Przejdź do treści

Fitolizyna – zioła wspierające drogi moczowe. Jak je stosować?

Fitolizyna – zioła wspierające drogi moczowe. Jak je stosować? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Fitolizyna jest ziołowym suplementem, który może być stosowany w terapii infekcji dróg moczowych. Działa moczopędnie, odkażająco i łagodzi stany zapalne. Niekiedy jednak wywołuje niepożądane skutki uboczne, zwłaszcza u osób uczulonych na zawarte w środku wyciągi roślinne. Kiedy warto stosować fitolizynę? Jaki jest skład suplementu? Kto powinien zachować ostrożność podczas terapii?

Co to jest fitolizyna? 

Fitolizyna to preparat ziołowy, który wykorzystywany jest jako element wspomagający terapię zakażeń i stanów zapalnych dróg moczowych oraz kamicy dróg moczowych. Może też stanowić element profilaktyczny w kamicy nerkowej, ponieważ zwiększając wydalanie moczu, usprawnia tym samym usuwanie tzw. piasku nerkowego. W składzie fitolizyny znajdują się wyciągi z: 

  • kłącza perzu, 
  • liści brzozy, 
  • korzenia pietruszki, 
  • ziela nawłoci, 
  • ziela skrzypu, 
  • korzenia lubczyku, 
  • ziela rdestu ptasiego.

Jak dawkować fitolizynę? 

Dawkowanie fitolizyny powinno być zgodne z zaleceniami producenta podanymi na opakowaniu suplementu. Mimo że lekarze i farmaceuci wciąż to powtarzają, nadal wiele osób ignoruje tę ważną informację. Jeśli zdecydujesz się stosować pastę, przed zażyciem rozpuść porcję preparatu w wodzie (zwykle 5 g pasty w połowie szklanki wody). Taką mieszankę przyjmuj od trzech do czterech razy na dobę przed posiłkiem. W przypadku fitolizyny w tabletkach najczęściej zalecane jest przyjmowanie jednej kapsułki dwa razy dziennie przed posiłkiem. Pamiętaj, aby popić suplement wodą, najlepiej połową szklanki.

Czy fitolizyna szkodzi? 

Jak dotąd nie powstał suplement diety, który nie wywoływałby u nikogo skutków ubocznych. Fitolizyna nie należy do wyjątków. Skutkiem jej stosowania mogą być m.in.: 

  • reakcje alergiczne, 
  • zawroty głowy, 
  • nudności i wymioty, 
  • biegunka, 
  • wzdęcia, 
  • nadwrażliwość na światło słoneczne.

Kto powinien uważać podczas stosowania fitolizyny?  

Jak każdy suplement diety, tak i fitolizyna nie może być stosowana przez każdego (zwłaszcza w niezalecanych dawkach). Z pewnością preparat nie będzie dla ciebie odpowiedni, jeśli masz alergię na którykolwiek z jego składników. Fitolizyna nie powinna być też stosowana w przypadku – zaleconego przez lekarza – ograniczenia przyjmowanych płynów oraz przy obrzękach, jakie mogą się rozwinąć na skutek niewydolności nerek albo chorób serca. 

Jednym ze skutków używania fitolizyny jest redukcja poziomu glukozy we krwi. Z tego względu przyjmowanie suplementu przez chorujących na cukrzycę powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. Ostrożność powinny zachować też osoby stosujące sole litu, leki przeciwzakrzepowe, a także inhibitory monoaminooksydazy (wykorzystywane m.in. do leczenia choroby Parkinsona), ponieważ fitolizyna może nasilić ich działanie. Suplement wydłuża również działanie paracetamolu, pentobarbitalu i aminopiryny.

Jak jest cena fitolizyny? 

Fitolizyna nie jest drogim suplementem. Za opakowanie 30 tabletek zapłacisz około 25 zł. Natomiast za tubkę pasty 100 g – około 20 zł. Preparat możesz kupić w aptece albo w sklepie ze zdrową żywnością, oczywiście nie potrzebujesz do tego recepty. 

 

Bibliografia: 

  1. Kędzia B., Pasty roślinne do sporządzania zawiesin doustnych, Postępy Fitoterapii 2008, nr 3, s. 165-169. 
  2. http://www.urologiapolska.pl/artykul.php?1464 [dostęp 03.07.2023]. 
  3. https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WL_jednostki/zaklad_farmakologii_klinicznej/farmakoterapia_w_okresie_ciazy_skrot.pdf [dostęp 03.07.2023].

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.