Przejdź do treści

Jak podnieść libido przy Hashimoto? Podpowiada Lidia Wójcik z Ogarnij Hashimoto

kobieta w wannie
Jak podnieść libido przy Hashimoto? Podpowiada Lidia Wójcik z „Ogarnij Hashimoto” / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Spadek libido, który nierzadko towarzyszy autoimmunologicznemu zapaleniu tarczycy, to jeden z głównych tematów przewijających się na facebookowej grupie wsparcia dla kobiet Ogarnij Hashimoto. Nic dziwnego – ta choroba rzeczywiście może niszczyć życie erotyczne osób, które na nią cierpią. Jak sobie radzić? Podpowiada na Instagramie współzałożycielka  Ogarnij Hashimoto, Lidia Wójcik.

 

Spadek libido przy Hashimoto – jak sobie radzić?

Choroba Hashimoto bywa nazywana podstępnym zabójcą libido. Hormony wytwarzane przez tarczycę mają bowiem kluczową rolę w regulacji metabolizmu oraz warunkują prawidłową pracę żeńskiego układu rozrodczego. U kobiet z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy potrzeby seksualne często spadają niemal do zera. W najnowszym wpisie na Instagramie pisze o tym Lidia Wójcik, life coach z Ogarnij Hashimoto:

„Jeśli chcesz poczuć, że Twoje ciało znowu jest w balansie, najpierw znajdź źródło spadku Twojego libido, bo powodów może być wiele”.

Autorka posta zwraca uwagę, że jedną z najważniejszych rzeczy, które mogą zrobić kobiety chore na Hashimoto, jest obserwacja własnego ciała. Do najczęstszych przyczyn wahań apetyt na seks należą bowiem różne fazy cyklu miesiączkowego: w pierwszej fazie cyklu w organizmie dominują estrogeny, które zwiększają ochotę na seks, po owulacji wzrasta poziom progesteronu, który zmniejsza libido.

„Znajomość własnego cyklu i własnego ciała. Wiele kobiet nie monitoruje i nie wie, że ich libido jest w dużej mierze uzależnione od dnia cyklu, w którym jest. I tu pierwsza wskazówka- zapoznaj się z nim. Być może wymagasz od swojego ciała zbyt wiele, a ona po prostu chce spokoju. Zainstaluj sobie aplikację, której będziesz mogła monitorować swój cykl” – radzi Lidia Wójcik.

Równie istotną sprawą dla przywrócenia apetytu na seks w Hashimoto jest wykonanie niezbędnych badań i zdiagnozowanie ewentualnych niedoborów – zarówno tych, które mogą wpływać na obniżenie libido, jak i działać negatywnie na stan zdrowia.

„Jeśli chorujesz na Hashimoto, to podstawową rzeczą, jaką powinnaś się zająć, jest przede wszystkim pełna diagnostyka i uregulowanie hormonów tarczycy. Suplementacja przypadkowymi wynalazkami (tak, tak, na grupach kobiecych jest mnóstwo takich wynalazków), może tylko pogorszyć sprawę. Znajdź dobrego lekarza, poczytaj fachową literaturę o swojej delikatnej gospodarce hormonalnej – podpowiada współtwórczyni „Ogarnij Hashimoto”.

Nie mniej istotną sprawą jest zajęcie się swoimi emocjami. Bardzo często Hashimoto towarzyszy bowiem depresja lub obniżone samopoczucie, które również mogą obniżać czy wręcz zabijać libido.

„To kolejny bardzo ważny temat, o którym być może nie myślisz. Jeśli czujesz, że przez dłuższy czas czujesz się emocjonalnie źle, skorzystaj ze wsparcia specjalisty (terapeuty, w uzasadnionych przypadkach psychiatry). Być może u Ciebie spadek libido jest powiązany z jakimś poważnym doświadczeniem, długotrwałym stresem czy wymagającym i trudnym dzieciństwem”.

Wspomniane kwestie to zaledwie kilka możliwych przyczyn spadku libido, którego mogą doświadczać osoby z Hashimoto. Wśród innych są m.in.: zaniżone poczucie własnej wartości, niespełnione potrzeby w związku, blokady emocjonalne, niewłaściwa dieta… Grunt to jednak odpowiednia diagnostyka i okiełznanie zaburzeń hormonalnych oraz ewentualnych niedoborów, które mogą powstać na skutek autoimmunologicznego zapalenia tarczycy.

lekarka Małgorzata Ponikowska

Ogarnij Hashimoto

Grupę wsparcia i program „Ogarnij Hashimoto” prowadzą Lidia Wójcik i Kamila Boguska – jak same o sobie mówią – life coach i trenerki zmiany. Obie mają Hashimoto – zdiagnozowane kilkanaście lat temu.  Jak zapewniają, dzisiaj żyją z Hashimoto w przyjaźni, ale bywało różnie. Ponieważ doskonale rozumieją, z czym wiąże się ta choroba, chcą zwiększać świadomość kobiet na temat tego, co dzieje się z emocjami, ciałem i sposobem myślenia w obliczu autoimmunologicznego zapalenia tarczycy. „Samoświadomość jest pierwszym krokiem do tego, aby w mądry i bezpieczny sposób stać się bardziej uważną na sygnały, które wysyła nam nasze ciało w związku z chorobą” – piszą na swojej stronie internetowej.

Dziewczyny prowadzą warsztaty, webinary, wydają e-booki na temat radzenia sobie z chorą tarczycą, są aktywne w mediach społecznościowych. Do grupy wsparcia „Ogarnij Hashimoto” na Facebooku należy 11 tys. osób.

View this post on Instagram

Jak podnieść libido! To jeden z głównych tematów przewijający się na naszej grupie na fp oraz webinarach. Już długo za mną chodził ten tekst, więc dzisiaj udało się go przelać na „papier” i pokazać Wam jak wiele czynników może mieć wpływ na nasze zdrowie hormonalne. Wrzucam tu część małą część wpisu a jeśli chcesz poznać wszystkie 11 ważnych aspektów zadbania o Twoje życie seksualne, to w Bio @ogarnijhashimoto znajdziesz całość! Jeśli chcesz poczuć, że Twoje ciało znowu jest w balansie najpierw znajdź źródło, spadku Twojego libido bo powodów może być wiele: 1. Znajomość własnego cyklu i własnego ciała. Wiele kobiet, nie monitoruje i nie wie, że jej libido jest w dużej mierze uzależnione od dnia cyklu w którym jest. I tu pierwsza wskazówka- zapoznaj się z nim. Być może wymagasz od swojego ciała zbyt wiele a ona po prostu chce spokoju. Zainstaluj sobie aplikację dzięki której będziesz mogła monitorować swój cykl. 2. Hormony kobiece plus tarczyca oraz niedobry. Jeśli chorujesz na Hashimoto to podstawową rzeczą jaką powinnaś się zająć to przede wszystkim pełna diagnostyka i uregulowanie hormonów tarczycy. I tu bez tego suplementacja przypadkowymi wynalazkami( tak, tak, na grupach kobiecych jest mnóstwo takich wynalazków) , może tylko pogorszyć sprawę. Znajdź dobrego lekarza, poczytaj fachową literaturę o swojej delikatnej gospodarce hormonalnej. Tu polecamy bardzo wartościowy ebook @michal.kot „Kobieta i hormony” 3. Niezdiagnozowana depresja i obniżone samopoczucie to kolejny bardzo ważny temat… czytaj dalej link w Bio @ogarnijhashimoto #libido #ogarnijhashimoto #hahsimoto #hormony #emocje #blikość

A post shared by Ogarnij Hashimoto ? (@ogarnijhashimoto) on

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.