Przejdź do treści

Grzybica paznokci – przebieg choroby i skuteczne leczenie.

Stopy z grzybami między palcami
Fot. agephotography / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
jerzy sthur ściąga bluzę z napisem rozpacz
Jerzy Stuhr w kampanii dotyczącej nowotworów. „Zdejmij z siebie ciężar diagnozy”
„Tęczowe dzieci”, czyli macierzyństwo po stracie dziecka, niczym słońce wychodzące po burzy. Zobacz galerię dzieci niosących nadzieję
zakochana para
„Nieszczerość tylko pozornie oszczędza komuś przykrości. W rzeczywistości dostarcza jej w nadmiarze, ale z opóźnionym zapłonem”. O szczerości w relacjach rozmawiamy z psycholog Katarzyną Łapińską
Desery
Szefowie kuchni kontra rak piersi. Pink Pudding Challenge promuje zdrowe jedzenie i zapobiega nowotworom
młoda kobieta w czarnych ciuchach stoi na scenie podczas konferencji tedx
„Rak szyjki macicy jest winą chorej” – mocne słowa artystki, której choroba zmieniła życie

Grzybica paznokci musi być leczona pod okiem lekarza dermatologa, gdyż zazwyczaj domowe metody są mało skuteczne. Grzybica paznokci rąk zazwyczaj umiejscawia się do pierwszego i piątego palca, czasami ogranicza się tylko do powierzchni płytki, a zaniedbana może zająć wszystkie palce.

Grzybica paznokci często występuje razem z grzybicą stóp. Jest to dolegliwość, na którą cierpi około 40% populacji. Przy grzybicy paznokci objawy to przede wszystkim uczucie pieczenia i swędzenia skóry oraz silne wysuszenie z łuszczycą. Ważne, aby nie podejmować leczenia na własną rękę i udać się do lekarza dermatologa.

Kobieta trzyma lupę i pokazuje grzybice stóp

Grzybica – przyczyny

Grzybica paznokci u rąk wywoływana jest przez infekcję drożdżakami z rodzaju Candida. Kandydoza częściej pojawia się u osób cierpiących na cukrzycę, mających poważne zaburzenia hormonalne, zaburzenia układu immunologicznego, problemy żołądkowo-jelitowe oraz u osób z otyłościąGrzybica paznokci u nóg pojawia się również po długotrwałym leczeniu antybiotykami, kortykosteroidami lub po chemioterapii w leczeniu onkologicznym. Znaczącym czynnikiem ryzyka jest ciepło i wilgoć, które kumulują się podczas chodzenia w nie przewiewnych butach lub używanie skarpetek z materiałów syntetycznych.

Grzybica paznokci rąk nie powinna być leczona domowymi sposobami, gdyż istnieje duża szansa, że objawy nie tylko nie ustąpią, ale rozprzestrzenią się na kolejne paznokcie. Co więcej, grzybica paznokci stóp może przenieść się na ręce i na odwrót. Pierwszy kontakt z patogenem, jakim jest drożdżak, na ogół nie jest ostatnim, dlatego dolegliwości mogą nawracać.

Zobacz także

Leczenie grzybicy paznokci rąk i nóg

Grzybica paznokci u nóg zmienia wygląd płytki. Początkowo pojawiają się na niej przebarwienia – najpierw białawe, a potem przybierają niezdrowy, żółty kolor, a z czasem mogą nawet brązowieć. Powierzchnia płytki paznokciowej nieestetycznie się łuszczy, rozdwaja się, ale też staje się grubsza. Innym objawem schorzenia jest nieprzyjemny zapach, spowodowany namnażaniem i gromadzeniem się złogów grzyba pod paznokciem. Lekarz po zebraniu wywiadu podmiotowego sprawdza obraz płytki paznokcia pod mikroskopem i na tej podstawie podejmuje decyzję o sposobach leczenia

Po diagnozie grzybicy paznokci leczenie bywa czasochłonne i niestety nieskuteczne. Dlatego też chory bardzo często, gdy nie widzi szybkiej poprawy kondycji paznokci, poddaje się po stosowaniu kuracji już po kilku tygodniach. Kiedy pacjent zgłosi się do lekarza z pierwszymi objawami przebarwienia płytki to przy grzybicy paznokci, lakier przeciwgrzybiczy jest pierwszym zalecanym środkiem. Smaruje się nim paznokcie przez kilka tygodni aż do 3 miesięcy. Na tym etapie szansa na wyleczenie jest bardzo duża. Przy zaawansowanej lub bardziej rozległej grzybicy paznokci leki przyjmowane są doustnie i muszą zawierać w swoim składzie czynniki aktywne działające hamująco na rozwój grzybni i strzępek. Taka farmakologiczna kuracja trwa od minimum 2 miesięcy do nawet roku. W aptece na grzybicę paznokci można dostać leki bez recepty, najczęściej w postaci aerozoli oraz lakierów ochronnych. Działają jednak one bardziej profilaktycznie niż leczniczo i nie mogą stanowić jedynego źródła leczenia zakażenia grzybiczego.

Grzybica pod paznokciem jest czasami leczona terapią wspomaganą przez szlifowanie płytki paznokcia. Taki zabieg powtarza się raz w miesiącu. Specjaliści przy grzybicy paznokci dłoni usuwają niekiedy więcej niż połowę zajętej chorobowo płytki, co zwiększa szanse na usunięcie zakażenia. Po zakończeniu zabiegów wymagana jest rekonstrukcja paznokcia. Taka proteza nie różni się niczym od zwyczajnej płytki paznokcia.

Grzybica paznokci u dzieci

Grzybica paznokci u dzieci jest dość rzadko spotykanym zjawiskiem. Pediatra przy wizycie może pobrać zeskrobiny paznokci do dalszej analizy mikologicznej. Taka analiza wesprze lekarza przy wyborze odpowiedniego leku. U małych dzieci, poniżej 2 roku życia, stosuje się nie tylko leki o działaniu miejscowym – jak żele, maści i lakiery – ale i wdraża się leczenie doustne. Maluchom najczęściej podaje się terbinafinę, w poważniejszych przypadkach itrakonazol. Wszystkie te leki są dostępne wyłącznie za okazaniem recepty.

Leczenie grzybicy paznokci rąk i nóg oprócz leczenia farmakologicznego musi obejmować także interwencję miejscową – maści zawierają substancje przeciwgrzybicze jak clotrimazol lub triklosan. Czas leczenia grzybicy paznokci u dzieci nie różni się znacząco od czasu takiej samej terapii u ludzi dorosłych i trwa przeciętnie od kilku miesięcy do roku. Aby uchronić dziecko przed rozwojem patogenu na stopach i dłoniach, można zabezpieczać je specjalnymi lakierami lub aerozolami w sytuacjach największego ryzyka np. podczas korzystania z publicznego basenu, w trakcie wyjazdu dziecka na klasowe kolonie czy uczestniczenia w obozach sportowe. Dziecko powinno także unikać dzielenia się środkami higieny osobistej jak np. ręcznik z rówieśnikami.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Ktoś obejmuje od tyłu starszą kobietę

Czym jest zastrzał? Przyczyny, objawy i leczenie stanów zapalnych w obrębie dłoni i stóp

Mężczyzna leży w szpitalu, ma założoną maseczkę do oddychania

Dusznica bolesna – zespół objawów wywołanych chorobą niedokrwienną serca. Na czym polega?

Mama dotyka dłońmi niemowlę zawinięte w pieluszkę

Syndrom Westa, czyli napady zgięciowe – objawy, leczenie, rokowania.Jak wygląda rehabilitacja dziecka z tą chorobą?

Smutna kobieta siedzi w domu na kanapie i przytula koc

Depersonalizacja – zaburzenie psychopatologiczne manifestujące się utratą tożsamości. Jak wygląda terapia takich zaburzeń?

Kobieta na tle muru i jej kilka podobizn w formie cieni

Rozdwojenie jaźni – jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia dysocjacyjnych zaburzeń tożsamości?

Noga z zaznaczonym na czerwono punktem pięty

Czym jest i jak wygląda ostroga piętowa? Przyczyny, objawy i leczenie schorzenia powstałych w wyniku zmian zapalnych włókien

Lekarka w okularach robi badanie okulistyczne pacjentce w krótkich włosach

Bielmo na oku – przyczyny, objawy i leczenie zmętnienia rogówki. Czy można zapobiec temu schorzeniu?

Tabletki na drewnianej dużej łyżce

Neuroleptyki – wskazania, rodzaje oraz działanie leków przeciwpsychotycznych. Jakie zaburzenia się nimi leczy?

Olulista wykonuje pacjentce badanie okulistyczne

Zwyrodnienie plamki żółtej – przyczyny i objawy. Jak wygląda leczenie schorzenia?

Lekarz pokazuje mężczyźnie zdjęcie rentgenowskie kręgoslupa

Zwyrodnienie kręgosłupa – obraz choroby, przyczyny i leczenie. Jakimi ćwiczeniami można spowolnić rozwój choroby?

Wykrzywione dłonie starszej kobiety

Jak wygląda choroba zwyrodnieniowa stawów, czyli osteoartroza wielostawowa, gonartroza, koksartroza i inne

Kobieta w szarej bluzce leży na łóżku z termoforem

Jaka jest przyczyna tworzenia się skrzepów podczas okresu i o czym to świadczy? Czy okres ze skrzepami jest groźny?