Przejdź do treści

Fluoksetyna – działanie, wskazania, dawkowanie, cena

Fluoksetyna - działanie, wskazania, dawkowanie, cena Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Źródło: iStockPhoto
Co robić, gdy sen nie nadchodzi? O zmianach dla zdrowego snu pisze lek. Ewa Stawiarska
Źródło: Instagram/Porozumienie Rezydentów
Medycy walczą z hejtem, jakiego doświadczają w czasie pandemii. Rusza akcja #wylecznienawiść
Najczęstsze niedobory wśród kobiet. 7 składników, o które szczególnie warto zadbać / fot.Pexels
Najczęstsze niedobory wśród kobiet. 7 składników, o które szczególnie warto zadbać
Wirus RSV szerzy się w Wielkiej Brytanii
Nie tylko COVID-19. Inny groźny wirus atakuje małe dzieci
Pielęgniarka w skafandrze ochronnym trzyma w rękach szczepionkę
Izrael: Trzecia dawka szczepionki na COVID-19. Prezydent zaszczepił się jako pierwszy

Fluoksetyna to związek zaliczany do inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Lek wykorzystywany jest przede wszystkim w celu poprawy samopoczucia u chorych na depresję czy zaburzenia obsesyjno – kompulsywne. Fluoksetyna bez recepty nie jest dostępna – lek może być stosowany wyłącznie ze wskazań lekarskich. Gdy stosowana jest fluoksetyna, chudnięcie, zawroty głowy, nadmierne pobudzenie czy szybsze bicie serca to tylko niektóre z działań niepożądanych. Jak działają na organizm leki z fluoksetyną i jakie są wskazania do stosowania tych leków?

Fluoksetyna – działanie na organizm

Fluoksetyna to lek będący inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny. Działanie leku sprowadza się zatem do ograniczenia absorpcji serotoniny przez neurony i utrzymaniu jej wyższego stężenia w przestrzeni międzysynaptycznej. Serotonina to neuroprzekaźnik produkowany na drodze przemian aminokwasu tryptofanu. Potocznie nazywana hormonem szczęścia, serotonina wpływa na samopoczucie psychiczne, sen, apetyt czy potrzeby seksualne. Serotonina wydzielana przez neurony oddziałuje z receptorami komórki nerwowej odbierającej impuls nerwowy i odpowiada za przesłanie impulsu nerwowego. W taki sposób działa tylko niewielki ułamek syntetyzowanej serotoniny, a większość tego związku jest wychwytywane zwrotnie w celu ponownego użycia przez komórki inicjujące wysłanie sygnału pobudzającego.

Zbyt niski poziom serotoniny kojarzony jest z występowaniem zaburzeń, takich jak:

 • depresja,
 • bezsenność,
 • nadmierne objadanie się lub brak apetytu,
 • schizofrenia,
 • stany lękowe.

Inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, takie jak fluoksetyna ograniczają resorpcję zwrotną serotoniny przez neurony w mózgu, dzięki czemu neuroprzekaźnik ten działa dłużej i możliwe jest utrzymanie jego wyższego stężenia w szczelinie synaptycznej między neuronami. Przekłada się to na efektywniejsze przesyłanie impulsów nerwowych.

Wskazania do stosowania fluoksetyny

Fluoksetyna to lek przepisywany przez lekarza. Najważniejszym wskazaniem do stosowania leku jest leczenie depresji – zaburzenia, w którego przebiegu stwierdzane jest obniżenie nastroju, problemy ze snem, kłopoty z koncentracją, spadek energii czy myśli samobójcze. Depresja to nie jedyne schorzenie, w którego leczeniu stosowana jest fluoksetyna. Leki z fluoksetyną stosowane są także w leczeniu bulimii oraz zaburzeń obsesyjno – kompulsywnych. Ponadto fluoksetyna może być stosowana u dzieci powyżej 8. roku życia, cierpiących na epizody depresyjne niepoddające się psychoterapii.

Fluoksetyna egis – dawkowanie

Fluoksetyna dostępna jest w postaci tabletek doustnych. Istnieją dwie dawki leku – fluoksetyna 20 mg oraz 10 mg. Leki z fluoksetyną dostępne są pod różnymi nazwami handlowymi. Dawkowanie leku ustala lekarz i należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarskich. Jak stosowana jest fluoksetyna? Dawkowanie leku zależne jest od rodzaju schorzenia. W przypadku depresji dawkowanie fluoksetyny to 20 mg na dobę. W niektórych przypadkach możliwe jest stopniowe zwiększanie dawki leku do 60 mg na dzień.

Kobieta z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi spoglądająca przez okno.

W leczeniu depresji u dzieci i młodzieży leczonych fluoksetyną, dawkowanie to 10 mg, a po dwóch tygodniach dawkę można podwoić. W przebiegu zaburzeń obsesyjno – kompulsywnych stosowane są dawki od 20 do 60 mg na dobę, a leczenie bulimii wymaga dawek w wysokości 60 mg na dobę.

Po jakim czasie działa fluoksetyna? Maksymalne stężenie leku we krwi odnotowywane jest po sześciu lub ośmiu godzinach od zażycia. Okres półtrwania norfluoksetyny – metabolitu fluoksetyny, powstałego w efekcie metabolizmu leku w wątrobie to około 4 – 16 dni. Dla porównania – okres półtrwania fluoksetyny nie przekracza sześciu dni. Lek można wykryć we krwi nawet kilka tygodni po zaprzestaniu zażywania leku.

Nie wolno z dnia na dzień przerwać leczenia. Należy stopniowo zmniejszać przyjmowaną dawkę fluoksetyny, a proces odstawienia leku nie powinien trwać krócej niż jeden lub dwa tygodnie. W ten sposób można zredukować ryzyko wystąpienia takich objawów odstawienia leku jak zawroty głowy, bóle głowy, nudności i wymioty, problemy ze snem czy pobudzenie i stany lękowe.

Fluoksetyna – cena, gdzie kupić lek?

Fluoksetyna to lek, który można kupić wyłącznie na receptę. Cena opakowania zawierającego 28 kapsułek leku to około 15 złotych. Lek nabyć można w aptece stacjonarnej lub internetowej. Nie są dostępne żadne zamienniki fluoksetyny bez recepty.

Jaką rolę w organizmie odgrywa serotonina?

Fluoksetyna – skutki uboczne i środki ostrożności

Gdy stosowana jest fluoksetyna, skutki uboczne nie należą do rzadkości. Najczęściej występujące działania niepożądane to:

 • zmiany masy ciała – wśród osób stosujących lek fluoksetyna opinie są różne, gdyż pacjenci wskazują zarówno na przyrost masy ciała, jak i chudnięcie; stosowaniu fluoksetyny chudnięcie towarzyszy wtedy, gdy stosowana jest krótkotrwale; natomiast zależność fluoksetyna a tycie obserwowana jest podczas długotrwałej terapii,
 • nudności i wymioty,
 • nasilone pocenie się,
 • uczucie zmęczenia,
 • bezsenność,
 • bolesne i przedłużone erekcje,
 • suchość w ustach,
 • przyspieszone bicie serca.

Rzadziej występują takie skutki uboczne fluoksetyny jak silne pobudzenie, dezorientacja, drażliwość, wysypka skórna, mlekotok, reakcje maniakalne, napady paniki czy drgawki.

Stosując lek fluoksetyna należy pamiętać o możliwości wystąpienia interakcji z innymi lekami. Należy zachować szczególną ostrożność podczas jednoczesnego stosowania fluoksetyny z lekami przeciwzakrzepowymi, lekami przeciwarytmicznymi, przeciwhistaminowymi, fenytoiną, tamoksyfenem czy trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi.

depresja smutna dziewczyna

Przeciwwskazania do stosowania fluoksetyny

Przeciwwskazaniem do stosowania fluoksetyny jest nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu. Ponadto nie można łączyć preparatu z inhibitorami MAO, stosowanymi w leczeniu depresji. Łączne stosowanie tych leków może prowadzić do wystąpienia tzw. zespołu serotoninowego. W jego przebiegu może wystąpić kwasica metaboliczna, niewydolność nerek, zespół rozsianego wykrzepiania śródnaczyniowego czy tachykardia i wzrost ciśnienia krwi. Ponadto przeciwwskazaniem do stosowania fluoksetyny jest łączne zażywanie metoprololu, gdyż mogłoby to skutkować nadmiernym spowolnieniem akcji serca.

 

Bibliografia:

 1. Pittman J., Fluoxetine: Pharmacology, mechanism of action and potential side effects; 2015

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Psychofobia - jak z nią walczyć?

Jedynie 30 proc. osób w Polsce zaakceptowałoby przyjaciela lub przyjaciółkę z diagnozą schizofrenii. Dominik Haak o psychofobii

marihuana a schizofrenia

Palenie marihuany zwiększa ryzyko wystąpienia schizofrenii? Czterokrotny wzrost zachorowań w Danii

Popularny lek na refluks i zgagę wycofany z obrotu. Powodem wada jakościowa

Marika z siostrą Karoliną Szlachtycz

„Pracuje u nas kobieta, która wyszła z odwyku. Nie pije od półtora roku, ma bardzo duże chęci do pracy, a wcześniej nie miała nawet chęci do życia” – mówi Marika Szlachtycz

Depresja maskowana – przyczyny, objawy, leczenie

depresja seniora

Seniorzy z depresją. „Nawet 40 proc. epizodów depresyjnych u osób w wieku podeszłym pozostaje niezdiagnozowanych” – mówi psychiatra Hubert Sońta

Niektóre leki psychiatryczne mogą wywołać reakcję skórną w związku z ekspozycją na słońce – mówi psychiatra

Łatwo zasypiasz w dzień i nie śpisz w nocy? To może być narkolepsja. Sprawdź, jakie objawy ma to zaburzenie

Leki

Jak bezpiecznie przechowywać leki i suplementy? Farmaceutka wymienia najważniejsze zasady

kobieta żuje gumę do żucia

Czy można żuć gumę przed operacją? Wyjaśnia anestezjolog

Chinina – co to jest, właściwości i skutki uboczne, cena

Leki

Przytyłaś od leków? Dietetyk Michał Kot wyjaśnia, czy to możliwe

Iga Krefft

Iga Krefft: Od sześciu lat choruję na nerwicę z epizodami depresji. Dwa lata temu przeszłam załamanie nerwowe

gaz rozweselający łagodzi objawy depresji

Niewielkie dawki „gazu rozweselającego” nadzieją dla osób z depresją oporną na leki?

Jest zielone światło dla nowego leku na Alzheimera. To pierwszy taki przypadek od wielu lat

Jest zielone światło dla nowego leku na Alzheimera. To pierwszy nowy preparat od prawie 20 lat

leki a alkohol

Przyjmujesz leki na alergię i zamierzasz wypić lampkę wina? Sprawdź, co uważa na ten temat alergolog

slonce

Słońce a leki. Przy jakich tabletkach powinnaś uważać latem?

Kobieta leży w łóżku i kicha

Nowy lek na COVID-19 oparty na przeciwciałach został zatwierdzony. Ma działać na wszystkie warianty koronawirusa

Polekowe uszkodzenie wątroby – przyczyny i leczenie

Janina Bąk

Janina Bąk: choroba dała mi 58 blizn po samookaleczeniach. Takich, których nie da się usunąć

zaburzenia snu w pandemii

Dr n. med. Michał Skalski: Szacuje się, że co trzeci-czwarty ozdrowieniec będzie cierpiał z powodu zaburzeń lękowo-depresyjnych

Płyn Lugola. Skład, zastosowanie i dawkowanie

Płyn Lugola. Skład, zastosowanie i dawkowanie

Katarzyna Szczerbowska/ Archiwum prywatne

Katarzyna Szczerbowska: Stan psychozy jest trochę jak sen. Trudno przekazać, jaką udręką jest takie śnienie na jawie

„Wiem, że moi podopieczni na mnie czekają i to daje mi siłę do pokonania wszelkich barier” – mówi pracownica socjalna Renata Orłowska, która jeździ na wózku inwalidzkim

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Bąbel po oparzeniu - dowiedz się, jak leczyć pęcherze

Bąbel po oparzeniu – dowiedz się, jak leczyć pęcherze

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?

plamy na nogach

Czym są czerwone plamy na nogach i co może być ich przyczyną?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!