Jak skutecznie leczyć alergiczny nieżyt nosa w warunkach domowych?
Alergia to częsta przypadłość zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Spotykamy alergie pokarmowe i wziewne. Częstym ich objawem jest alergiczny nieżyt nosa, zwany także katarem alergicznym, sezonowym i siennym. Leczenie kataru alergicznego polega w dużej mierze na przeciwdziałaniu chorobie podstawowej – alergii.
Alergia we współczesnym świecie dotyka coraz więcej osób. Czasami jej objawy pojawiają się już u noworodków, niemowląt i małych dzieci. Jednakże alergię możemy także nabyć, a dolegliwości z nią związane pojawiają się u dorosłych, u których wcześniej dany alergen nie wywoływał żadnej reakcji. Podstawowym podziałem alergii jest wyróżnienie uczuleń pokarmowych, wziewnych i kontaktowych. W przypadku alergii pokarmowej objawy pojawiają się po spożyciu pokarmu, który zawiera alergen. Alergia wziewna objawia się po zaaspirowaniu czynnika uczulającego do dróg oddechowych. Objawy alergii kontaktowej występują po bezpośrednim kontakcie skóry z alergenem. Objawy alergii są bardzo różne, mogą dotyczyć wielu narządów i układów i mieć różny stopień nasilenia. Jednym z bardziej powszechnych objawów jest katar alergiczny.
Czym jest katar alergiczny?
Możemy się z nim spotkać w każdym wieku, w związku z tym objawy takie może mieć dorosły, choć często pojawia się również katar alergiczny u dziecka. Alergiczny nieżyt nosa związany jest z predyspozycją genetyczną i narażeniem na specyficzny alergen, na który organizm jest uczulony. Cząsteczki alergenu zawarte są w pyłkach, pleśniach i innych związkach pochodzenia zewnętrznego. Po ich wniknięciu do organizmu alergen łączy się z immunoglobulinami klasy E. Takie kompleksy aktywują komórki tuczne do produkcji i uwalniania zawartej w ich ziarnistościach histaminy. Jest ona silnym aktywatorem reakcji alergicznej i odpowiada za większość objawów uczulenia.
Katar alergiczny – objawy
Dolegliwości zazwyczaj pojawiają się w momencie narażenia na kontakt z alergenem. Zatem uzależnione są od tego, na co jesteśmy uczuleni. Jeżeli są to pyłki drzew czy krzewów, objawy będą najsilniejsze poza domem, w okresie pylenia danej rośliny. Jeżeli są to pleśnie lub kurz, dolegliwości będą się zmniejszały po opuszczeniu mieszkania. Zatem jak wygląda katar alergiczny i co odróżnia go od kataru związanego z infekcją? Alergiczny nieżyt nosa charakteryzuje się kichaniem, obecnością dużej ilości wodnistej wydzieliny w nosie, świądem nosa, czasem jego niedrożnością. Podrażnieniu ulegają także oczy, które swędzą, są zaczerwienione, czasem może nawet pojawić się światłowstręt.
Zobacz także
Katar alergiczny – leczenie
Wiemy już, jak odróżnić katar alergiczny od zwykłego. Po rozpoznaniu przyczyny nieżytu, powinniśmy zaaplikować właściwe leki na katar alergiczny, ale również skorzystać z innych środków zaradczych. Sposobów na katar alergiczny jest wiele. Przede wszystkim ważne jest unikanie kontaktu z alergenem. Zatem istotne jest częste wietrzenie pomieszczeń, w których alergik spędza najwięcej czasu. Wskazane jest wietrzenie w godzinach wieczornych – wówczas stężenie pyłków jest najmniejsze. Ważna jest również częsta zmiana pościeli i odkurzanie mieszkania. Po powrocie ze spaceru powinno się zmienić ubranie, wykąpać, przemyć oczy. Domowe sposoby na katar alergiczny obejmują również zastosowanie leków dostępnych bez recepty.
Głównymi specyfikami zwalczającymi dolegliwości są leki przeciwhistaminowe. Jest kilka generacji tych leków, różna jest ich tolerancja, dlatego warto wypróbować kilka preparatów i wybrać ten, na który reagujemy najlepiej i odczuwamy najmniej działań ubocznych. Preparaty te dostępne są w postaci tabletek na katar alergiczny oraz syropu na katar alergiczny dla dzieci. Ulgę przynoszą także dostępne w aptece krople na katar alergiczny bez recepty. Ich działanie polega głównie na udrażnianiu nosa, zmniejszaniu obrzęk błony śluzowej poprzez obkurczanie naczyń krwionośnych znajdujących się w śluzówce. Należy jednak pamiętać, że leki te przeznaczone są jedynie do krótkotrwałego podawania i kropli do nosa na katar alergiczny nie powinniśmy stosować dłużej niż 7 dni. Poza dostępnymi metodami i lekami, które mogą przynieść ulgę w dolegliwościach alergicznych, niezwykle ważna jest wizyta u lekarza alergologa. Tylko on może zalecić i przeprowadzić testy alergiczne, które jednoznacznie pomogą nam ustalić, co jest przyczyną uczulenia. Ponadto zastosują schemat leczniczy polegający na podawaniu leków antyhistaminowych, ale też kropli na katar alergiczny ze sterydem, który działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Poza tym alergolog może zaproponować odczulanie, czyli metodę leczenia, która na stałe uwolni nas od objawów alergii. Polega ona na podawaniu do ustroju coraz bardziej stężonych roztworów z alergenami, co podwyższa próg wrażliwości receptorów na czynniki uczulające.
Najnowsze w naszym serwisie
Twoje ręce są najlepszymi narzędziami diagnostycznymi! Oto jak wykonać samobadanie jąder
Ludzie całujący się rano na pożegnanie żyją średnio 4 lata dłużej
Tabletki antykoncepcyjne a ciąża? Choć zdarza się to rzadko, może gruntownie zmienić nasze życiowe plany
Jedyna taka na świecie kapsuła do wykrywania raka piersi jest w Polsce. „21 tys. pomiarów w 4 minuty”
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
Popularne tabletki na ból gardła wycofane ze sprzedaży. „Realne ryzyko wystąpienia konsekwencji medycznych”
Wysyp zakażeń – ponad 10 tys. więcej przypadków. „Widzimy, że paciorkowce atakują całe rodziny”
„Gdyby pobrano organy, to byłby koniec”. W jednym szpitalu miano stwierdzić śmierć mózgu, w drugim – przywrócić do życia
się ten artykuł?