Przejdź do treści

Fluoksetyna – działanie, wskazania, dawkowanie, cena

Fluoksetyna - działanie, wskazania, dawkowanie, cena Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Red Lipstick Monster pokazała swoje zdjęcie w kostiumie kąpielowym – bez retuszu i filtra. „W końcu ktoś pokazuje prawdziwość kobiet”
Cztery zarzuty o napaść na tle seksualnym. Czy to koniec Kevina Spaceya?
Nietypowa bielizna do seksu oralnego. Agencja Żywności i Leków powiedziała TAK
Marianna Gierszewska wystąpiła w kampanii reklamowej bielizny z widoczną stomią. „Na długi czas zupełnie odcięłam się od swojego ciała”
Nimfy kleszczy – chociaż wyglądają jak niegroźne pieprzyki, mogą przenosić wiele niebezpiecznych chorób

Fluoksetyna to związek zaliczany do inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Lek wykorzystywany jest przede wszystkim w celu poprawy samopoczucia u chorych na depresję czy zaburzenia obsesyjno – kompulsywne. Fluoksetyna bez recepty nie jest dostępna – lek może być stosowany wyłącznie ze wskazań lekarskich. Gdy stosowana jest fluoksetyna, chudnięcie, zawroty głowy, nadmierne pobudzenie czy szybsze bicie serca to tylko niektóre z działań niepożądanych. Jak działają na organizm leki z fluoksetyną i jakie są wskazania do stosowania tych leków?

Fluoksetyna – działanie na organizm

Fluoksetyna to lek będący inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny. Działanie leku sprowadza się zatem do ograniczenia absorpcji serotoniny przez neurony i utrzymaniu jej wyższego stężenia w przestrzeni międzysynaptycznej. Serotonina to neuroprzekaźnik produkowany na drodze przemian aminokwasu tryptofanu. Potocznie nazywana hormonem szczęścia, serotonina wpływa na samopoczucie psychiczne, sen, apetyt czy potrzeby seksualne. Serotonina wydzielana przez neurony oddziałuje z receptorami komórki nerwowej odbierającej impuls nerwowy i odpowiada za przesłanie impulsu nerwowego. W taki sposób działa tylko niewielki ułamek syntetyzowanej serotoniny, a większość tego związku jest wychwytywane zwrotnie w celu ponownego użycia przez komórki inicjujące wysłanie sygnału pobudzającego.

Zbyt niski poziom serotoniny kojarzony jest z występowaniem zaburzeń, takich jak:

 • depresja,
 • bezsenność,
 • nadmierne objadanie się lub brak apetytu,
 • schizofrenia,
 • stany lękowe.

Inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, takie jak fluoksetyna ograniczają resorpcję zwrotną serotoniny przez neurony w mózgu, dzięki czemu neuroprzekaźnik ten działa dłużej i możliwe jest utrzymanie jego wyższego stężenia w szczelinie synaptycznej między neuronami. Przekłada się to na efektywniejsze przesyłanie impulsów nerwowych.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Wskazania do stosowania fluoksetyny

Fluoksetyna to lek przepisywany przez lekarza. Najważniejszym wskazaniem do stosowania leku jest leczenie depresji – zaburzenia, w którego przebiegu stwierdzane jest obniżenie nastroju, problemy ze snem, kłopoty z koncentracją, spadek energii czy myśli samobójcze. Depresja to nie jedyne schorzenie, w którego leczeniu stosowana jest fluoksetyna. Leki z fluoksetyną stosowane są także w leczeniu bulimii oraz zaburzeń obsesyjno – kompulsywnych. Ponadto fluoksetyna może być stosowana u dzieci powyżej 8. roku życia, cierpiących na epizody depresyjne niepoddające się psychoterapii.

Fluoksetyna egis – dawkowanie

Fluoksetyna dostępna jest w postaci tabletek doustnych. Istnieją dwie dawki leku – fluoksetyna 20 mg oraz 10 mg. Leki z fluoksetyną dostępne są pod różnymi nazwami handlowymi. Dawkowanie leku ustala lekarz i należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarskich. Jak stosowana jest fluoksetyna? Dawkowanie leku zależne jest od rodzaju schorzenia. W przypadku depresji dawkowanie fluoksetyny to 20 mg na dobę. W niektórych przypadkach możliwe jest stopniowe zwiększanie dawki leku do 60 mg na dzień.

Kobieta z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi spoglądająca przez okno.

W leczeniu depresji u dzieci i młodzieży leczonych fluoksetyną, dawkowanie to 10 mg, a po dwóch tygodniach dawkę można podwoić. W przebiegu zaburzeń obsesyjno – kompulsywnych stosowane są dawki od 20 do 60 mg na dobę, a leczenie bulimii wymaga dawek w wysokości 60 mg na dobę.

Po jakim czasie działa fluoksetyna? Maksymalne stężenie leku we krwi odnotowywane jest po sześciu lub ośmiu godzinach od zażycia. Okres półtrwania norfluoksetyny – metabolitu fluoksetyny, powstałego w efekcie metabolizmu leku w wątrobie to około 4 – 16 dni. Dla porównania – okres półtrwania fluoksetyny nie przekracza sześciu dni. Lek można wykryć we krwi nawet kilka tygodni po zaprzestaniu zażywania leku.

Nie wolno z dnia na dzień przerwać leczenia. Należy stopniowo zmniejszać przyjmowaną dawkę fluoksetyny, a proces odstawienia leku nie powinien trwać krócej niż jeden lub dwa tygodnie. W ten sposób można zredukować ryzyko wystąpienia takich objawów odstawienia leku jak zawroty głowy, bóle głowy, nudności i wymioty, problemy ze snem czy pobudzenie i stany lękowe.

Fluoksetyna – cena, gdzie kupić lek?

Fluoksetyna to lek, który można kupić wyłącznie na receptę. Cena opakowania zawierającego 28 kapsułek leku to około 15 złotych. Lek nabyć można w aptece stacjonarnej lub internetowej. Nie są dostępne żadne zamienniki fluoksetyny bez recepty.

Jaką rolę w organizmie odgrywa serotonina?

Fluoksetyna – skutki uboczne i środki ostrożności

Gdy stosowana jest fluoksetyna, skutki uboczne nie należą do rzadkości. Najczęściej występujące działania niepożądane to:

 • zmiany masy ciała – wśród osób stosujących lek fluoksetyna opinie są różne, gdyż pacjenci wskazują zarówno na przyrost masy ciała, jak i chudnięcie; stosowaniu fluoksetyny chudnięcie towarzyszy wtedy, gdy stosowana jest krótkotrwale; natomiast zależność fluoksetyna a tycie obserwowana jest podczas długotrwałej terapii,
 • nudności i wymioty,
 • nasilone pocenie się,
 • uczucie zmęczenia,
 • bezsenność,
 • bolesne i przedłużone erekcje,
 • suchość w ustach,
 • przyspieszone bicie serca.

Rzadziej występują takie skutki uboczne fluoksetyny jak silne pobudzenie, dezorientacja, drażliwość, wysypka skórna, mlekotok, reakcje maniakalne, napady paniki czy drgawki.

Stosując lek fluoksetyna należy pamiętać o możliwości wystąpienia interakcji z innymi lekami. Należy zachować szczególną ostrożność podczas jednoczesnego stosowania fluoksetyny z lekami przeciwzakrzepowymi, lekami przeciwarytmicznymi, przeciwhistaminowymi, fenytoiną, tamoksyfenem czy trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi.

depresja smutna dziewczyna

Przeciwwskazania do stosowania fluoksetyny

Przeciwwskazaniem do stosowania fluoksetyny jest nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu. Ponadto nie można łączyć preparatu z inhibitorami MAO, stosowanymi w leczeniu depresji. Łączne stosowanie tych leków może prowadzić do wystąpienia tzw. zespołu serotoninowego. W jego przebiegu może wystąpić kwasica metaboliczna, niewydolność nerek, zespół rozsianego wykrzepiania śródnaczyniowego czy tachykardia i wzrost ciśnienia krwi. Ponadto przeciwwskazaniem do stosowania fluoksetyny jest łączne zażywanie metoprololu, gdyż mogłoby to skutkować nadmiernym spowolnieniem akcji serca.

 

Bibliografia:

 1. Pittman J., Fluoxetine: Pharmacology, mechanism of action and potential side effects; 2015

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Leki

Czy w trakcie pobytu w szpitalu trzeba mieć swoje leki, które przyjmujemy na co dzień? Wyjaśnia prawniczka Patrycja Pieszczek-Bober

Może nas czekać przełom w leczeniu cukrzycy i otyłości. Badania nowego leku są bardzo obiecujące

Może nas czekać przełom w leczeniu cukrzycy i otyłości. Badania nowego leku są bardzo obiecujące

86-letnia pacjentka przyjmowała 36 leków jednocześnie. "Lekarze nie mówili, żeby poprzednie odstawić"

86-letnia pacjentka przyjmowała 36 leków jednocześnie. „Lekarze nie mówili, żeby poprzednie odstawić”

Zaburzenia psychotyczne – czym są, objawy. Czym jest epizod psychotyczny?

Dziecko siedzi na podłodze

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny o wstrzymaniu przyjęć na oddział dziecięcy: „To nasz niemy krzyk”

Kobieta pije z kubka

Wydaje ci się, że niewinne kilka łyków soku, herbaty czy kawy do popicia leków ci nie zaszkodzi? Nic bardziej mylnego!

Internetowe Konto Pacjenta doczekało się kolejnej funkcji. To ułatwienie dla wielu z nas

Lek na nadciśnienie tętnicze wycofany z obrotu. Pracowników apteki zaniepokoił jeden istotny szczegół

Lek na nadciśnienie tętnicze wycofany z obrotu. Pracowników apteki zaniepokoił jeden istotny szczegół

Kilkadziesiąt serii leku na ciśnienie tętnicze wycofane z obrotu. "Stwierdzono obecność zanieczyszczenia powyżej dopuszczalnego limitu"

Kilkadziesiąt serii leku na ciśnienie tętnicze wycofane z obrotu. „Stwierdzono obecność zanieczyszczenia powyżej dopuszczalnego limitu”

„Ich współpracownicy często opisują to jako obcowanie z czystym – niejako nieludzkim – intelektem”. Jak rozpoznać psychopatę, tłumaczy ekspertka

Kobieta

Prawie połowa młodych dorosłych zmaga się z problemami ze zdrowiem psychicznym. Badacze: „Liczby były dla nas zaskoczeniem”

Zmiana składu leku Letrox / pexels

Popularny lek stosowany w leczeniu chorób tarczycy z nowym składem. Producent ostrzega

Zaburzenia świadomości – rodzaje, objawy, leczenie

„Moje wspomnienia są dlatego tak pozytywnie ukrwione, bo tam była miłość”. Bogdan Frymorgen o życiu z ojcem i jego chorobą afektywną dwubiegunową

KE dopuściła do obrotu nowy lek zapobiegający COVID-19 / iStock

Jest nowy lek, który ochroni przed COVID-19. Jak działa Evusheld?

Kobieta na wizycie u psychiatry

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry? Lek. Maja Herman opisuje, na co musisz się nastawić

Wirus RVS atakuje coraz więcej dzieci

Jest lek, który pokona wirusa RSV. Niebezpieczny patogen najbardziej zagraża niemowlętom i małym dzieciom

Mini kapsułki wyleczą raka? Pierwsze testy przeszły pomyślnie

Mini kapsułki wyleczą raka? Pierwsze testy wyszły pomyślnie

Znak ewakuacyjny

7 kroków, by pokonać atak paniki. Jak się zachować, kiedy spotyka dziecko albo kogoś bliskiego?

Czy COVID-19 może być przyczyną urojeń? /fot. Pexels

Czy COVID-19 może być przyczyną urojeń? „Koronawirus atakuje układ nerwowy, więc zrozumiałe jest, że powikłania mogą dotyczyć również jego”

W aptekach zaczyna brakować leków. Niektórzy zaczynają robić zapasy – alarmują farmaceuci

W aptekach zaczyna brakować leków. Niektórzy zaczynają robić zapasy – alarmują farmaceuci

Trzy leki przyczynowe dla chorych na mukowiscydozę będą refundowane. Zmiana wchodzi w życie już od marca

Trzy leki przyczynowe dla chorych na mukowiscydozę będą refundowane! Zmiana wchodzi w życie już od marca

Leki

Molnupiravir dopuszczony w Polsce dla pacjentów z COVID-19. Nie każdy chory może go jednak otrzymać

Nie-ładni, nie-mądrzy, nie-młodzi, nie-potrzebni i nie-zdrowi. "Tych osób nie da się wyeliminować, one żyją, istnieją" – mówi Marta Orzełowska, prezeska Fundacji Bonifraterskiej /fot. Getty Images

Nie-ładni, nie-mądrzy, nie-młodzi, nie-potrzebni i nie-zdrowi. „Tych osób nie da się wyeliminować, one żyją, istnieją” – mówi Marta Orzełowska, prezeska Fundacji Bonifraterskiej

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

MCV – morfologia, wyniki, norma. MCV podwyższone i za niskie

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Kobieta leżąca w łóżku

9 możliwych przyczyn krwawienia po seksie

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

×