Hemoroidy

Hemoroidy to jedna z częściej występujących chorób cywilizacyjnych. Objawy są bardzo nieprzyjemne i wiele osób uważa je za tak wstydliwe, iż rezygnują z wizyty u lekarza i podjęcia skutecznego leczenia. Tymczasem żylaków odbytu można pozbyć się w stosunkowo szybki sposób.

Według specjalistów na żylaki odbytu cierpi znaczna część Polaków, przeważnie po 30. roku życia. Niemniej jednak w każdym wieku można chorować na hemoroidy. Objawy najczęściej zauważają osoby prowadzące mało aktywny tryb życia np. kierowcy lub pracownicy biurowi spędzając wiele godzin przed komputerem. Lekarze wyróżniają hemoroidy zewnętrzne i hemoroidy wewnętrzne. Im choroba jest bardziej zaawansowana, tym większy sprawiają ból. W takim wypadku należy skorzystać z usług specjalisty.

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu – czym są?

Hemoroidy określane również jako żylaki odbytu to guzki krwawnicze, które pojawiają się w odbytnicy, a dokładniej w jej błonie śluzowej. Wspomniane guzki, w zdrowym organizmie, pełnią ważną funkcję podczas wydalania. W trakcie parcia wypełniają się krwią i pęcznieją. Dzięki temu odbyt jest szczelniejszy. Żylaki odbytu pojawiają się wówczas, gdy proces ten odbywa się nieprawidłowo i krew zgromadzona w guzkach wydostaje się na zewnątrz.

Hemoroidy odbytu jak je rozpoznać?

Hemoroidy odbytu niekiedy rozwijają się bez widocznych objawów. Niemniej w większości przypadków można wskazać charakterystyczne dla tej przypadłości objawy. Najczęściej występuje:

  • pieczenie odbytu podczas oddawania stolca,
  • swędzenie odbytu,
  • ból i wysięk z odbytnicy.

Zobacz także: Objawy hemoroidów

Krwawiące hemoroidy mogą dokuczać ciężarnym. Hemoroidy w ciąży, podobnie jak i w innych przypadkach, objawiają się częstym parciem na stolec, lecz bez defekacji. Wszelkie zaniedbania, jeśli chodzi o leczenie, mogą doprowadzić do fatalnych skutków np. tzw. wypadania hemoroidów z odbytu.

To, jak hemoroidy wyglądają, zależy od stopnia zaawansowania choroby. Te zewnętrzne przypominają guzki i są czerwone. Tu warto dodać, że żylaki bywają też widoczne poza odbytem i mogą się wyłaniać podczas parcia.

Zobacz także: Hemoroidy po porodzie

Hemoroidy leczenie

Czopki na hemoroidy to jeden z popularniejszych sposobów leczenia choroby. Mają działanie przeciwbakteryjne i znieczulające. Dodatkowo sprawiają, że guzki rozwijają się wolniej. Dzięki czopkom, aplikowanym bezpośrednio do odbytu, poprawia się przepływ krwi, naczynia krwionośne są uszczelnione, co w efekcie szybciej usuwa żylaki odbytu. W celu łagodzenia dokuczliwych objawów stosowane są maści na hemoroidy i kremy.

Dowiedz się więcej: Leczenie hemoroidów

Domowe sposoby na hemoroidy

Krwawiące hemoroidy i ich dokuczliwe objawy można minimalizować, stosując domowe sposoby na hemoroidy. Dobre efekty dają:

  • okłady,
  • przemywanie ziołowymi preparatami np. Naparami,
  • tzw. kąpielowe nasiadówki.

Najprostszym sposobem na sporządzenie okładu jest wykorzystanie kostki lodu zawiniętej w chusteczkę. Kostkę należy przyłożyć do chorego miejsca i przytrzymać przez kilka minut. Dodatkowo można ją wcześniej nasączyć niewielką ilością oliwy – to sprawdzony domowy sposób na hemoroidy, tamujący krwawienie.

Minimalizowanie objawów jest możliwe również poprzez przemywanie chorobowo zmienionych miejsc. Sprawdzi się wyciąg z nagietka, aloesu czy z rumianku. Należy zanurzyć w nim wacik, chusteczkę lub tampon i przyłożyć w odpowiednie miejsce – wpłynie to korzystnie na stan błony śluzowej i likwiduje pieczenie.

Napoje ziołowe to niemniej skuteczne domowe metody na pozbycie się żylaków odbytu. Leczenie tego typu można przeprowadzić przy użyciu np. z babki lancetowatej, czarnego bzu lub pokrzywy. Taką herbatę należy zalać gorącą wodą i wcisnąć do niej ząbek czosnku. Napar można wykonać samodzielnie lub kupić w aptece.

Hemoroidy u mężczyzn zdarzają się rzadziej niż u kobiet, ale niezależnie od płci można je leczyć przez specjalne kąpiele nasiadowe. Idealnie nadają się do nich ziołowe mieszanki np. z rumianku i kory dębu, które dosypuje się do wanny wypełnionej letnią wodą.

Jeśli domowe metody nie dadzą oczekiwanego efektu, warto odwiedzić specjalistę. W żadnym wypadku nie wolno rezygnować z leczenia, gdyż objawy nieleczonych hemoroidów będą się pogłębiać.

Jak pozbyć się hemoroidów?

Leczenie żylaków odbytu może wymagać interwencji chirurgicznej. Zabieg wykonuje się zwykle wówczas, kiedy nawet dobra maść na hemoroidy nie przynosi ulgi. Podczas operacji usuwane są te żylaki, które są już zbyt duże – zazwyczaj wystają poza odbyt. Chirurg nacina żylak wokół i oczyszcza go z niepotrzebnych naczyń krwionośnych, a całość zamyka szwem.

Operacja żylaków odbytu jest bardzo skuteczna. Dzięki niej można niemal w całości pozbyć się uciążliwej choroby. Ryzyko powikłań jest niewielkie. Niekiedy jest to krwawienie, rzadziej zakażenie. Zdarza się, że pacjenci po zabiegu mają problem z utrzymaniem moczu lub nietrzymaniem stolca.

Najnowsze