5 min.
Jakie mogą być przyczyny krwawienia dziąseł i jakie są sposoby ich leczenia? Czy może to być objaw poważnej choroby?

Fot. snaptitude / stock.adobe.combackground
Krwawiące dziąsła to jeden z częściej występujących problemów dotyczących jamy ustnej. Dziąsła mogą krwawić z różnych powodów. Najczęstszym z nich są urazy mechaniczne powstałe w wyniku zbyt intensywnego szczotkowania lub choroby przyzębia. Niekiedy jednak przyczyna leży gdzie indziej.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Krwawienia z dziąseł nie należy lekceważyć. Aby dowiedzieć się, co jest odpowiedzialne za ten stan rzeczy, w pierwszej kolejności trzeba wybrać się do lekarza stomatologa w celu potwierdzenia bądź wykluczenia chorób przyzębia i niewłaściwych nawyków higienicznych. W przypadku wykluczenia tych czynników, należy zrobić podstawowe badanie krwi i podjąć dalszą diagnostykę medyczną.
Przyczyny krwawiących dziąseł
Krwawienie z dziąseł w trakcie lub po myciu zębów oraz podczas gryzienia twardych pokarmów dotyczy wielu osób. Przyczyny tego stanu są różne. Najczęściej dotyczą one mikrourazów przyzębia, do których dochodzi w wyniku mocnego szczotkowania, zwłaszcza jeśli pacjent używa twardej szczoteczki. Krwawiące dziąsła mogą być także jednym z pierwszych objawów paradontozy. Jeśli więc problem ten się powtarza bądź nasila, należy go skonsultować z lekarzem stomatologiem. W niektórych przypadkach w ten sposób manifestują się choroby ogólnoustrojowe, wymagające właściwego rozpoznania i leczenia. Do przyczyn ogólnych, które mogą wywołać krwawienie z dziąseł, należą:
- Niedobory witamin C i K – ich przyczynami mogą być: źle zbilansowana dieta, uboga w warzywa i owoce, czy wyjałowienie organizmu na skutek terapii antybiotykowej (dotyczy to zwłaszcza witaminy K, która powstaje w jelicie grubym).
- Anemia – krwawienia z dziąseł mogą być wywołane zarówno przez anemię, jak i niedobory żelaza w krwi obwodowej. W takim przypadku krwawienia z dziąseł występują niezależnie od szczotkowania zębów.
- Skaza krwotoczna – zwiększona skłonność do krwawień w obrębie tkanek, w tym skóry i błon śluzowych, może dotyczyć także dziąseł. Aby potwierdzić bądź wykluczyć tę chorobę, warto wykonać badanie czasu krwawienia.
- Cukrzyca – na skutek cukrzycy dochodzi do rozwoju w jamie ustnej stanów zapalnych, zakażeń drożdżakowych i pleśniawkowych, które mogą być przyczyną krwawienia z dziąseł.
- Choroby wątroby – krwawienia z dziąseł mogą być wywoływane poważnymi schorzeniami wątroby, takimi jak ostry stan zapalny lub marskość. Jest to związane z zaburzeniami krzepnięcia krwi wywołanymi nieprawidłową czynnością wątroby, która w organizmie ludzkim jest odpowiedzialna właśnie m.in. za produkcję substancji niezbędnych do krzepnięcia krwi. Do uszkodzeń wątroby często dochodzi na skutek wieloletniego nadużywania alkoholu.
Problem z krwawiącymi dziąsłami występuje również na skutek zmian hormonalnych w organizmie, np. w ciąży lub podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych bądź sterydowych. Pozostałe leki, które mogą wywoływać krwawienia z dziąseł, to m.in. niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz substancje wykorzystywane w leczeniu: padaczki, nadciśnienia tętniczego, zakrzepów żylnych, nowotworów, alergii oraz astmy.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Jak leczyć krwawiące dziąsła?
Leczenie krwawiących dziąseł w dużej mierze zależy od przyczyny, która wywołuje krwawienie. Dlatego też trzeba zacząć od prawidłowego zdiagnozowania problemu i zastosowania środków, które wyeliminują przyczynę. Badania należy rozpocząć od wizyty w gabinecie dentystycznym. Stomatolog oceni, czy krwawienie z dziąseł jest spowodowane urazami mechanicznymi, czy też ma inne podłoże. W przypadku urazów mechanicznych – poleci pastę na krwawiące dziąsła oraz odpowiednią szczoteczkę, a także wytłumaczy pacjentowi, w jaki sposób myć zęby, żeby nie uszkadzać przyzębia. Jeśli lekarz stwierdzi początki paradontozy, zaleci również odpowiednią terapię, aby utrzymać dziąsła w jak najlepszym stanie zdrowia przez długi czas.
Co stosować na krwawiące dziąsła?
Aby zminimalizować problem krwawienia z przyzębia, należy stosować pasty do zębów na krwawiące dziąsła. Wybór tego rodzaju specyfików w aptekach jest obecnie bardzo duży. Najlepsze są pasty bez fluoru, skomponowane z naturalnych ziołowych składników, które nie tylko czyszczą zęby i jamę ustną, ale również przyczyniają się do regeneracji błony śluzowej dziąseł. Dobrze jest także zmienić szczoteczkę na miękką. Trudno jest ją dostać w sklepach i aptekach – powszechnie dostępne są szczoteczki twarde i średnie. Specjalistyczne akcesoria do pielęgnacji zębów przy paradontozie dostępne są w gabinetach stomatologicznych. Warto stosować także ziołowe płyny do płukania ust i żele na dziąsła uśmierzające ból. Środki te nie powinny być jednak używane zamiast wizyty u stomatologa, gdyż ich działanie jest doraźne, a trwałe efekty może przynieść jedynie właściwie prowadzona terapia i stosowanie się do zaleceń lekarza prowadzącego.
Jeżeli przyczyna krwawienia dziąseł nie jest zlokalizowana w obrębie jamy ustnej, należy wykonać kontrolne badanie krwi oraz inne badania diagnostyczne, w celu ustalenia przyczyny.
Zobacz także
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

24.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023