Przejdź do treści

Hemoroidy leczenie – jakie są najskuteczniejsze metody?

Papier toaletowy i leki do leczenia hemoroidów
Fot. cornejavo / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
kapsułki
Witaminy – kiedy, które i dla kogo?
Psychologiczny problem… zaparć
istockphoto.com
Jak mają się twoje biodra, gdy ty masz 20, 30, 40… lat?
istockphoto.com
„Czy podoba mi się moje ciało poporodowe? Nieszczególnie, ale jestem z niego bardzo dumna”. Kobiety pokazały, jak wyglądały po porodzie
Nike
Kończy się świat, w którym nie podejmujemy trudnych tematów. Nowa kampania Nike walczy z depresją i próbami samobójczymi

Hemoroidy to nazwa struktur naczyniowych, które są położone w kanale odbytu. Tkanki te ułatwiają kontrolowanie oddawania stolca. Wstydliwe schorzenie, które nazywane jest hemoroidami, to tak naprawdę choroba hemoroidalna lub inaczej – żylaki odbytu. Może wywoływać je zła dieta, siedzący tryb życia lub zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej (np. w ciąży).

Do tej pory lekarzom nie udało się ustalić konkretnej przyczyny pojawienia się hemoroidów. Leczenie tej dolegliwości jest na szczęście dość proste. Istnieje pewna grupa ryzyka, u której wzrastają szanse na powstanie żylaków odbytu. Szczególnie narażone są osoby, które mają pracę siedzącą. Choroba hemoroidalna może rozwijać się w każdym wieku, ale największe ryzyko występuje u osób starszych ze względu na zmniejszone napięcie mięśni w tych okolicach. Zagrożone są także kobiety w ciąży. Ryzyko zachorowania wzrasta u pacjentów otyłych oraz tych, którzy przeszli operację w okolicach krocza.

Kobieta siada na kakutusa

Hemoroidy leczenie

Leczenie hemoroidów opiera się na analizie takich czynników, jak zaawansowanie choroby, inne współistniejące schorzenia, uczulenia pacjenta itp. Punktem wyjścia dla skutecznego leczenia hemoroidów jest odpowiednia dieta. Okazuje się, że jest to niezwykle skuteczny lek na hemoroidy. Należy przyjmować 2–2,5 litra płynów dziennie. W każdym posiłku muszą znaleźć się warzywa i owoce zawierające błonnik. Dzięki tej substancji normuje się rytm wypróżnień, a to sprawia, że choroba daje mniej uciążliwe objawy.

Jeśli chodzi o farmakoterapię, popularne są czopki na hemoroidy łagodzące świąd odbytu. Bardzo często ich skład opiera się na ziołach, ale istnieją również preparaty chemiczne o nieco mocniejszym działaniu np. 2-hydroksyetylometakrylan, który wspomaga gojenie się hemoroidów oraz działa przeciwzapalnie. W czopkach znajdować się może również benzokaina, czyli środek znieczulający. Lekarze przepisują pacjentom często tabletki na hemoroidy, których zadaniem jest wzmocnienie struktury naczyń krwionośnych – dzięki temu nie pękają tak łatwo. Najczęściej stosuje się preparaty z diosminą. Skuteczne będą również maści i żele na hemoroidy, które składają się z lidokainy (znieczula) i tribenozydu (działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo, poprawia napięcie naczyń krwionośnych).

Kiedy choroba jest w zaawansowanej postaci, zalecane są często zabiegi, które w mało inwazyjny sposób pomogą zwalczyć żylaki odbytu. Stosuje się więc skleroterapię – w żylaki odbytu wstrzykiwany jest odpowiednio spieniony lek, który w połączeniu z dwutlenkiem węgla lub innym gazem obojętnym likwiduje je. Pianka lepiej się wchłania i osiada na zmienionych chorobowo tkankach. Fotokoagulacja jest również bardzo skuteczna – za pomocą laseru „wypala” się podstawę guzka, dzięki czemu ten obumiera. W przypadku krwawień często wybiera się metodę DGHAL – podwiązanie naczyń krwionośnych pod kontrolą ultrasonografii (USG) Dopplera. Skuteczne jest również wymrażanie guzków, czyli krioterapia. Hemoroidy przy odpowiedniej diecie, leczeniu i zabiegach powinny ustąpić.

Zobacz także

Jak wyleczyć hemoroidy w domu?

Leczenie domowe hemoroidów może nie być tak skuteczne jak te zalecone przez lekarza. Samodzielnie można zastosować kilka dodatkowych zabiegów, które ułatwią pozbycie się problemu. Naturalne leczenie hemoroidów to przede wszystkim zmiana nawyków, głównie diety – musi zawierać więcej owoców i warzyw. Spożywane pokarmy muszą być źródłem błonnika. Dzięki temu uda się pozbyć zaparć wywołujących problem. Zaleca się również spożywanie dużej ilości wody. Do codziennego życia musi być wprowadzona aktywność fizyczna, choćby 30-minutowe spacery. Ważny jest także sam sposób wypróżniania – należy unikać silnego parcia!

Kolejny krok to odpowiednie zabiegi higieniczne. Dobrze jest unikać kąpieli w wannie, aby nie moczyć zmienionych chorobowo miejsc. Skuteczniejszą metodą będzie podmywanie się z użyciem delikatnego płynu do higieny intymnej – nie może on zawierać substancji drażniących, takich jak SLS, pH musi być również odpowiednie. Łagodząco działają preparaty z aloesem i pantenolem. Po umyciu okolice odbytu powinny zostać dokładnie osuszone – nie trzemy ich mocno ręcznikiem, ale delikatnie go przykładamy. Specjalne żele do pielęgnacji krocza przy hemoroidach można zakupić w aptece. W trakcie leczenia hemoroidów warto sięgnąć po zioła  w postaci herbatek – szałwia, rumianek, kasztanowiec czy kora dębu. Na hemoroidy można również stosować ziołowe nasiadówki, które przyspieszą gojenie. Dodaje się do nich zazwyczaj wyżej wspomnianą korę dębu. Ma ona właściwości łagodzące, ściągające i przeciwzapalne.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

kobieta przed komputerem

„Im bardziej napinasz szyję, tym mocniej „ciągniesz” również za nerwy, które przechodzą przez nadgarstek”. Fizjoterapeuta o syndromie biurowego nadgarstka

istockphoto.com

5 codziennych zagrożeń dla kręgosłupa

kolendr

Przejadłaś się? Sprawdź, jakie zioła mogą przynieść ulgę

klimatyzacja

Klimatyzacja – poznaj jej plusy i minusy

swędząca skóra

Dlaczego skóra swędzi? Sprawdź, jaka może być przyczyna problemu

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

kobieta ucząca się reanimacji

Reanimacja a resuscytacja. Jaka jest różnica? Jak je przeprowadzić?

https://www.istockphoto.com

To, co wydalamy, wiele mówi o stanie naszego zdrowia. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o… kupie

Migrena na talerzu. Czego nie jeść, by uniknąć bólu głowy?

„W pierwszej kolejności pobiera się serce, następnie płuca, wątrobę, trzustkę i na końcu nerki”. Panna Chirurg, czyli dziewczyna przy stole operacyjnym, opowiada jak wygląda procedura przeszczepiania

Żucie gumy, bekanie czy obgryzanie paznokci może też mieć zdrowotne korzyści. Nie wierzysz? Sprawdź

kobieta w stanie lękowym

Stany lękowe – jak i dlaczego powstają? Pokonywanie lęku

Jak pomóc, gdy ktoś się zadławi?

Biegacz ze zdjętymi butami sportowymi i skręconą kostką siedzi na ziemi

Objawy i sposoby leczenia skręconej kostki

kobieta na ćwiczeniach

Tiki nerwowe – jakie są przyczyny, rodzaje i objawy powtarzalnych ruchów mięśni?

Dziewczyna z długimi włosami, uśmiecha się i pokazuje język

Co można wyczytać z języka? Kolor, nalot i faktura mówią dużo o twoim stanie zdrowia

Zgaga – jak jej uniknąć? Poznaj kilka sposobów

ilustracja przedstawiająca neuroprzekaźniki

Rola neuroprzekaźników w poprawnym funkcjonowaniu organizmu

ilustracja ukazująca leukocyty

Co to są leukocyty? Funkcje białych krwinek oraz przyczyny ich nieprawidłowych wyników

kobieta cierpiąca na leukoplakię otwiera usta

Leukoplakia – jakie czynniki predysponują do jej powstania? Czym jest stan przedrakowy?

lekarz przeprowadzający badania genetyczne

Jak przebiegają badania genetyczne i jakie choroby pozwalają wykryć?

Neurolog omawia z pacjentką wyniki badań

Neurolog, czyli specjalista od schorzeń i chorób układu nerwowego. Jakie dokładnie leczy choroby?

różne rodzaje opatrunków w postaci plastrów i bandaża

Opatrunki – rodzaje, wskazania oraz sposób doboru odpowiedniego środka

Wykonywanie badania elektromiograficznego

Badanie EMG – elektromiografia. Jak wygląda badanie i jakie są wskazania?