Przejdź do treści

Gimnastyka słowiańska. Gimnastyka, która pobudzi twoją kobiecość 

Gimnastyka słowiańska. Gimnastyka, która pobudzi twoją kobiecość  Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Niczym joga ten zestaw ćwiczeń ma wiele lat. Ile? Dokładnie nie wiadomo, ponieważ cała filozofia była przekazywana ustnie z matek na córki. Gimnastyka słowiańska odnosi się bezpośrednio do energii kobiecej, która w obecnym świecie często jest tłumiona. Jej efekty mile cię zaskoczą. Poczujesz, że twoje ciało staje się bardziej zrelaksowane, mięśnie się rozluźniają, a i twoje samopoczucie jest lepsze. Czym są ćwiczenia słowiańskie i skąd się bierze sekret ich skuteczności?

Czym jest gimnastyka słowiańska? 

Największym uproszczeniem jest określenie jej jako joga słowiańska. Dlaczego? Ponieważ gimnastyka słowiańska tak samo jak joga odnosi się do sfery duchowej. Jednak podstawą jej nie są żadne wierzenia. Kiedyś to była tradycja przekazywana z matek na córki. Słowiańska gimnastyka dla mężczyzn nie istnieje, ponieważ wszystkie ruchy w niej wykonywane są bardzo kobiece, zmysłowe i odnoszą się do kobiecej energii.  

Nasze życie kontrolowane jest przez dwie energie: 

 • Energia męska – to energia związana z działaniem. Uruchamia się wtedy, gdy każdego dnia odhaczasz kolejne punkty z listy „to do”. Wymusza często na tobie pracę ponad możliwości.  
 • Energia żeńska – to energia związania z kreatywnością. W duchowości mówi się, że to kobiety są odpowiednie do tego, by kreować. I choć kiedyś mówiło się o kreowaniu życia, to teraz jest to też związane z pracą kreatywną, artystyczną duszą. To energia, która pozwala się realizować. 

W energii żeńskiej jest także dużo emocji – na nie brak miejsca w męskim świecie. A słowiańska gimnastyka dla kobiet powoduje, że wiele z tłumionych w ciele emocji nagle się uwalnia podczas praktyki. Stąd też częsty płacz, który pomaga w oczyszczeniu ciała. Cała praktyka odnosi się też do cyklów życia kobiet, dlatego też tylko panie mogą ją praktykować. 

Gimnastyka słowiańska

Gimnastyka słowiańska – zestaw ćwiczeń 

Praktyka gimnastyki słowiańskiej opiera się na 27 ćwiczeniach. Tylko tylu (albo aż tylu), ponieważ nie zostały one nigdzie spisane, a robiący o nich badania białoruski wykładowca Giennadij Adamowicz, tyle zdołał odtworzyć na podstawie ustnych przekazów. 

Praktyka może trwać godzinę lub raptem 15 minut. Bez względu na czas trwania zawsze przynosi korzyści. Praktykę dzieli się na trzy części odpowiadające światom, a w każdej z nich zawiera się 9 ćwiczeń (podczas zajęć nie wykonuje się wszystkich na raz): 

 • Prawi świat górny – z tej części wykonujesz trzy ćwiczenia na stojąco. Ta część odpowiada światu boskiemu, jest przestrzenią idei i wartości. Po tej części czujesz, że możesz więcej. Odzyskujesz spokój, zyskujesz poczucie sprawczości i czujesz się pewniejsza. Odpowiada mu kolor biały, odnoszący się do czasu dzieciństwa dziewczynki, symbolizujący czystość i niewinność. 
 • Jawi – świat średni – w nim wykonujesz ćwiczenia na kolanach. Powiązany jest z kolorem czerwonym – jak krew – bo jest to ten moment życia, w którym dziewczynka dostaje pierwszą miesiączkę, a wraz z nią staje się kobietą i dowiaduje się od matki tego, co istotne o życiu. Świat średni to przestrzeń ludzi. W tej części również poznajesz trzy ćwiczenia. 
 • Nawi – świat dolny – świat, w którym mieszkają dusze przodków. Dlatego też ćwiczenia wykonujesz w najniższej pozycji, czyli na kolanach i przedramionach. W tej części praktyki wykonujesz tylko jedno ćwiczenie. Kolorem powiązanym z tą częścią jest czerń – symbolizująca największą siłę kobiety, moment transformacji i potwierdzenia, że to ta część życia, w której się już dużo wie i to czas powolnego jego schyłku. Stąd też często pojawia się nazwa gimnastyka czarownic. 

Ćwiczenia nie są siłowe, wzmacniające ani rozciągające. Co zatem zawiera gimnastyka słowiańska? Ćwiczenia, których zadaniem jest poznanie własnego ciała, „usłyszenie”, co ono mówi do ciebie, jakie emocje w sobie kryje. Wszystkie ruchy mają na celu rozluźnienie mięśni, dotarcie do głęboko ukrytej kobiecości. Ciekawostką jest fakt, że kobiety, który brały w niej udział po raz pierwszy, mówiły później, że miały wrażenie, że znają już te ruchy. Podobno jest to związane z pamięcią genetyczną, która jest głęboko zakorzeniona. Dużo ćwiczeń polega na masażu piersi, grasicy, tarczycy, nadnerczy. Jest również dużo ruchów miednicy. Całą praktykę tworzą swobodne ruchy polegające na pochylaniu tułowia, wyciąganiu rąk w stronę nieba czy też kołysaniu się. Taka spokojna praktyka przynosi wiele korzyści. 

Gimnastyka słowiańska dla kobiet – korzyści 

Najważniejszą korzyścią jest zjednanie się ze swoim ciałem, odzyskanie harmonii i nauka słuchania go. Poza tym ćwicząc gimnastykę słowiańską: 

 • regulujesz cykl miesiączkowy; 
 • zmniejszasz odczuwanie bólów menstruacyjnych; 
 • wyciszasz organizm; 
 • odzyskujesz spokój, harmonię, wewnętrzny ład; 
 • pozbywasz się nadmiaru stresu; 
 • poprawiasz wygląd i kondycję skóry; 
 • regulujesz układ hormonalny. 

Celem gimnastyki słowiańskiej nie jest odchudzanie ani kształtowanie sylwetki. Najważniejsze jest pokazanie, że ruch sprawia przyjemność i daje uczucie ukojenia. Odzyskując pewność siebie, jednocześnie prostujesz sylwetkę, a już to samo w sobie sprawia, że wyglądasz inaczej, promieniejesz i – co najważniejsze – czujesz się świetnie. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.