje w przypadkach naruszenia praw pacjentów. Od 1999 r. posiada status organizacji doradczej przy Radzie Ekonomiczno-Społecznej ONZ (ECOSOC).

Od 25 lat FEDERA walczy o sprawiedliwość reprodukcyjną, czyli, jak czytamy na stronie internetowej organizacji:

  • prawa do przerywania ciąży, bez podawania przyczyny, bez opłat, realnie dostępnego;
  • poprawy jakości opieki zdrowotnej nad dziewczętami i kobietami w dziedzinie zdrowia reprodukcyjnego, w tym faktycznego dostępu do świadczeń z zakresu planowania rodziny, leczenia niepłodności i profilaktyki chorób kobiecych;
  • dostępu do nowoczesnej, przystępnej cenowo antykoncepcji,
  • rzetelnej, opartej na wiedzy naukowej edukacji seksualnej w szkołach;
  • profesjonalnej diagnostyki prenatalnej i opieki nad płodem,
  • respektowania praw pacjenta, w tym prawa do świadczeń, prywatności, poufności, godności i informacji;
  • dostosowania polityki państwa do międzynarodowych standardów zdrowia reprodukcyjnego, w tym m.in. poprzez uwzględnienie rekomendacji Komitetu Praw Człowieka ONZ.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.