Przejdź do treści

Gumkowanie hemoroidów – co to jest, objawy. Profilaktyka i leczenie żylaków odbytu

Gumkowanie hemoroidów – co to jest, objawy. Profilaktyka i leczenie żylaków odbytu Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
„Zapisałem panu tabletki, które sprawią, że penis będzie mniej bolał. Proszę wrócić, jak będzie pan się chciał starać o dziecko”. Ekspertka o podwójnych standardach
3 mokre ręczniki – tego potrzebujesz przy przegrzaniu organizmu. Gdzie je przyłożyć, wyjaśnia ratownik medyczny
Zakładasz nogę na nogę? To jeden z wielu nawyków, których nie lubi dno miednicy. Mówi o tym fizjoterapeutka uroginekologiczna Monika Grzegorzewicz
Meghan Markle o normalizacji poronienia i o aborcji. „To, co dzieje się w naszych ciałach, jest głęboko osobiste”
Lek na nadciśnienie zniknął z aptek. Kolejne dostawy nie są planowane

W XXI wieku choroba hemoroidalna to ważny problem społeczny. Cierpi na nią co druga osoba w wieku powyżej 50 lat. Najczęstsze przyczyny żylaków odbytu to: zaparcia, złe nawyki żywieniowe, słabość tkanki łącznej, siedzący tryb życia, długotrwałe stosowanie środków przeczyszczających i ciąża. W pierwszych stadiach choroby leczeniem jest profilaktyka. Należy zadbać o zdrową dietę i prawidłowe nawyki higieniczne. Co to są hemoroidy? Jak można je leczyć? Jak wyglądają hemoroidy? Jak leczyć hemoroidy w ciąży?

Co to są hemoroidy?

Hemoroidy to inaczej guzki krwawnicze. Są to jamiste poduszki tkankowe zlokalizowane w dystalnej części odbytnicy i w kanale odbytu. Z uwagi na umiejscowienie możemy wyróżnić:

żylaki zewnętrzne – umiejscowione poniżej linii grzebieniastej, które są pokryte anodermą;

żylaki wewnętrzne – umiejscowione powyżej linii grzebieniastej, które są pokryte nabłonkiem gruczołowym.

Hemoroidy są bolesne i uciążliwe. W początkowym stadium nie wymagają skomplikowanego leczenia. Zazwyczaj wystarczy podanie odpowiednich leków. Warto pokonać wstyd i udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub do proktologa.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Czym są hemoroidy i jak je leczyć?

Jak wyglądają hemoroidy?

Hemoroidy to naturalny element budowy odbytu. Z wyglądu przypominają poduszkowate jamiste naczynia żylne w umiarkowanym stopniu wypełniające się krwią.

Przy chorobie hemoroidalnej w zależności od tego, czy zmieniony splot będzie przekrwiony i nabrzmiały, możemy mówić o hemoroidach wewnętrznych lub zewnętrznych. Te pierwsze występują na początkowym etapie choroby hemoroidalnej. Chociaż nie można ich zobaczyć, to pojawiają się już pierwsze symptomy.

Hemoroidy – diagnostyka i leczenie

Jeżeli podejrzewasz u siebie hemoroidy, to powinieneś się udać do lekarza pierwszego kontaktu. Prawdopodobnie wykona on badanie per rectum (palcem przez odbyt). Dzięki niemu będzie mógł nie tylko zdiagnozować hemoroidy, ale również ocenić kondycję odbytu oraz narządów z nim sąsiadujących.

W razie wątpliwości lub zaawansowanego stadium choroby, lekarz może Ci wypisać skierowanie na proktologa. Do tego specjalisty możesz pójść bezpłatnie na NFZ lub prywatnie. Koszt wizyty w prywatnej przychodni to około 150-180 zł. W dużych miastach koszt takiej konsultacji może przekroczyć 200 zł.

W początkowym stadium zaleca się stosowanie maści i kremów o działaniu przeciwzapalnym oraz czopków doodbytniczych. Wspomagają one odbudowywanie się błony śluzowej i przyspieszają gojenie się ran w odbycie.

Kobieta myśli nad leczeniem hemoroidów po porodzie

Gumkowanie hemoroidów – na czym polega? Kiedy się je stosuje?

Gumkowanie, czyli podwiązywanie hemoroidów metodą Barrona to bezoperacyjna metoda leczenia żylaków odbytu. Jest bardzo bezpieczna i skuteczna (80-90% zabiegów kończy się sukcesem). Ten zabieg zalicza się do chirurgii małoinwazyjnej.

Polega on na założeniu gumowej opaski na szyję guzka krwawniczego, co prowadzi do jego martwicy i oddzielenia się od żyły macierzystej. Gumkowanie hemoroidów stosuje się przy zmianach I i II stopnia. Czasami ta metoda jest również skuteczna przy hemoroidach III stopnia.

Gumkowanie hemoroidów metodą Barrona – jak przebiega zabieg?

Zabieg gumkowania hemoroidów rozpoczyna się od badania anoskopowego. Po znalezieniu guzka hemoroidalnego przez odbyt wprowadza się ligator, posiadający dwie podwiązki. Dzięki podciśnieniu ligator zasysa guzek krwawniczy do wewnątrz. Później na szypułę hemoroidu nakłada się dwie gumki, które zsuwają się na szyję guzka, odcinając dopływ krwi i prowadząc do jego obwodowego niedokrwienia.

Zabieg wykonuje się w obszarze bez czuciowych zakończeń nerwowych. To powoduje, że jest całkiem bezbolesny. Gumkowanie hemoroidów nie usuwa wszystkich guzków za pierwszym razem. Po 10 do 16 dni od zabiegu niedokrwiony guzek zostaje dotknięty martwicą i odpada.

Najczęściej wykonuje się kilka zabiegów w odstępach 3 lub 4- tygodniowych. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko powikłań takich jak martwica. Czasami konieczne jest wykonanie gumkowania hemoroidów po raz kolejny. Przy hemoroidach IV stopnia stosuje się ich laserowe usuwanie.

Kobieta w czerwonych spodniach trzya się za pupę

Możliwe powikłania po zabiegu gumkowania hemoroidów

Większość pacjentów po zabiegu odczuwa uczucie pełności i dyskomfortu w odbycie. Uciążliwość ta znika po jakimś czasie. Bardzo częstym powikłaniem po gumkowaniu hemoroidów jest ból w kanale odbytu. Jego powodem może być założenie gumek poniżej linii grzebieniastej lub wystąpienie silnego skurczu zwieracza odbytu. Dużo rzadziej przyczyną jest zakrzep wewnątrz guzka.

Kolejnym potencjalnym powikłaniem jest krwawienie z odbytu. Gdy występuje ono 3 lub 4 dni po gumkowaniu, to przyczyną jest zsunięcie się gumek z guzka. Powodem krwawienia z odbytu między 5 a 7 dniem są owrzodzenia lub martwica niedokrwionego fragmentu hemoroidu. Dużo rzadszymi powikłaniami są infekcje miejscowe lub zakażenia ogólnoustrojowe.

W zależności od wielkości guzka, gojenie się ran trwa od 3 do 6 tygodni. Ból może się utrzymywać przez 7 do 10 dni od gumkowania hemoroidów.

Przeciwskazania do gumkowania hemoroidów

Głównym przeciwwskazaniem do zabiegu gumkowania jest stan zapalny kanału odbytu i odbytnicy. Warto zachować ostrożność podczas przyjmowania doustnych leków przeciwkrzepliwych i antykoagulantów.

Dieta płynna - czym jest dieta sokowa i na czym polega?

Jak przygotować się do zabiegu gumkowania?

Na dwa dni przed zabiegiem gumkowania trzeba przejść na dietę płynną. Wolno spożywać wyłącznie: przecedzone zupy i soki, buliony, kisiel, galaretki, budyń, niegazowane napoje oraz herbatę.

Jaka dieta po zabiegu Barrona?

W okresie rekonwalescencji wskazane jest picie soku jabłkowego lub żurawinowego oraz herbaty, a także spożywanie żelatyny, lodów owocowych i bulionów.

Źródła:

  1. Fraś, A. Gniadek, J. Poznańska- Skrzypiec, M. Kadłubowska, Styl życia kobiet w ciąży, Hygeia Public Health 2012, 47(4): 412-417, http://www.h-ph.pl/hyg.php?opc=IS&lng=pl&iss=10 Data dostępu: 08.04.2022 r.
  2. Wroński, Leczenie żylaków wewnętrznych odbytu metodą Barrona – opis przypadku i przegląd piśmiennictwa, Nowa Medycyna 4/2011, s. 53-56 http://www.czytelniamedyczna.pl/3913,leczenie-zylakow-wewnetrznych-odbytu-metoda-barrona-opis-przypadku-i-przeglad-p.html Data dostępu: 08.04.2022 r.
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Ten masaż przyniesie ci ulgę w upalne dni. Flebolog wyjaśnia, jak dokładnie go wykonać

Ten masaż przyniesie ci ulgę w upalne dni. Flebolog wyjaśnia, jak dokładnie go wykonać

Weterynarz będzie wykonywał badanie krwi? Tak zakłada nowy projekt ustawy

Weterynarz będzie wykonywał badanie krwi? Tak zakłada nowy projekt ustawy

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. "Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne"

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. „Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne”

Karetka w każdej gminie i wyższe zapomogi. Co jeszcze zakłada nowa ustawa o zarządzaniu kryzysowym?

Karetka w każdej gminie i wyższe zapomogi. Co jeszcze zakłada nowy projekt ustawy o zarządzaniu kryzysowym?

Plamienie zamiast miesiączki – co oznacza?

Jak dbać o nogi w podróży?

Dramatyczne warunki w dziecięcym szpitalu psychiatrycznym w Warszawie. To kolejny symbol tragicznego stanu psychiatrii dziecięcej

Dramatyczne warunki w dziecięcym szpitalu psychiatrycznym w Warszawie. To kolejny symbol tragicznego stanu psychiatrii dziecięcej w Polsce

Łatwo zasypiasz w dzień i nie śpisz w nocy? To może być narkolepsja. Sprawdź, jakie objawy ma to zaburzenie

Opalanie natryskowe – czy jest bezpieczną alternatywą dla promieni UV?

Laparotomia – wskazania, przebieg i dieta po operacji jamy brzusznej

Ciałko żółte – funkcje, rola w ciąży, torbiele ciałka żółtego

W Poznaniu wykryto dwa przypadki ostrego zapalenia wątroby u dzieci. Nie wiadomo, co wywołuje groźną chorobę

W Poznaniu wykryto przypadki ostrego zapalenia wątroby u dzieci. Nie wiadomo, co wywołuje groźną chorobę

Ileostomia – rodzaje, wskazania, pielęgnacja i dieta. Jak żyć ze stomią?

Chlamydioza – objawy i leczenie zakażenia chlamydią

Nowe zasady dotyczące odwiedzania pacjentów w szpitalu. Sprawdź, co się zmieniło

Nowe zasady dotyczące odwiedzania pacjentów w szpitalu. Sprawdź, co się zmieniło

Siedem osób usłyszało zarzuty w sprawie samobójstwa znanego lekarza. "Fala hejtu wymierzona w profesora była okrutna"

Siedem osób z zarzutami w sprawie samobójstwa znanego lekarza. „Fala hejtu wymierzona w profesora była okrutna”

Wystawianie zwolnień lekarskich podczas teleporad było nielegalne? ZUS przeprowadza kontrole

Wystawianie zwolnień lekarskich podczas teleporad było nielegalne? ZUS przeprowadza kontrole

Hydroterapia – korzyści z wodolecznictwa i rodzaje zabiegów

Kobieta i mężczyzna ćwiczą

Ćwiczenia na kręgosłup dla każdego, czyli sposób na zdrowe plecy. Jak właściwie dobrać zestaw ćwiczeń?

Biały nalot na języku – co oznacza i jak go usunąć?

Mikrobiota jelitowa – badanie i wskazania, co ją niszczy?

Kompresjoterapia – wskazania i przeciwwskazania, efekty

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Stan wegetatywny – przyczyny, objawy, leczenie i rokowania

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

MCV – morfologia, wyniki, norma. MCV podwyższone i za niskie

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

×