4 min.
Jak założyć i usunąć krążek dopochwowy? Przeciwwskazania, skutki uboczne, cena krążka dopochwowego

Fot. Studio Romantic / stock.adobe.com
Krążek dopochwowy, nazywany inaczej pierścieniem antykoncepcyjnym, unieczynnia plemniki i zapobiega zajściu w ciążę. Można go założyć samodzielnie w domu, najlepiej w pozycji leżącej lub kucającej. Skutkami ubocznymi stosowania krążka dopochwowego mogą być: bóle i zawroty głowy, zwiększenie masy ciała, obniżenie nastroju.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz
Krążek dopochwowy należy do hormonalnych metod zapobiegania ciąży. Jego przewaga nad tabletkami antykoncepcyjnymi wynika z tego, że nie trzeba o nim pamiętać codziennie. Krążek dopochwowy umieszcza się na 3 tygodnie, a następnie wyjmuje w warunkach domowych.
Krążek dopochwowy – co to jest?
Krążek dopochwowy jest jedną z hormonalnych metod antykoncepcyjnych. Odznacza się wysoką skutecznością, a jednocześnie wygodą stosowania. Krążek dopochwowy ma postać bezbarwnego i elastycznego pierścienia o średnicy około 5 cm. Zawiera żeńskie hormony płciowe – etonogestrel i etynyloestradiol, czyli syntetyczny estrogen. Hormony te uwalniane są miejscowo. Działanie krążka dopochwowego polega na unieczynnieniu plemników i uniemożliwieniu im dotarcia do komórki jajowej, co zapobiega zapłodnieniu. Kobieta może założyć i usunąć krążek dopochwowy sama w warunkach domowych. Przed zastosowaniem pierścienia antykoncepcyjnego wskazana jest jednak rozmowa z ginekologiem, gdyż krążek powinno się założyć w odpowiednim dniu cyklu. Jest to szczególnie istotne, gdy wcześniej korzystało się z innej metody hormonalnego zapobiegania ciąży.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Krążek dopochwowy – jak zakładać?
Krążek dopochwowy zakłada się na 3 tygodnie, bez wyjmowania. Po upływie tego czasu należy go usunąć. Dla wielu kobiet zaletą stosowania pierścieni antykoncepcyjnych jest to, że nie trzeba o nich pamiętać codziennie, jak w przypadku tradycyjnych tabletek. Jak założyć krążek dopochwowy? Przed jego zastosowaniem należy starannie umyć ręce, a następnie znaleźć optymalną dla siebie pozycję do założenia krążka. Pierścień można aplikować podczas kucania lub w pozycji leżącej na plecach. Po wyjęciu krążka z saszetki należy chwycić go między kciuk a palec wskazujący, następnie ścisnąć i wsunąć do pochwy, podobnie jak tampon. Pierścień antykoncepcyjny jest założony prawidłowo, jeżeli podczas ruchu jest niewyczuwalny.
Jak usunąć krążek dopochwowy?
Krążek dopochwowy usuwa się po 3 tygodniach. Najczęściej pierścień antykoncepcyjny wyjmuje się poprzez zaczepienie palca wskazującego o jego brzeg i delikatne wyciągnięcie. Ważne jest, aby krążek dopochwowy usunąć tego samego dnia tygodnia, którego został zaaplikowany, a także o tej samej godzinie. Po jego wyjęciu należy zrobić tygodniową przerwę w stosowaniu. W jej trakcie może dojść do krwawienia z dróg rodnych. Po upływie tygodnia zakłada się nowy krążek antykoncepcyjny bez względu na to, czy krwawienie ustało, czy dalej występuje. Zaleca się, aby pierścień umieścić tego samego dnia tygodnia i o tej samej godzinie, co poprzednio.
Zobacz także
Krążek dopochwowy w ciąży
Krążek dopochwowy w ciąży nie powinien być stosowany. W przypadku podejrzenia ciąży pierścień antykoncepcyjny należy niezwłocznie usunąć. Antykoncepcyjny krążek dopochwowy nie jest zalecany również kobietom karmiącym piersią, dlatego przed jego zastosowaniem konieczna jest konsultacja z ginekologiem. Przeciwwskazaniami do stosowania pierścienia antykoncepcyjnego są również: zakrzepowe zapalenie żył, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, guzy wątroby, nadciśnienie, choroba niedokrwienna mięśnia sercowego, otyłość (zwłaszcza wysokiego stopnia), przebyty udar mózgu, niedokrwistość sierpowata, rak sutka, toczeń rumieniowaty, cukrzyca ze zmianami naczyniowymi oraz nieprawidłowości anatomiczne w budowie pochwy.
Krążek dopochwowy – skutki uboczne
Prawdopodobne skutki uboczne krążka dopochwowego to: bóle głowy, migreny, upławy, obniżenie nastroju, bóle brzucha, uczucie dyskomfortu w pochwie, bolesność piersi, przyrost masy ciała oraz zmiany skórne w postaci trądziku. W trakcie stosowania pierścienia antykoncepcyjnego może dojść również do: spadku libido, zawrotów głowy, nudności i wymiotów, wysypki skórnej, wzdęć i biegunek. Niektórym kobietom towarzyszy uczucie niepokoju. Stosowanie pierścienia antykoncepcyjnego może zwiększać ryzyko rozwoju zapalenia pochwy lub szyjki macicy, a także infekcji układu moczowego, raka szyjki macicy i raka sutka.
Krążek dopochwowy – skuteczność
Skuteczność krążka dopochwowego ocenia się na 92–96%. Najlepiej jest zakładać go pierwszego dnia cyklu. W sytuacji, gdy pierścień zostanie zaaplikowany między 2. a 5. dniem cyklu, wskazane jest, aby przez pierwsze 7 dni stosować dodatkową formę antykoncepcji, np. w postaci prezerwatyw. Przestrzeganie godziny zakładania krążka odgrywa bardzo ważną rolę. Opóźnienie powyżej 3 godzin może powodować spadek skuteczności antykoncepcyjnej pierścienia.
Krążek dopochwowy – cena
Pierścień antykoncepcyjny sprzedawany jest na receptę. Cena krążka dopochwowego wynosi około 40–50 zł. Produkt dostępny jest również w opakowaniach zawierających trzy krążki, za które zapłaci się około 120 zł.
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023