Przejdź do treści

Krążki antykoncepcyjne – czy to skuteczna forma antykoncepcji? 

Kobieta trzyma krążek antykoncepcyjny
Jak założyć i usunąć krążek antykoncepcyjny? Przeciwwskazania, skutki uboczne, cena krążka dopochwowego Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jeżeli nie jesteś gotowa na dziecko lub nie planujesz zostać matką, a prowadzisz aktywne życie seksualne, powinnaś rozważyć różne metody antykoncepcji. Jedną ze skuteczniejszych jej form jest dopochwowy krążek antykoncepcyjny, który zostanie szczegółowo omówiony w niniejszym artykule.

Co to jest krążek antykoncepcyjny? Jak działa? 

Zastanawiasz się, co to jest krążek antykoncepcyjny dopochwowy? Jak sama nazwa wskazuje, jest to małe koło wykonane z elastycznego materiału, które należy umieścić w pochwie. Zasada jego działania opiera się na hormonach – krążek wydziela stałą ilość estrogenu i progesteronu. Stężenie obu substancji utrzymuje się na poziomie, który uniemożliwia organizmowi uwolnienie komórki jajowej, a tym samym zapobiega ciąży.  

Jak działa krążek antykoncepcyjny? Wydzielane przez niego hormony zagęszczają również śluz szyjki macicy, przez co plemniki nie mogą tak swobodnie poruszać się w pochwie. Dodatkowo dochodzi do rozpulchnienia wyściółki macicy, zmniejsza się jej sprężystość, więc nawet gdyby komórka jajowa została uwolniona i zapłodniona, nie mogłabyś się odpowiednio zagnieździć.

Kiedy założyć krążek antykoncepcyjny? 

W zasadzie w ciągu całego cyklu menstruacyjnego możesz założyć krążek antykoncepcyjny. A okres? Nie ma znaczenia. Tak naprawdę, jeżeli chcesz, żeby skuteczność pierścienia wynosiła maksymalne 99%, powinnaś zdecydować się na jego założenie w trakcie piątego dnia miesiączki. Wtedy nie będziesz musiała stosować dodatkowej ochrony przed zajściem w ciążę, jeżeli zmieniasz dotychczasową metodę na krążek.  

Jeżeli jednak twój okres pojawia się nieregularnie lub trwa wyjątkowo krótko, powinnaś skonsultować się z ginekologiem – możliwe, że zaproponuje ci dodatkową formę antykoncepcji przez pierwszych siedem dni użytkowania pierścienia. Podobnie będzie to wyglądać, kiedy po raz pierwszy w życiu decydujesz się na antykoncepcję hormonalną. 

Jak założyć krążek antykoncepcyjny? Aplikator nie będzie ci potrzebny. Wystarczy ścisnąć brzegi pierścienia i umieścić go w pochwie tak jak tampon. Większość kobiet nie czuje pierścienia znajdującego się w pochwie, jednak dla innych jego obecność może być niekomfortowa. Aby się przekonać, jak to będzie wyglądało u ciebie, będziesz musiała po prostu spróbować.

Krążki dopochwowe antykoncepcyjne – jak z nich korzystać? 

Standardowe użytkowanie dopochwowych krążków antykoncepcyjnych przewiduje trzy tygodnie użytkowania, a następnie siedem dni przerwy. Reasumując, zakłada się, że po trzech tygodniach rozpocznie się okres, podczas którego aktywność seksualna zwykle ustaje, a więc będzie to odpowiedni moment na przerwę. Następnie, gdy miesiączka się kończy – ale nie później, niż po siedmiu dniach – należy założyć nowy pierścień 

Możesz także pominąć odstęp czasowy – wówczas od razu po usunięciu poprzedniego, zakładasz nowy krążek antykoncepcyjny. Jak wyjąć pierścień? Z początku może się to wydawać trudne, ale w rzeczywistości to nic skomplikowanego. Znajduje się on stosunkowo blisko ujścia pochwy, więc bez problemu go dosięgniesz. Następnie musisz docisnąć do siebie jego brzegi tak jak wtedy, gdy go zakładałaś i dopiero wtedy będziesz mogła go wyjąć.

Krążek antykoncepcyjny – skuteczność 

Badania wskazują, że skuteczność prawidłowo użytkowanych dopochwowych krążków antykoncepcyjnych wynosi 99%. Ich działanie może jednak zostać zaburzone, np. działaniem niektórych substancji czynnych lub błędów popełnianych podczas zakładania, lub noszenia pierścienia. Wśród nich należy wymienić m.in.: 

  • ponad 24 godziny opóźnienia z założeniem nowego krążka dopochwowego, 
  • ponad 24-godzinna przerwa bez pierścienia podczas obowiązkowego, 3-tygodniowego cyklu jego noszenia, 
  • przyjmowanie niektórych leków – ten aspekt powinnaś skonsultować ze swoim ginekologiem, aby mieć pewność, że antykoncepcja zawsze będzie skuteczna.

Jakie są korzyści użytkowania krążków antykoncepcyjnych? 

Na antykoncepcję decydujemy się w sytuacji, kiedy nie planujemy powiększać swojej rodziny lub lubmy uprawiać seks bez zobowiązań. Niezależnie jednak od tego, jaki styl życia prowadzimy, krążki dopochwowe antykoncepcyjne mają następujące zalety: 

  • mogą sprawić, że twoje miesiączki będą mniej intensywne i bolesne, 
  • często wpływają na poprawę wyglądu skóry, w tym wspierają walkę z trądzikiem, 
  • zmniejszają ryzyko zachorowania na raka macicy i jajników, 
  • minimalizują objawy endometriozy i zespołu policystycznych jajników (PCOS), 
  • nie wpływają na osłabienie płodności po ich odstawieniu, 
  • nie przeszkadzają we współżyciu.
Zastrzyk antykoncepcyjny - cena, skuteczność. Zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn

Krążek antykoncepcyjny – skutki uboczne i przeciwwskazania

Jak każda antykoncepcja hormonalna, tak i stosowanie dopochwowych pierścieni antykoncepcyjnych nie zawsze jest wskazane oraz może wywoływać pewne skutki uboczne. Wśród nich należy wymienić m.in.: 

  • wahania nastroju, 
  • wzdęcia, mdłości, 
  • zaburzenia cyklu miesiączkowego, 
  • zwiększenie ilości wydzieliny z pochwy, 
  • ból głowy. 

Kobiety, które zmagają się ze schorzeniami obejmującymi układ krwionośny, nie powinny decydować się na tę antykoncepcję hormonalną, ponieważ dopochwowe pierścienie antykoncepcyjne mogą się przyczynić do wystąpienia zakrzepicy żył głębokich, zawału serca, a także udaru. Inne przeciwwskazania to: 

  • migrenowe bóle głowy, 
  • otyłość lub duża nadwaga, 
  • obciążenie genetyczne zakrzepicą żył głębokich, 
  • stałe przyjmowanie leków, które mogą zaburzyć skuteczność krążków antykoncepcyjnych, 
  • w przeszłości stwierdzono u ciebie problemy z sercem, wątrobą albo ciśnieniem, 
  • wiek powyżej 35. lat, 
  • uzależnienie od wyrobów tytoniowych, 
  • przebyty rak piersi. 

Chociaż wymienione wyżej powikłania występują stosunkowo rzadko, ryzyko jednak istnieje. W związku z tym powinnaś skonsultować wszelkie wątpliwości ze specjalistą, aby zyskać pewność, że dopochwowe krążki antykoncepcyjne są dla ciebie bezpieczne i nie przysporzą ci poważnych problemów zdrowotnych.

Ile kosztuje pierścień dopochwowy? Gdzie go kupić? 

Aby móc skorzystać z dopochwowego krążka antykoncepcyjnego, musisz udać się do ginekologa. Tam powinny zostać przeprowadzone m.in. badania krwi z oznaczeniem poziomu hormonów, a także dokładny wywiad z pacjentem, które pozwolą dobrać najlepszą metodę antykoncepcji do potrzeb twojego organizmu. 

Kiedy otrzymasz już receptę, powinnaś się z nią udać do dowolnej apteki – antykoncepcyjne pierścienie dopochwowe są szeroko dostępne. Koszt jednego krążka, a więc cena miesięcznej antykoncepcji, wynosi ok. 40 zł. Pamiętaj jednak, że kwoty mogą się różnić w zależności od producenta. 

 

Bibliografia:  

  1. https://my.clevelandclinic.org/health/articles/24157-vaginal-ring [dostęp 17.06.2023]. 
  2. https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/contraception-vaginal-ring#bhc-content [dostęp 17.06.2023]. 
  3. https://www.cdc.gov/reproductivehealth/contraception/index.htm [dostęp 17.06.2023]. 
  4. https://www.healthdirect.gov.au/contraceptive-vaginal-ring [dostęp 17.06.2023]. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.