Przejdź do treści

Jak rozpoznać bąblowice? Objawy, które mogą sugerować chorobę

jagody
Fot. Elnur/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W porze letniej, a zwłaszcza w sezonie na jagody, istnieje prawdopodobieństwo zarażenia się pasożytem wywołującym chorobę zwaną bąblowicą. Objawy bąblowicy mogą pojawić się nawet kilka miesięcy po zakażeniu, a sama choroba długo może przebiegać bezobjawowo.

Narządem najczęściej zajmowanym przez bąblowca jest wątroba. Nasilenie objawów bąblowicy zależy od stadium, w którym jest wykryta choroba, mogą one czasem sugerować chorobę nowotworową. Jeśli istnieje podejrzenie zachorowania na bąblowicę, objawy powinny być zweryfikowane przez lekarza, by jak najszybciej móc wdrożyć odpowiednie leczenie.

Bąblowica – definicja, objawy i przyczyny

Bąblowica to pasożytnicza choroba odzwierzęca wywoływana przez tasiemce z rodzaju Echinococcus. Istnieją dwa rodzaje bąblowicy, różniące się gatunkiem wywołującym chorobę oraz jej przebiegiem – jednojamowa (echinokokoza) lub wielojamowa (alweokokoza).

Jak bąblowiec przedostaje się do organizmu ludzkiego? Człowiek jest żywicielem pośrednim bąblowca. W przypadku bąblowicy wielojamowej zaraża się najczęściej przez spożycie nieumytych, skażonych odchodami lisimi jagód, na których obecne były jaja tasiemca. Natomiast w przypadku jednojamowej, poprzez kontakt z psami karmionymi ubojami hodowlanymi, ze świniami, owcami, kontaktem z ziemią bądź spożyciem nieumytych warzyw lub owoców.

Bąblowica jednojamowa w około 60% lokalizuje się w wątrobie, w 20% w płucach, ale torbiele bąblowcowe można zlokalizować także w innych narządach ciała. Objawy bąblowicy wielojamowej pochodzą głównie ze strony wątroby, ponieważ ognisko pierwotne aż w 99% znajduje się właśnie w tym narządzie.

Intensywność objawów bąblowicy zależy głównie od lokalizacji ogniska pasożytów oraz wielkości zmiany, są to przede wszystkim objawy uciskowe.

WIdok na dwie drewniane łyżeczki, w których jest sól. Dwa rodzaje soli - kuchenna i morska. Wszytsko na ciemnym tle.

Bąblowica – objawy bąblowicy wątroby

Większość przypadków, bo aż 60%, jest bezobjawowa, rozpoznanie jest przypadkowe – przy okazji badań z innych przyczyn.

Symptomy bąblowicy wątroby nie są charakterystyczne. Do objawów bąblowicy wątroby należy dyskomfort w nadbrzuszu, a dokładniej w okolicy podżebrowej prawej, uczucie pełności, nudności. Dolegliwości nasilają się w pozycji leżącej na prawym boku. Wątroba może być powiększona w przypadkach, gdy torbiel bąblowcowa jest duża.

Bąblowica wątroby musi być różnicowana z chorobą nowotworową, często przypomina powolny proces rozrostowy.

Objawy bąblowicy jednojamowej są zwykle poważniejsze i szybciej zauważalne. Pasożyt może naciekać pobliskie tkanki oraz narządy. W większości przypadków następuje uszkodzenie dróg żółciowych, co objawia się żółtaczką na skórze. Gdy torbiel uciska naczynia, zaobserwować można objawy nadciśnienia wrotnego.

Torbiel bąblowcowa może ulec zakażeniu bakteryjnemu, co daje objawy typowe dla infekcji – podwyższenie temperatury ciała, ogólne osłabienie, zmiany w badaniach laboratoryjnych krwi. Kolejnym powikłaniem jest możliwość pęknięcia torbieli, co doprowadzić może do objawów ostrego brzucha oraz wstrząsu uczuleniowego.

Zmiany zaawansowane doprowadzić mogą do ciężkich objawów bąblowicy: wodobrzusza, niewydolności wątroby, przerzutów do płuc, otrzewnej, mózgu, a nawet gałki ocznej.

W badaniach obrazowych w przypadku bąblowicy jednojamowej widoczna jest dobrze odgraniczona od wątroby torbiel, często posiada ona zwapniałą ścianę. Jeśli chodzi o bąblowicę wielojamową, w badaniu USG wątroby zobaczyć można słabo odgraniczoną, bez obecności torebki torbiel z wieloma ogniskami martwicy, zwapnieniami i cechami nacieku okolicznych struktur. Widoczne może być poszerzenie dróg żółciowych, wątroby oraz śledziony.

Zobacz także

Bąblowica – objawy bąblowicy płuc i innych narządów

Choroba lokalizująca się pierwotnie w płucach lub, w przypadku bąblowicy wielojamowej jej przerzuty do płuc, mogą objawiać się niespecyficznym bólem w klatce piersiowej. Objawy bąblowicy płuc mogą obejmować niespecyficzny kaszel oraz krwioplucie. Ze względu na niecharakterystyczne objawy wdraża się leczenie antybiotykami celem wyleczenia podejrzenia zapalenia płuc, które okazuje się nieskuteczne.

Torbiel umiejscowiona w mózgowiu może wywoływać szereg objawów neurologicznych. Objawy bąblowicy mózgu to bóle głowy, nudności, wymioty, a nawet napady padaczkowe. Możliwy jest przebieg z paraliżem, zaburzeniami czucia, widzenia.

Ognisko bąblowicy znajdujące się w kościach może powodować złamania patologiczne. Jeśli zaatakowana zostanie gałka oczna, obecne będą zaburzenia widzenia.

Objawy bąblowicy – kiedy zgłosić się do lekarza?

Do lekarza należy zgłosić się w każdym przypadku, gdy występują niepokojące objawy z różnych układów ciała. Interwencja medyczna pozwoli na wykonanie odpowiednich badań, które pomogą rozpoznać przyczynę dolegliwości w szybkim czasie.

Bóle w prawym podbrzuszu, żółtaczka, nudności, wymioty i objawy neurologiczne nie są objawami charakterystycznymi tylko dla bąblowicy. Bąblowica jest bardzo rzadką chorobą, rocznie notuje się tylko kilkadziesiąt przypadków w skali kraju, jeśli jednak miało się wcześniejszy kontakt z odchodami psa lub lisa, należy zgłosić ten fakt lekarzowi.

Bibliografia

1. A. Szczeklik, Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Warszawa 2018.
2. P. Heczko, Mikrobiologia lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.