Przejdź do treści

Jak postępować w przypadku ugryzienia osy?

Jak postępować w przypadku ugryzienia osy?
Jak postępować w przypadku ugryzienia osy?
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ugryzienie osy może przytrafić się każdemu. Szczególnie wiosną i latem, kiedy owady te są szczególnie aktywne. Jak się zachowywać w momencie zagrożenia ugryzieniem? Czy jest ono niebezpieczne? Jakie są objawy ugryzienia osy? Czy stwarza niebezpieczeństwo dla życia? Jakie są domowe sposoby na ugryzienie osy?

Ugryzienie osy – główne objawy

Ugryzienie osy jest bolesne i daje zazwyczaj natychmiastowe objawy. Szczególnie niebezpieczne dla życia są użądlenia w okolicach jamy ustnej i gardła. Bardzo często dochodzi wówczas do uduszenia przez to, że powiększający się obrzęk zamyka dopływ powietrza do dróg oddechowych. Do objawów ugryzienia osy można zaliczyć:

  • natychmiastowy, silny ból w miejscu użądlenia,
  • pieczenie, swędzenie,
  • stan zapalny, miejscowe zaczerwienienie,
  • opuchliznę.

Dodatkowo u osób uczulonych na jad osy wszystkie wyżej wymienione objawy nasilają się i towarzyszy im także:

Ugryzienie osy – alergia

Osoby, które są uczulone na jad owadów, muszą szczególnie na siebie uważać. Ugryzienie osy jest dla nich szczególnie niebezpieczne i wymaga natychmiastowej pomocy. Bardzo często lekarze przepisują pacjentom, którzy są alergikami adrenalinę, by mogli zadziałać niezwłocznie po użądleniu. Rozwiązaniem u takich osób jest też odczulanie, które jednak jednak trwa stosunkowo długo.

Aby poważnie zagrozić zdrowiu dorosłego człowieka, musiałoby dojść do zaatakowania go przez cały rój os, który liczy 100-200 osobników. W przypadku dziecka wystarczy już tylko 50 owadów. Natomiast osobie, u której stwierdzono alergię na tego typu jad, może zagrozić już jedna osa. Do śmierci dochodzi na skutek natychmiastowej reakcji alergicznej. Nie jest to częste zjawisko, nie mniej jednak, jeśli już ma miejsce i nie zostanie udzielona fachowa pomoc, dochodzi do zgonu.

Ugryzienie osy – leczenie

Osoby, które nie są uczulone na jad os, mogą podjąć się eliminowania pojawiających się objawów na własną rękę, domowymi sposobami. Pierwszym krokiem jest odkażenie skóry. W tym celu stosuje się wodę utlenioną, a jeśli nie ma jej pod ręką, wodę z mydłem. Następnie należy posmarować miejsce ugryzienia i obrzęk maścią z aloesem, która złagodzi objawy. W przypadku ugryzienia osy należy też wzmocnić organizm, wypijając porcję wapnia.

U osoby, która na ugryzienie osy reaguje alergicznie, konieczne jest natychmiastowe wezwanie pomocy lub odwiezienie jej do szpitala. Dodatkowo taki człowiek powinien nosić przy sobie zawsze strzykawkę z adrenaliną, którą w razie zagrożenia (tuż po użądleniu) będzie mógł sobie zaaplikować do uda.

Ugryzienie osy – domowe sposoby

Jeśli dojdzie do ugryzienia osy i nie występuje reakcja alergiczna lub bezpośrednie zagrożenie życia, można złagodzić objawy domowymi sposobami. Sprawdzają się w tej sytuacji m.in. okłady z sody oczyszczonej lub cytryny, przykładanie kostek lodu lub innych chłodzących okładów, odkażenie miejsca ugryzienia za pomocą alkoholu.

Ugryzienie osy – jak się chronić?

Do ugryzienia osy bardzo często dochodzi niespodziewanie. Jest odczuwane w momencie, kiedy żądło przebija się przez skórę, gdyż towarzyszy temu ból. Jeśli jednak przebywamy na świeżym powietrzu i w pobliżu pojawi się osa, przede wszystkim trzeba zachować spokój. Nie wolno jej odstraszać szybkimi ruchami, gdyż może ją to rozjuszyć i zmotywować do ataku. Należy odejść zdecydowanym krokiem w przeciwnym kierunku.

Przed ugryzieniem osy można się też ustrzec, zabezpieczając dokładnie jedzenie i napoje spożywane na zewnątrz. Szczególnie słodkie produkty wabią te owady. Mogą one wlecieć np. do butelki z sokiem i zostać połknięte wraz z napojem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.